Video İçeriği ve Alt Yazının Önemi

video-icerigi

Video pazarlama, şüphesiz pazarlamacıların markalarını tanıtmaları için favori bir yol haline gelmiştir. Nüfusun yarısından fazlasının sessiz video izlediği bir dönemde, bir video içeriği içinde altyazı bulunması artık bir zorunluluktur.  Bir çalışmaya göre insanların %69’u, halka açık yerlerde videoları sesi kapalı bir şekilde izlemektedir.

Altyazılar videoyu yalnızca SEO dostu yapmakla kalmaz, aynı zamanda birden çok dilde gösterim sağladığı için daha geniş bir kitleye ulaştırır. Bu, farklı demografik özelliklerdeki kitlelere dokunmanıza olanak sağlar. Ayrıca, teknolojinin yardımı ile sesi metne dönüştürmek daha kolay bir hale gelmiştir. Günümüzün küresel ve sosyal medya odaklı dünyasında, çalışmanıza altyazı eklemek, izleyici sayınızı artırmanın belki de en önemli adımıdır.

Sosyal Ağlarda Etkileşimi Artırır

Video içeriği altyazısı ekleyerek izleyicilerin keyif alması için içeriğinize bir öğe daha dahil etmiş olursunuz. Metni ekledikten sonra, görüntüleme deneyimi daha bütünsel hale gelir ve izleyicilerin bundan zevk alma olasılığı daha yüksektir. Videolar, 2020 yılına kadar İnternet trafiğinin %82’sini oluşturacaktır. Ses olmadan kaç videonun oynatıldığı düşünülürse ciddi bir video pazarlama stratejisi düşünmeye kesinlikle değerdir. Hedef kitlenize ulaşmanın en iyi yolu altyazı eklemektir. Facebook tarafından yapılan testler; altyazılı video reklamların, görüntüleme süresini ortalama %12 artırdığını bulmuştur.

Facebook’taki videoların %85’i sessiz izlenir. Snapchat ve YouTube gibi diğer ağlar, çok daha düşük bir sessiz izleyici yüzdesine sahip olduğunu iddia etse de araştırmalar hala mobil için insanların sesi kapatmayı tercih ettiğini ortaya koymaktadır.

Potansiyel Kitlenizi Genişletir ve Yabancı Ülkedeki İzleyicileri Çeker

Diyelim ki Türkçe dilde bir moda videosu oluşturdunuz. Altyazı eklemenin en iyi avantajı, bunları birden çok dilde ekleyebilmenizdir. Böylece yerli kitleden olmayan insanlar da içeriğinizden keyif alabilir. Bu, görüntülemeyi ve nihayetinde katılımı artırır. Altyazılar olmadan potansiyel hedef kitlenizin boyutunu daha en baştan sınırlandırmış olursunuz.

Giderek küreselleşen bir dünyada Türkçe olan videonuzun, 119 kadar farklı dilden kişiler tarafından tüketiliyor olması yüksek ihtimaldir. Bu anlamda YouTube’u bir platform örneği olarak alabilirsiniz. YouTube’un aylık 1 milyar izleyicisinin %40’ı, anadili İngilizce olan kişilerden oluşmaktadır. İzlenirliğinizi artırmak istiyorsanız videolarınıza ikinci bir dil altyazı eklemeniz gerekir. Bunu yapmak, içeriğinizi küresel bir kitle için optimize eder.

İkincil dilde YouTube altyazıları eklemek, dizine eklendikçe keşfedilebilirliğinizi de artırır. Bu nedenle videonuzun ses gerektirmemesini sağlamak, Facebook ve diğer sosyal medya platformlarında ön plana çıkmayı hedefliyorsanız oldukça kritik bir öneme sahiptir.

Videoyu Aranabilir Hale Getirir ve SEO’yu Destekler

Bir videoya altyazı eklediğinizde Google onu tanımlar ve bu da organik görüntüleme şansını artırır. Gittikçe daha fazla insan içeriklerinizi keşfedebilir. Arama motorlarının taramak için metne ihtiyacı vardır, videoları izleyemezler. Bu nedenle, videonuzun bir başlığı ve açıklaması varsa anahtar kelime aramaları yalnızca bu birkaç kelimeye odaklanabilir. Bu nedenle, bir kullanıcının aradığı soruyu tam olarak yanıtlamasına rağmen videonuz bulunamayabilir.

Altyazılar, bot’ların içeriğinizi dizine eklemek için kullanabileceği metinler sağlayarak bu sorunu çözer. Bununla birlikte, çeşitli altyazı türleri eklerseniz bundan yararlanılır ve buna göre dizine eklenecek çok daha fazla içeriğe sahip olursunuz. Videonuz Facebook veya YouTube’da keşfedilirse ve altyazılar, kitlenizin videoyu izleyerek geçirdiği süreyi uzatırsa erişim daha da genişler. Bu, yalnızca arama trafiğini artırmakla kalmaz; daha uzun oynatma süresi, içeriğinizin görülmeye değer olduğunu gösterir ve bu nedenle Google’ın sıralamasında daha üst sıralarda yer alır. Sonuç olarak izleyici sayısını artıracaktır.

İşitme Engelliler İçin Kolaylık Sağlar

Ülkemiz dahilinde 1 milyona yakın işitme engelli birey bulunmaktadır. Avrupa İşitme Engelliler Federasyonu (EFHOH) ise Avrupa Birliği’nde her 10 kişiden 1’inin işitme engelli ya da sağır olduğunu tahmin etmektedir. Bu 51 milyona yakın insana tekabül eder. Oldukça önemli bir hedef olan bu kitle, göz ardı edilemeyecek kadar büyüktür. Video içeriği içinde altyazının bulunması, en azından bu önemli pazarla etkileşime geçebilmenizi sağlar.

 

 

 

Bu yazı da ilginizi çekeblir: SEO ile TO Arttırma Yöntemleri

İlgili İçerikler

big-data

Büyük Veri

Teknolojinin son yıllarda hayatımıza soktuğu büyük veri kavramı, çeşitlilik içeren ve oldukça yüksek hacimli verileri ifade eder. İnglizce’de big data olarak anılan büyük veri, karmaşık

Devamını Oku »