Büyük Veri

big-data

Teknolojinin son yıllarda hayatımıza soktuğu büyük veri kavramı, çeşitlilik içeren ve oldukça yüksek hacimli verileri ifade eder. İnglizce’de big data olarak anılan büyük veri, karmaşık ve devasa kümelere sahiptir. Tüketimin zirvelere ulaştığı çağımızda büyük veri çok önemlidir. Çünkü markalar bu sayede tüketicileri belirli kategorilere ayırabilir ve onlara özel uygulamalar hayata geçirebilir. Örneğin aynı videoları izleyen ve aynı yazıları okuyanların aynı ürünleri alma olasılıkları yüksektir. Big data sayesinde kitleler gruplaştırılabilir ve onlara gösterilen reklamlar kişiselleştirilebilir.

Sosyal Medyada Büyük Veri (Big Data) Kullanmanın Yolları Nelerdir?

Sosyal medya, kitlelere seslendiğimiz, onlarla iletişim kurduğumuz bir mecradır. Artık hiçbir şirketin göz ardı edemediği bu mecralar, markanızın büyümesi için büyük bir fırsattır. Fakat işin içine kitleler girince her şey çok daha karmaşık hale geliyor. Bu karmaşık düğümü çözmeniz, gruplara ayırmanız ve sonrasında gerekli adımları atmanız gerekir. Bunu yapmak için big datadan faydalanabilirsiniz. Peki büyük veri ve sosyal medya gücünü nasıl birleştirebilirsiniz?

  1. Hizmetlerinizi Doğru Bir Şekilde Yenileyin

Hem büyük hem de küçük ölçekli firmalar kendini yenileme çabası içindedirler. Her zaman için farklı deneyim, ürün veya hizmetlerle tüketicilerinin karşısına çıkmaya çalışırlar. Fakat böylesine büyük adımlar atmadan önce kitlenizi doğru tanımanız gerekir. Tüketicilerin neyi sevdiğini, ne istediğini veya istemediğini bilmeniz, hizmetlerinize ışık tutacaktır. Bunun için en iyi kaynak sosyal medyadır. Sosyal medya üzerinden müşterilerinize dair sağlam bilgilere erişebilirsiniz. Bu mecralardan elde edeceğiniz big datalar size tanımlayıcı ve öngörücü istatistikler sunacaktır.

  1. Müşterilerinizin Davranışlarını Tahmin Edin

Pazarlama en önemli şeylerden birisi tüketicinin davranışlarını önceden tahmin edebilmektir. İyi bir tahminleme yapabilmek için de müşteriyi iyi tanımak gerekir. Satın alma alışkanlıkları, satın alma sıklığı ve satın almasını etkileyen faktörler incelenmelidir. Büyük veri ve sosyal medya birlikte kullanıldığı zaman tüketicilerin tüm özelliklerine erişebilecek ve onları analiz edebileceksiniz. Bu da hedef kitlenizi daha iyi tanımanıza yardımcı olacak.

  1. Müşteri Deneyimini Geliştirin

Müşteri deneyimini geliştirmeniz, kitlenizle çok daha iyi bir ilişki kurmanıza destek olur. Onların sosyal medyadaki yorumlarından, arama geçmişlerinden, sosyal medyadaki etkinliklerine ve satın alımlarından faydalanabilirsiniz. Bu tarz bir büyük veri, kişiselleştirilmiş teklifler oluşturmanız için oldukça elverişlidir.

  1. Trendleri Siz Belirleyin

Sosyal medya, hayatımızda büyük bir yer kaplıyor. Bu mecralarda ortaya çıkan trendleri hemen özümsüyor ve onlara uyum sağlamaya çalışıyoruz. Siz bir işletme sahibi olarak trendlere uyabileceğiniz gibi yeni trendler de yaratabilirsiniz. Büyük veri, tüketicilerin neyi ne zaman satın almak istedikleri konusunda değerli bilgiler sağlar. Bu verilerden yararlanarak indirim planları oluşturabilir ve özgün reklam kampanyaları tasarlayabilirsiniz. Hatta gelen geri bildirimlerden faydalanarak piyasaya yeni bir ürün dahi sürebilirsiniz.

 

 

Bu yazı da ilginizi çekebilir: İçgörü Nedir?

İlgili İçerikler

Google My Business

Google My Business Nasıl Kullanılır?

Google My Business (GMB), yerel işletmeniz hakkında bilgi paylaşmanıza, “incelemeler” ve “sorular” gibi etkileşimli özellikleri yönetmenize, fotoğraflar, gönderiler ve videolar gibi çeşitli medyaları yayımlamanıza olanak

Devamını Oku »