Shopify Mağazanızı Büyütün

Shopify-magazanizi-buyutmek-icin-ipucu

Shopify Mağazanızı Büyütün!
Bir Shopify mağaza sahibi olarak muhtemelen arama motoru optimizasyonu, arama motoru pazarlaması ve e-posta pazarlaması için pazarlama bütçenizin ve enerjinizin çoğunu harcıyorsunuz.

Belki de AdWords veya tıklama başına ödeme yapan başka bir kanal kullanıyorsunuz ve İnstagram’a zaman ve çaba harcıyor musunuz?

Bunların hepsi harika. En iyi shopify pazarlama stratejileri çok kanallıdır.

Facebook’un dinamik ürün reklamlarını shopify stratejinize dahil etmeyi düşündünüz mü?

Facebook görüntülü reklamlar son yıllarda en önemli müşteri edinme stratejilerinden biri haline gelmiştir. Etkili olmalarının yanı sıra zamanınızı da çok fazla yemezler. Bunları, sizin için zor işlerin çoğunu yapan yüksek derece otomasyon ile yapılandırabilirsiniz.

Shopify diyor ki:

“sosyal medya, insanların zamanlarının çoğunu çevrimiçi olarak geçirdikleri yerdir ve Facebook en popüler olanıdır… Bu yüzden satışları artırmak için Facebook reklamlarını denemenizi öneririz.”

Facebook shopify, özellikle mağaza sahipliğinin “verimlilik” veya “ölçeklendirme” aşamaları olarak adlandırdığı Facebook reklamlarının kullanılmasını önermektedir.

Mevcut kişileri markanıza alıştırmaya çalışmaktan ziyade daha doğru müşteri edinimleri ile mağazanızı büyütmeye çalışıyorsunuz demektir.

Başlangıçta, mağazanızı düşük bütçeli reklam kampanyaları ve daha sonra daha yüksek bütçeli kampanyalarıyla (en etkili kanalları bildiğinizde) ölçeklendirirsiniz.

Facebook shopify reklamlarını kullanmak için doğru zamanı takip etmemek, bazı mağaza sahiplerinin stratejilerinde büyük bir getiri elde etmemesinin nedenidir. Birçoğu, satın alma döngüsünde müşteriyi çok erken satmaya çalışır-çoğu zaman sadece marka ile başa çıkmaya başladıklarında ve henüz satın almaya hazır olmadıklarında.

Peki Facebook reklam kampanyalarınızı nasıl kurmalısınız?

Aşağıdaki altı ipucu, Facebook’un dinamik reklamlarına yeni başlayanlar için veya henüz umdukları sonuçları alamayan herhangi bir mağaza sahibi için bunu açıklığa kavuşturmaya yardımcı olur.

İpucu 1: Shopify Başlamadan Önce, Tüm Önemli Metriklere Odaklanın

 

Metrikler genellikle nerede sona erildiği ile ilgilidir; ancak Facebook Reklamları söz konusu olduğunda, konu başlangıçla ilgilidir çünkü stratejinin anahtarı: iyi bir yatırım getirisi oluşturmak için, başlangıçtan ne ölçtüğümüzü bilmekten geçer.

Potansiyel müşterileri ölçmeyen herhangi bir pazarlama kampanyası ve dönüşümleri ölçmeyen herhangi bir satış kampanyası, sizi cevaplanmamış sorularla bırakmaya mahkumdur.

Reklam dolarlarını boşa harcamadan önce kampanyaları hızlı bir şekilde ölçebilmeniz ve özelleştirebilmeniz için metriklerinizi en baştan netleştirin.

