Shopify Dönüşüm Oranını Arttırmak İçin 6 Yol

Shopify-donusum-oranini-arttirmak

Müşterilerinizi daimî bir şekilde korumak mı istiyorsunuz? Peki ya müşteri değerini arttırmak? Muhtemelen her ikisini de istiyorsunuz. İşletmenizdeki en büyük potansiyele ulaşmak için Reveal ile birlikte ilerleyin. (Shopify’da ücretsiz) Dönüşüm oranı e-ticaret işletmeleriyle alakalı en önemli faktörlerden biridir. 820,000’den fazla Shopify mağazaları arasında oldukça hiddetli bir rekabet var. Shopify mağazanızın karını bir gecede büyütecek bir büyütme hilesi mevcut değil. Ancak doğru uygulandığında satışlarınızı belirgin derecede arttıracak birkaç tane teknik mevcut. İşte Shopify mağazanızın dönüşüm oranını arttıracak en iyi 6 yol:

Ürünlerin Faydalarını Açık bir Şekilde Belirtin

İnsanlar hayatlarını kolaylaştırmak ve sorunlarını çözmek için ürün satın alırlar. Bu nedenle ürünün faydalarını açık bir şekilde belirtmek büyük önem taşır.

Tedarikçinin size sunduğu açıklama kısmını kopyala yapıştır yapmaktan kaçının. Ürün açıklaması size SEO anahtar kelimelerini belirlemede ve ürünün neden satın alınması gerektiğini açıklama konusunda büyük bir fırsat tanır.

Örneğin, eğer bir gıda ürünü satıyorsanız müşterilerinizin organik içerikli ve sertifikalı ürünler sattığınızı bilmelerini isteyeceksiniz.

Shopify Dönüşüm için Kişiselleştirmenizi Güçlendirin

Kişiselleştirme, dönüşüm oranını arttırmak için olmazsa olmaz bir faktördür. Müşterilerin %51’i, e-ticaret sitelerinden ihtiyaçlarını karşılamalarını ve alakalı önerilerde bulunmalarını bekliyor. Satıcılar ise müşterilerine kişiselleştirilmiş deneyim sunduklarında, satışlarında ortalama %20 bir artış gözlemliyor.

Kişiselleştirmeyi güçlendirmenin bir diğer yolu ise data bilimi özelliklerini kullanmaktır. Data bilimi; müşterilerinizi cinsiyet, yaş, arama davranışı, satın alma geçmişi ve harcama alışkanlıkları gibi çeşitli değişkenlere göre mikro segmentlere ayırmanızı sağlar.

Ayrıca müşterinin bir sonraki alışverişinde ne satın almaya daha yakın olduğunun saptanmasında da yardımcı olur. Bu sayede de bu müşterilere isabetli ürünleri gösterebilirsiniz ve dönüşüm oranınızı arttırabilirsiniz.

Ödeme Sürecini Optimize Edin

Ödeme süreciniz basit değilse birçok müşteriyi tam da onlar satın almaya hazırken kaybedebilirsiniz. Baymard Enstitüsü tarafından yapılan bir araştırmaya göre müşterilerin %20’si ödeme kısmının karışık veya çok uzun olma durumunda satın alma işleminden vazgeçiyor.

Bu sorunu çözmenin bir yolu ise, ödeme kısmına sürecin neresinde olunduğu ve ne kadarının kaldığını gösterilen bir bar eklemektir.

Ödeme sürecini optimize etmenin bir diğer yolu ise bir adımdan oluşan ödeme seçeneği sunmaktır. Barmard Enstitüsü tarafından yapılan aynı araştırmaya göre, Amerika’daki müşterilerin %6’sı yeterli ödeme seçeneği olmaması durumunda kart bilgilerini iptal edip, ödeme yapmaktan vazgeçiyor.

Birden fazla ödeme seçeneği sunmak, ödeme sürecini optimize etmenin iyi bir yoludur.

İşe yarar ve değerli içerikler üretin

Ürünlerin açıklama kısımlarına çok iyi içerikler yazmanın yanında blog yazma konusunda da iyileştirmeler yapmanız faydalı olacaktır. Hedef kitlenizi eğitmek ve bilgilendirmek için işe yarar ve değerli bilgiler içeren bloglar yazın.

Ne kadar değerli içerik ve bilgi sağlarsanız hedef kitleniz size o kadar güvenecektir.

Aynı zamanda alanınızla ilgili uzmanlığınızı sergileyebilmek, otoritenizi ve güvenilirliğinizi arttırmak için harika bir yoldur.

Blog yayınlamanın diğer bir avantajı ise organik SEO trafiğinizi arttırmanızda size yardımcı olmasıdır.

Sitenizi bloglar aracılığıyla keşfeden kişiler anında satın alma refleksi göstermeyebilir. Yine de markanızdan haberdar olacak ve belki daha sonrasında satın alımlar yapacaktır.

Shopify Dönüşüm için Müşteri Yorumları Edinin

Müşterilerden gelen yorumlar sizin yasal bir satıcı olduğunuzu ve ürünlerinizin incelemeye değer olduğunun bir göstergesi olmakla birlikte yüksek e-ticaret dönüşüm oranına sahip olmanızı da sağlar.

İnsanların %72’si herhangi bir eyleme geçmeden önce yorumları okuyor. Web sitenizde müşteri yorumlarına sahip olmak dönüşüm oranınızı %18 oranında arttırabilir.

Shopify mağazanızda yorumları sergilemenizin bir diğer faydası ise markanızın güvenilirliğini ve itibarını arttırmasıdır.

“Beni Bilgilendir” Özelliğini Aktive Edin

Stokların tükenmesi müşterileri kaybettiğiniz anlamına gelmez. Bir ürün tükense bile yine de müşterilere iletişim bilgilerini sağlamaları karşılığında stoklar yenilendiğinde haber verebilir ve müşterilerinizi sitenize yönlendirebilirsiniz.

Bu özellik aynı zamanda potansiyel müşterilerinizle iletişim halinde olmanızı ve yaşam boyu müşteri değerinizi attırmanızı sağlayacaktır.

İlginizi Çekebilir: E-Posta Pazarlama

 

Shopify ajansı

İlgili İçerikler

google-ads-kalite-puani

Google Ads Kalite Puanı Artırma

Google Ads kalite puanı, kullanıcı deneyiminizin kalitesi, anahtar kelimelerin ilgililik seviyesi ve “tıklama başına ödeme” reklam kampanyası performansı gibi hususların ölçümünü sunar. Puanınızı artırmak, reklamınızın

Devamını Oku »