Mikro Influencer Ne Demek?

Mikro Influencer

Özellikle dijital pazarlama alanıyla ilgili biriyseniz “influencer” tabirine yabancı değilsinizdir. Ancak “mikro influencer” terimini duymamış olabilirsiniz. Mikro influencer’lar, 1.000 ila 50.000 arasında takipçisi olan ve kendi alanlarında uzman olarak kabul edilen kişilerdir. Mesela bir yemek blogcusu, bir gezgin, yerel bir moda tutkunu veya bir fitness gurusu…

Mikro Influencer İle Çalışmak Neden Daha Avantajlı?

Hedef kitleleriyle daha samimi bir bağ kurarlar ve daha fazla katılım sağlarlar. Gerçek şu ki 1000 takipçisi olan influencer’lar, 100.000 takipçisi olanlardan %85 daha fazla etkileşim elde ederler ve takipçi sayısı arttıkça etkileşimde azalma görülür. Dolayısıyla bu anlamda, mikro influencer’larlar çalışmak ticari olarak daha anlamlıdır.

Diyelim ki bir influencer kampanyası için üç aylık bir bütçeniz var. 500 binden fazla takipçisi olan büyük bir ünlüye gidebilir ve oldukça iyi performans gösteren bir gönderi oluşturabilirsiniz. Ancak aynı fiyata yirmi mikro influencer’la da anlaşabilirsiniz. Böylece, ağınızı daha da genişletir, farklı kitleler arasında kuracağınız etkileşim ile daha etkili bir erişim elde edebilirsiniz.

Araştırmalara göre bir hesabın takipçisi 100.000 sınırına ulaştığında, takipçi katılımları %20 oranında düşer. Bunun nedeni, büyük bir influencer’ın, takipçilerinin gözünde bir mikro influencer kadar güvenilir olmamasıdır. Mikro influencer’ların takipçileri son derece sadık topluluklardır. Hayran kitleleri, ister beğenileyle, isterse yorumlarıyla olsun, influencer’ın paylaşımlarıyla sahici bir bağ kurarlar ve aktif bir ilgiyle etkileşirler.

Örneğin, Instagram’da 180 milyon takipçisi olan Kendall Jenner‘ı ele alalım. Yayınlanan bir videosu, 180 milyon takipçisinden sadece 7 milyonu tarafından beğenilmiştir.. Bu, takipçilerinin sadece %10’undan daha azının gönderiyle etkileşimde bulunduğu anlamına gelir. Dolayısıyla gönderi, 173 milyon takipçi üzerinde pek de etki yaratmadı diye bir sonuca varabiliriz. Bununla birlikte, bir gönderisinin hala 13 milyondan fazla kişiye ulaştığını da unutmamak gerek!

Öte yandan, mikro influencer’lar, ünlülerden daha ilgili ve güvenilirdirler. Alçakgönüllü geçmişleri ve kişisel etkileşimleriyle, takipçileriyle samimi bağlar kurabilirler. İnsanlar, genellikle onları takip eder; çünkü hayatta benzer mücadelelere karşılaşmışlardır. Empati kurdukları ‘bu başarılı kişinin’ yolundan gitme eğilimindedirler. Onun başarıları ile mutlu olurlar. Dolayısıyla o kişiler bir şey önerdiklerinde, takipçileri bunu başarılı bir dostun tavsiyesi olarak algılar.

İnsanlar, tanıdıkları ve örnek aldıkları kişilerin fikirlerine güvenmeye daha eğilimlidirler. Bu anlamda mikro influencer’lar, diğer fenomenler gibi sadece para karşılığı ”yapay bir tanıtım” yapmayacak, samimi ve gerçek deneyimlerini paylaşacaklardır.

Mikro Influencer ve Daha Yüksek Etkileşim Oranı

Ünlü influencer hesaplarına kıyasla mikro influencer’lar, beğeni ve takip üzerinden izleyicileriyle daha sık etkileşime geçebilmekte sorulara ve yorumlara daha hızlı yanıt verebilmektedir. Influencer ve kullanıcı arasındaki bu yüksek etkileşim, mikro influencer’in bir ünlüye göre daha samimi, dolayısıyla daha etkili ilişki kurabildiği anlamına gelir.

Ürününüzle ilgili mikro influencer’ların, kendi kitleleriyle ortak duygular hissetmesi ve hissettirmesi daha olasıdır. Oysa çok ünlü bir fenomenden aynısını beklemek zordur. Üstelik bunu yapması için büyük paralar ödenmesi gerekir. Ayrıca görece bu küçük hesaplar, sağladıkları yüksek etkileşim oranları sayesinde markanızın bir nevi elçisi haline gelirler. Bu da ürününüzün itibarına ve satışına da yardımcı olabilir. Kısacası bir mikro influencer ile iş yapmak sizi çok daha ileri götürebilir.

Ayrıca bakınız: Sıfırdan E Ticaret Kampanyası Yürütmek

Arkadaş Olarak Görülen Mikro Influencer

Yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre tüketicilerin %82’sinin mikro influencer’lar tarafından yapılan bir tavsiyeye uyma eğilimini gösterdikleri tespit edilmiştir. Çünkü takipçileriyle güven, dostluk ve dürüstlük üzerine kurulu bir ilişki yaratmışlardır. Bu, mikro influencer’ların sözlerinin bir arkadaşınki kadar özgün olduğu anlamına gelir. Mikro influencer’ların, ürününüzle ilgili videoları çekme ve düzenleme şekli bile, gerçek bir sohbetin etkisini verir.

Mikro influencer’lar, daha az takipçisi olduğundan kitlesini, takipci sayısı milyonları bulan birinden çok daha kolay yönlendirebilir ve onlarla etkileşim kurabilirler. Tüm bunlar, ürün tavsiyelerini, satın alma kararlarına yaklaştıran gerçek bir etki yaratır.

Bütçe İçin Daha Uygun

Bir ünlünün veya influencer’ın Instagram sayfasını aşağı kaydırırsanız muhtemelen sponsorlu gönderilerin aslında çok az olduğunu fark edersiniz. Açıkçası bu, birçok markanın bütçelerinin yeterince geniş olmadığı gerçeğinden kaynaklanır.

Bir mikro influencer gönderi başına 1000 USD kadar ücret alabilirken Kylie Jenner ile çalışmak istiyorsanız 1,5 milyon USD’ı gözden çıkarmanız gerekir. Hâlbuki daha küçük bir bütçe ile mikro influencer’larla yapılacak iş birliği sayesinde, düşük maliyetle, alternatif ve daha etkili bir sosyal medya pazarlama stratejisi kurabilirsiniz.

Bir başka açıdan konuyla ilgili şu yazımız da ilginizi çekebilir: Etkili Influencer Marketing Nasıl Yapılır?

 

İlgili İçerikler

web-sitelerinde-https

Web Sitelerinde HTTPS Önemi

Google Chrome’a yüklenen web sayfalarının% 95’inden fazlasının artık şifrelenmiş olduğunu biliyor muydunuz? Bu, web siteleri ve kullanıcılar için oldukça avantajlıdır. Ancak HTTP’den HTTPS’ye geçmemiş olan

Devamını Oku »

Dijital Dönüşüm Nedir ?

Dijital dönüşüm, işletmelerin teknolojik yenilikleri benimsemesi ve iş süreçlerini dijitalleştirmesiyle ilgili bir kavramdır. Temelde, geleneksel iş yapma yöntemlerini, dijital teknolojilerin sunduğu fırsatlarla birleştirerek verimlilik, inovasyon

Devamını Oku »