Reklam kampanyaları pazarlama ve satış yönlerini birleştirir, bu nedenle aşağıdakileri takip etmeye çalışmalısınız:

 • Dönüşüm oranı: bu, bankadaki dolar anlamına geldiği için nihai metriktir. Facebook’un dinamik reklamları, doğru bir şekilde alırsanız bankada çok fazla dolar üretebilir. Her reklam kampanyası, nasıl dönüştürüldüğü açısından farklı olacak, ancak en iyi neyin işe yaradığını ve neyin işe yaramadığını öğrenecek ve reklam kopyasını veya açılış sayfalarını buna göre ayarlayacaktır.
 • İzlenimler: düşük izlenim sayıları, reklamlarınızı yeterince kişinin görmediği ve hedef pazarınızı genişletmeniz gerekebileceği anlamına gelir.
 • TIKLAMA ORANI (TO): gösterimin yüksek olup tıklama oranının düşük olması ya reklamınız kopyala/tasarla açısından işe yaramıyordur ya da yanlış insanları hedef alıyordur.
 • TIKLAMA BAŞI MALİYET: Her tıklama sana ne kadara mal oluyor? Bu, hedef kitlenize bağlı olacaktır, ancak bunu bilmek önemlidir, çünkü satın alma maliyetiniz etkilenir.
 • Hemen çıkma oranı: kullanıcılar reklamınızı görüyorsa, ancak açılış sayfanızdan hızla uzaklaşıyorsa, reklam kopyasını açılış sayfası kopyanızla hizalamaya çalışın.

Bu metriklerin her birinin Facebook reklamlarında başarının sırrı olduğunu görüyor musunuz? İstediğiniz sonuçları elde etmeye başlayana kadar takip edin, ölçün ve ayarlayın.

İpucu 2: Dinamik Reklam Kampanyaları Oluşturmak İçin Tam Olarak Neye İhtiyacınız Olduğunu Ayarlayın

Facebook, shopify mağazanızdan dinamik reklamlar oluşturmaya başlamadan önce sizden aşağıdakileri gerektirir:

 • Kendi markanızın Facebook sayfasını oluşturun.
 • Bir Facebook Business Manager hesabı açın.
 • Bağlı kredi kartınızla bir Facebook reklam hesabı oluşturun.
 • Bir Facebook pikseli oluşturun – Web sitenize yerleştirdiğiniz, dönüşümleri izlemenize, kampanyalarınızı optimize etmenize ve potansiyel müşterilere yeniden pazarlama yapmanıza yardımcı olan bir kod parçası. Buradan nasıl oluşturacağınızı öğrenin.

 

Ardından Facebook shopify mağazanıza bir piksel yüklemeniz gerekir. Bunu, piksel kimliğinizi shopify mağazanızdaki TERCİHLER kısmındaki form alanına kopyalayıp yapıştırarak yaparsınız.

Daha sonra bir ürün kataloğu oluşturmanız gerekir. Bunun için önce bir ürün beslemesine ihtiyacınız olacak. Flexify’ın basit ürün besleme uygulamasını kullanabilirsiniz. Özellikle küçük Shopify mağazaları için ücretsizdir ve iyi çalışır.

 

Ürün kataloğunuzu oluşturmak için Facebook Business Manager’a gidin, menüyü açın ve varlıklar altında Kataloglar’ı seçin. Ardından talimatları izleyin.

Ardından, reklam Yöneticisi bölümünde müşterilerinizi yeniden hedefleyen dinamik reklamlar oluşturmaya başlayabilirsiniz.

İpucu 3: Reklamları Belirli Etkinlik Tetikleyicilerine Göre Ayarlama

Facebook reklamlarının gerçek güzelliğini harekete geçirmeye başladığımız yer burası.

Unutmayın, markanızla bir dereceye kadar aşina olan ve sunduğunuz şey için bir ihtiyaç/arzuya sahip olan kişileri hedeflemektir asıl amaç.

Onlarla alakalı olmayan aşırı saldırgan reklamlarla onları korkutmayacağız; tam olarak ne sağladığınızı arayan kişilerin önünde doğru satın alma mesajlarını almayı hedefleyin.

Bu nasıl yapılacak?

