Sitenizdeki Organik Trafik Neden Azalır?

organik-trafik

Google Analytics hesabınızda olumsuz bir eğilim gördünüz ve organik trafik azalışınızın nedenini mi merak ediyorsunuz?
 Google analytics hizmeti  ile alakalı soru işaretleriniz mi var?
Panik mi oldunuz?
Sakin olabilirsiniz.
Ne olduğunu anlamaya çalışmak için acele etmeyin. İlk önce, organik trafik düşüşünde teşhis etmenin 4 yolunu buradan okumanızı tavsiye ediyoruz.

Başlangıç: Trafikte Hangi Sayfa Azalıyor?

Belli ki genel Google Analytics raporlarınızda bazı olumsuz eğilimler görüyorsunuz. Tam olarak neyin etkilendiğini nasıl anlayabileceğinizi düşünüyorsunuz.

Bunun için:
İlk olarak Google Analytics hesabınıza giriş yapın ve Edinme -> Tüm Trafik -> Kanallar’ı tıklayın.
Orada “Organik Arama”yı seçin.
Daha sonra Zaman aralığını seçin (eğilim çok yeniyse, 7 günlük zaman çerçevesi en iyi sonucu verir).
Ardından “Karşılaştır” yazan kutuyu işaretleyin ve “Önceki dönem” seçeneğini olduğu gibi bırakın.
Son olarak “Açılış Sayfası”nı tıklayın ve sonuçlar arasında ilerleyin.
Artık hangi sayfayla ilgilenmeniz gerektiğini bildiğinize göre, devam edip ve bazı kontroller yapabilirsiniz.

1. Hangi Arama Sorgularının Etkilendiğini Kontrol Edin

Google’ın Arama Konsolu, en çok etkilenen arama sorgularınızı belirlemenize yardımcı ediyor:
• Google Arama Konsolu hesabınıza giriş yapın ve “Performans” raporuna ilerleyin
• Orada yine zaman çerçevesini seçin ve bunu önceki dönemle karşılaştırmayı seçin:

Sonraki:

• “Sayfalar” sekmesini tıklayın ve yukarıdaki 1. adımda belirlediğiniz sayfayı tıklayın
• “Sorgular” sekmesine geri dönün ve “Fark” a göre sıralayın

Başka hiçbir şey çok fazla tıklama çekmediğinden, yalnızca ilk 10 sıralamanıza dikkat etmek istersiniz, böylece sonuçları önceki dönemde sayfanın oluşturduğu tıklama sayısına göre de sıralayabilirsiniz.
En önemli arama sorgularınızı görmek istiyor olsaydınız bu görev çok daha kolay olurdu. Çünkü böyle bir durumda bir tıklama yeterlidir.

2. SERP (Arama Motoru Sonuç Sayfası) Değişikliklerini Kontrol Edin

• Google’da tanımlanan sorguyu arayın. Daha önce görmediğiniz yeni bir arama öğesi var mı? Tıklamalı arama öğelerine örnek olarak öne çıkan snippet’ler, resim ve video döngüleri vb. verebiliriz. Kesinlikle hem mobil hem de masaüstü cihazlarda aramayı unutmayın. Kullanıcı uyumlu web tasarımı önemini burada ortaya çıkarıyor.
• En son SERP hareketlerini kontrol edin.
Kendinden emin bir şekilde yükselen rakip bir sayfa fark ederseniz, kontrol edin. Grafiği değiştirebilecek bağlantı veya içerik taktikleri var mı?

3. Başkasının Benzer Bir Şey Yaşayıp Yaşamadığını Kontrol Edin

Bazı alışılmadık organik trafik dalgalanmalarını gören tek kişi siz misiniz yoksa aynı dertten muzdarip başkaları da var mı? Burada kontrol etmeniz gereken birkaç hızlı kaynak şunlar:

• Arama Motoru Yuvarlak Masası (SE Roundtable): Barry,  Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) forumları ve Twitter’daki tüm aktif tartışmaları izleyerek harika bir iş çıkarıyor. Bir şey olursa, saatler içinde burada rapor verdiğini kesinlikle göreceksiniz.
• Barry’nin Twitter hesabı (@rustybrick) bazen Twitter’da henüz blogunda yer almayan şeyler paylaştığı için izlenebilecek başka bir kaynaktır.
Devam eden bir güncelleme olduğunu bilmek, sorununuzun hemen gidermek için gereken herhangi bir şey olup olmadığını anlamanıza yardımcı olacaktır. Devam eden küresel bir güncelleme varsa, ona biraz zaman vermeniz gerekir. İşlerin istikrara kavuşması zaman alır ve hiçbir zaman acele etmenize gerek yoktur.

4. İçeriğinizi Denetleyin

• Her şeyden önce: Bilgiler güncel mi? Çoğu durumda, bakılması gereken ilk şey budur.
• Genişleyebilir mi? Google daha spesifik sorulara daha iyi yanıtlar aramaya başladığından, içeriğinizi daha ilgili bakış açılarını, soruları ve kavramları kapsayacak şekilde düzenlemek her zaman iyi bir fikirdir.
• Daha da önemlisi, sayfa, arayan kişinin niyetini tatmin eden iyi bir iş çıkarıyor mu?

Anahtar kelime niyeti optimizasyonu hem organik sıralamaları hem de dönüşümleri artıracaktır, bu nedenle sıralamaları kaybeden içeriği denetlerken bir zorunluluktur. Ticari niyet, dikkat etmeniz gereken bir şeydir.

Arama niyetini optimize etmenize yardımcı olması için Text Optimizer’ı kullanın. Bu site, bir hedef sorguyu ele almak için daha iyi bir iş çıkarması için içeriğinizde kapsanacak ilgili kavramları ve varlıkları keşfetmenize yardımcı olmak için anlamsal analiz kullanır.

Başlamak için mevcut içeriğinizi Text Optimizer ile çalıştırın ve mevcut puanınızı görün. Daha iyi sonuçlar için 60 ve üzeri puan almayı hedefleyin.
Ayrıca dilbilginizin her zaman mükemmel olduğundan emin olun. Hatalarınızı, mantıksız kısıtlamalarınızı görmemenizi ve konuşmanızı pürüzsüz hale getirmeniz için  yardımcı olabilecek birçok site bulabilirsiniz.

Sonuç:

Organik trafik dalgalanmaları normaldir ve her zaman başınıza gelmesi normaldir, bu nedenle buradaki en önemli ipucu sakin olmak. Bir şey olduğunu fark ettiğinizde, ona birkaç gün verin ve sonra tekrar bakın.

İlginizi Çekebilir: Google Analytics 360

İlgili İçerikler

google-analytics-360-kullanma-rehberi

Google Analytics 360 Rehberi

Google Analytics 360 Kullanma Rehberi Veriye dayalı karar verme, günümüz dünyasında herhangi bir işletmenin büyümesini sağlamada kilit bir parametre haline geldi. Bunun nedeni, günümüzde kullanıcıların

Devamını Oku »
E-Ticarette Güven Damgası

E-Ticarette Güven Damgası

E-ticarette güven damgası, Ticaret Bakanlığı’nın tebliği ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından verilmektedir. Bu damganın öne çıkan özelliği, e-ticaret üzerinden alışveriş yapan müşterilerin

Devamını Oku »