Marka Sesi Nedir ?

marka-sesi-nedir

İş dünyasında kişilik her şeydir. Bu özellikle bir şirketin kendisini; metin, ses ve diğer iletişim biçimleri aracılığıyla temsil etme biçimi olan marka sesi için geçerlidir. Pazarlamacıların %88’i, mevcut ve potansiyel müşterilerle daha güçlü bir bağlantı kurmanın anahtarının farklı bir marka sesi olduğunu düşünmektedir. Doğru kullanıldığında marka sesiniz dünyaya kim olduğunuzu, neyi temsil ettiğinizi ve neyi başarmaya çalıştığınızı gösterme gücüne sahiptir.

Marka Sesi Nedir?

Marka sesi; bir işletmenin bir kitleyle nasıl konuştuğu, yazıştığı veya etkileşim kurduğudur. Bu; çekim öğelerini, belirli kelimeleri ve hatta cümle yapısını dahi içerebilir. Şirketlerin, müşteriler ve hissedarlar tarafından anlaşılma şeklini etkileyebilen marka kişiliğini geliştirmek için zemin sağlar. Fazla yavan olan veya özel olmayan sesler, kalabalığın arasından sıyrılamaz ve modern müşteriye hitap edemez. Markanız diğer tüm markalarla aynı görünüyorsa onu diğer yüzlerce rakipten ayırmak için harekete geçmeniz gerekir.

Hedef Pazarınızı Düşünün

Ne satarsa satsın her markanın bir hedef pazarı olmalıdır. Bu nedenle markanızdan alışveriş yapan kişiler hakkında derinlemesine araştırma yapmanız en doğrusudur.

  • Ortalama yaş oranı ve demografi hakkında kesin veriler toplayın. Bu, marka sesinizin yapısı için daha hedefli yönergeler oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Ne de olsa Y kuşağı ve Z Kuşağı ile aynı şekilde iletişim kurmanız pek olası değildir.
  • Rakiplerinizi kontrol edin. Onlar müşterileriyle nasıl iletişim kuruyorlar?
  • Doğrudan geri bildirim isteyin. Yaklaşık üç kişiden biri geri bildirim sağlar ve müşterilerin %77’sinin bu süreçte markanızı tercih etme olasılığı daha yüksektir.
  • Kapsamlı bir A/B testi yapın. Örneğin, müşteriler emojisiz reklamlar yerine emojili reklamlara nasıl yanıt veriyor?

Veri toplama süreci, bir marka sesinin başarısı için kesinlikle temel direktir. Süreci atlamayın veya acele etmeyin. Uyum sağlama sürecinin de birkaç ay sürmesinin normal olduğunu unutmayın.

Arketipinizi Geliştirin

Bugün piyasada binlerce farklı marka sesi olmasına rağmen bunların çoğu önceden var olan klişelerin varyasyonlarıdır. Bunlara genellikle marka arketipleri denir. Marka arketipleri, binlerce yıldır var olan ve kültür veya dilden bağımsız olarak neredeyse anında tanınabilen kişilik kavramlarıdır. Bu nedenle marka arketipleri, kitlelerin markalarla ve göndermeye çalıştıkları mesajlarla anında bağlantı kurmasına yardımcı olabilir.

Müşterilerin yaklaşık %77’si, değerlerini paylaşan markalarla bağlantı kurar. Dolayısıyla prototipinizi bilmek başarı için çok önemlidir. Bir marka arketipini (veya arketiplerin karışımını) seçmek, markanızın kullanması gereken ses hakkında daha somut fikirler geliştirmenize yardımcı olacaktır. Örneğin:

  • Sihirbaz arketipine sahip markalar (Disney) eğlenceli, yaratıcı ve güven verici sözcüklere dayanır.
  • Soytarı/şakacı (Jester) arketipindeki şirketler (M&M) eğlenceli, ilginç veya esprili bir dile odaklanır.
  • Cetvel arketipine giren lüks markaların çoğu (Rolex, Lamborghini ve Gucci), gücü örnekleyen gerçekçi marka seslerini vurgular.

Markanıza ve arketipine aşina olmak için biraz zaman ayırın. Şirketinize uygun bir ton geliştirmek için harmanlayarak çeşitlendirmekten çekinmeyin.

Marka Sesinizi Kullanarak Bir Metin Hazırlayın

Markanızın sesini geliştirmenin en iyi yolu, bazı gerçek yazı örnekleri oluşturmaktır. Sanki markanız bir müşteriyle konuşuyormuşsunuz gibi akıcı cümleler yazarak başlayın. “Ben” ifadelerini kullanın ve göreviniz, değerleriniz ve tekliflerinizden bahsedin. Ardından, markanız hakkında dışarıdan birinin bakış açısından kısa bir paragraf yazmayı deneyin.

Doğru cümleleri düşünmek için kendinize zaman tanıyın ve birkaç gün boyunca farklı denemeler yaparak egzersiz yapın. Yeni paragraflar oluşturup yaklaşımınızı iyileştirdikçe marka sesinizin nasıl tasvir edilmesi gerektiği konusunda daha iyi bir fikir edinmeye başlayacaksınız. Markanızın sesini ne kadar çabuk bulur ve duyarlı hale getirirseniz pazarda şirketiniz için beklentileri o kadar çabuk belirleyebilirsiniz.

 

 

 

Bu yazı da ilginizi çekebilir: Video İçeriği Neden Altyazı ile Optimize Edilmelidir

İlgili İçerikler

E-mail-Pazarlamada-Emoji

E-mail Pazarlamada Emoji

E-mail marketing geliştikçe insanların dikkatini çekmek daha zor bir hale geldi. İstatistikler, e-postalara emoji yerleştirmenin her yıl %775 gibi hızlı bir hızla büyüdüğünü gösteriyor. Gelen

Devamını Oku »