Reklamlarınızı, alışveriş yapanların sitede gerçekleştirdiği belirli eylemlere dayandırırsınız. Yani bir müşteri veya potansiyel müşteri:

 • İçeriği görüntüler
 • Alışveriş sepetinize öğe ekler; veya
 • Bir satın alma yapar

…daha sonra eylem tarafından tetiklenen bir reklam sunarsınız.

Bunu yapmak için, uygun DPA izleme kodunu uygun Shopify web sitesi kod dosyalarına yapıştırarak ve ardından yanıt olarak doğru reklamları tetikleyerek kişilerin bu eylemleri ne zaman gerçekleştirdiğini izlemeniz gerekir.

Bu biraz teknik bir durum – emin değilseniz, web geliştiricinizin bunu ele almasını sağlayın.

Bunu yaparak, reklamlar alışveriş davranışlarına göre benzersiz bir şekilde şekillendirilir: yüksek hedefli ve dönüşümlere neden olma olasılığı daha yüksektir.

İpucu 4: ‘Kayıp’ Müşteriler İçin Yeniden Hedefleme Kampanyaları Çalıştırın

 

Facebook Reklamları, daha önce satın almaya ilgi gösteren ancak bu ilgiyi henüz bir satışa çevirmemiş olan müşterilere yeniden pazarlama ile gelir.

Müşterinizin yolculuğu, A’dan (klavye) B’ye (mağazanızdan satın alma) gitmek kadar basit olmayabilir. B’ye dönmeden önce A’dan B’ye, sonra C, D, E ve Z’ye…olabilir.

Yeniden hedeflemeniz, müşterilerin B’ye geri dönmelerine yardımcı olabilir ve bunun yerine Z’den satın almadıklarından emin olabilir!

Bu durum, Facebook piksel izleme verilerini kullanarak kolaylaştırılmıştır. Bunun güzelliği, hedeflemenizde gerçekten spesifik olmanıza izin vermesidir.

Bu nedenle, birisi kırmızı lekeli mavi bir tişört içeren alışveriş sepetini terk ettiyse, reklamınızda tam olarak gösterebileceğiniz şey budur – satın almak için geri tıklamaya ikna etmek için uygun bir kopya ile; başka bir alıcı istek listesine bir çift pembe pijama eklediyse, o zaman onlara bir Facebook reklamında göstermeye ne dersiniz?

Bunlar satın almaya hazır sıcak müşterilerdir. Yeni pembe pijamalarını giymedikleri sürece sessizce geceye kaymalarını kesinlikle istemezsiniz.

Kişiselleştirilmiş ve dinamik reklamlarla bu şekilde yeniden hedefleme, Shopify mağaza sahipleri tarafından kaçırılmaması gereken bir fırsattır.

İpucu 5: Shopify Reklamlarınızı Başarı İçin Optimize Edin

Dinamik Facebook reklamlarının sunabileceği büyülü sonuçların keyfini çıkarmaya başlamak için, reklamlarınızı optimize edin – tüm iyi e-ticaret pazarlama stratejilerinde olduğu gibi.

Reklamlarınızın sizin için en iyi şekilde çalışmasını sağlayacak birkaç ipucu var:

 • Sepete Ekle ve Hareket segmentlerini görüntülediğinizden emin olun – her iki grup için de benzersiz reklamlar oluşturun: bu ziyaretçiler için tek bir yeniden hedefleme reklam türü ile yakalamaya çalışmayın; bir ürünü görüntüleyen kişiler genellikle bu konuda daha fazla bilgiye ihtiyaç duyar ve son 14-28 gün içinde sepetine ekleyenlerden daha düşük alıcı niyetine sahiptir.
 • Reklamlarınızla insanları rahatsız etmeyin-onları tamamen kaybedersiniz. Bu, reklam sıklığını kontrol etmek için önlemler almak anlamına gelir. Günde bir izlenim üzerinde herhangi bir şey muhtemelen çok fazladır.
 • Reklam kopyanızı yenilemek için zaman harcayın-başarılı bir reklam kampanyasında bir araya gelmesi gereken birkaç şey olsa da, reklam kopyanız en büyük faktördür. Yılın zamanına, önemli olaylara veya sadece birkaç emojiyi ekleyerek yeni içerik eklemek, katılım seviyeleri için harikalar yaratabilir.

 

İpucu 6: Shopify Reklamlarınızı Hayata Geçirmek İçin Video Kullanın

2017’nin ortalarından bu yana, Facebook dinamik reklam platformu hem video hem de statik reklamları destekledi.

Bu neden bu kadar önemli – ve neden video kullanmalısınız? Öncelikle işe yaradığı için – özellikle genç hedef pazarlarla. Tercih ettikleri medya formatı videodur.

Video, hareketi ile öne çıkıyor ve çoğu durumda, ürünlerle statik görüntülerden daha fazla özellik ve olasılık göstermenin daha etkili bir yoludur.

Facebook’un kendi IQ bölümüne göre, mobil alışveriş yapanların neredeyse üçte biri videoları kullanarak ürünleri keşfetmeyi tercih ediyor.

Dinamik reklamlarınızda video kullanmaya başlamak istiyorsanız, bu hiç bu kadar kolay olmamıştı. Ürün kataloğunuzdaki öğelerin videolarını kaydetmek, gerekirse uygulamalarla efektler düzenlemek ve eklemek için akıllı telefonunuzu kullanın.

İşte birkaç hızlı ipucu:

 • Videonuzu Facebook’a yükleyerek (sadece ona bağlanmak yerine) , haber akışının tam genişliğinde görüntülenir ve otomatik olarak oynatılabilir
 • Ekranda daha fazla konuşma yapmak için videonuzu kare veya dikey formatta mobil görüntüleme için oluşturun
 • Kısa tutun ve erken dikkat çekmeye odaklanın: dikkat süresi kısadır
 • Videolarınıza metin ekleyin çünkü çoğu insan telefonu sessizdeyken izler

İş yüküne eklemeden yatırım getirisini artırın

Yukarıdaki ipuçları, doğru kişileri doğru zamanda hedeflemek için Facebook’un dinamik reklamlarını kullanmak için bir fırsat sağlar.

Müşteri edinme stratejileri ve marka bilinirliği ile mağazanıza yeterince trafik çektikten ve eylemlerini izlemeye başladıktan sonra, mağazanızdaki özel davranışlarına göre farklı müşteri segmentlerini yeniden hedeflemeye başlayın.

İşte o zaman Facebook reklamlarınızdan en büyük getirileri göreceksiniz.

İster inanın ister inanmayın, müşterilerin reklam kampanyalarından yüzde 2000 yatırım getirisi oluşturmasını sağladık.

Tüm bunlar gerçek iş yükünü en aza indirir.

Facebook’un dinamik reklamcılığının en büyük güzelliklerinden biri, reklam sürecinin çoğunu otomatikleştirebilmesidir. Esasen, bu işi bir kez yapabilir ve sizin tarafınızdan herhangi bir ağır yük olmadan hedeflenmiş, kişiselleştirilmiş reklamlar alabilirsiniz.

Kendi kişisel satış acentenizin, ürünlerinizi satın alacak kişilerin önünde, güncel fiyatlandırma ve kullanılabilirlik ile almak için günde 24 saat çalışması gibi bir şey bu.

Arkanıza yaslanın ve ekstra gelirlerin tadını çıkarın.

 

Bu yazımızı beğendiyseniz Shopify Pinterest adlı yazımıza göz atabilirsiniz!

İlgili İçerikler

shopify-sevmek-icin-nedenler

Shopify: Sevmek için Nedenler

  Shopify Uygun Fiyatlı Ve Kullanımı Kolay Biz Shopify seviyoruz, eminiz siz de seveceksiniz. Sunucular ve pahalı geliştirme maliyetleri hakkında endişelenmenize gerek kalmadan online mağazasını

Devamını Oku »