2020 Yılının En İyi SEO Trendleri

seo-trendleri-2020

SEO Trendleri 2020

2019’un sonuna doğru Google, gelecek yıl için olası SEO trendleri ve yöntemlerini kısmen başlatan yeni bir algoritma tanıttı. Trendleri yakından takip etmek, web sitesi sahiplerinin sıralarını yükseltmelerine yardımcı olacak ve sıralamaları yüksek olanlar için rekabetin bir adım önünde kalmalarını sağlayacak ve sıralamalarında sürpriz bir düşüş görmelerini engelleyecektir.

2019′ da daha fazla internet kullanıcısı mobil cihazları kullanarak internete erişti. Siri, Alexa ve Google Asistan’ın araçları kullanıcıların bir yüzdesinin farklı şeyler arama biçiminde ve SEO sistemlerinde yeni bir dalgaya neden olduğu için ilk mobil optimizasyonu içeren bir dizi trend gördük. Bazı trendlerin önümüzdeki yıllarda bile trend olarak kalması muhtemelken bazı trendlerin önemini kaybetmesi öngörülüyor. Değerlendirmeye değer yeni arama ve SEO trendlerine bir göz atalım.

Sesli Arama

Sanal asistanların yükselişi sesli aramanın yükselişini de beraberinde getirdi. Bu 2020’de büyük bir trend olacak ve kesinlikle SEO trendlerini de etkileyecek. Peki, nasıl?

  • Sesli aramalar metinlerden farklıdır, daha etkileşimlidir. Arama sorguları da çok daha uzundur, bu da web sitelerinin uzun anahtar kelimeleri hedefleyeceği anlamına gelir.
  • 2019’daki aramaların yarısından fazlası sesli arama kullanılarak zaten yapıldığından, içeriğin sesli aramalara hitap edebilmesi gerekir.
  • Sesli aramaları hedeflerken, Google’ın daha kolay çalışabileceği anahtar kelimeleri tüm kelime öbekleriyle değiştirmemiz gerekecek ve böylece kullanıcılar istediklerini daha kolay bulacaktır.

Yerel Arama

Araştırmaya göre, her 5 aramadan 4’ü yakındaki hizmetler veya ürünler içindir ve aramaların yüzde 50’si fiziksel konumu ziyaret etme veya sipariş verme işlemiyle sonuçlanır. 2020’de bunun son bulması muhtemel değil, bunun yerine daha popüler olacak.

  • Yerel arama başarısı, mobil cihazların artan kullanımı sayesinde telefonunuz ile yakınınızdaki yerel bir kafeyi aramanızı ve ardından dükkânı bulmak için harita uygulamalarını kullanmanızı kolaylaştırmıştır.
  • Yerel aramalar, yerler ve ürünler hakkındaki incelemelerle de kullanıcıları yönlendirmektedir. Bir işletmeye gitmeden önce yorumculardan ve yıldız derecelendirmelerinden öneriler görebilirsiniz.
  • Bright Local tarafından yapılan bir araştırmaya göre, çevrimiçi kullanıcıların yüzde 80’inden fazlası, bir arkadaşın önerileri kadar incelemelere güveniyor. Bu daha fazla web sitesinin incelenmemesi, konum haritası içeren yerel aramalar için optimize edilmesi ve yerel listelerden yararlanılması anlamına gelir. SEO uzmanları bunun ile artık daha çok meşgul olacak.

Arama Amacı ve Anahtar Kelime Bağlamı

Google, 2019’da arama amacına öncelik veren yeni bir algoritma yayınladı. Arama sonuçlarının daha doğru olması için makinelere insanların nasıl konuştuklarını öğretme girişiminin bir parçasıydı. SEO uzmanları arama amacı ve anahtar kelime bağlamı optimizasyonu için yollar keşfederken 2020 yılında bunun büyük bir öneminin olması bekleniyor.

  • Birçok web sitesi için, arama yapanların genellikle 3 sonuç kategorisi aradığı açıktır. Başka bir deyişle bilgi edinme, navigasyon ve işlem.
  • İçerik oluştururken, bunlar içeriğin nasıl yapılandırıldığını ve kullanılacak anahtar kelimeleri belirleyecek 3 kategoridir. Arama amacı, anahtar kelimelerin tıpkı sesli aramada olduğu gibi kullanımında yeni trendler ortaya koyacaktır. Aslında, arama amacı, makinelere sesli aramada olduğu gibi konuşma dilini öğretmeyi amaçlamaktadır.

Yapılandırılmış Veriler

Bu muhtemelen 2020’deki SEO trendleri arasında en çok kullanılanlardan biri olacak.

  • Google, yapılandırılmış verileri sever ve web sitesi sahiplerinin 1 numarasının hemen yukarısında olmasını ister. Bu, diğer yapılandırılmış verilerin yanında SSS ve snippet’ler gibi yapılandırılmış veriler anlamına gelir.
  • Bazı SEO uzmanları, 2020 yılında sitenizde yapmanız gereken bir şey varsa, bunun yapılandırılmış verilerinizi doğru almasına izin vermenizi tavsiye eder. Bununla ilgili olarak, Google kullanıcıların aradıklarını daha kolay bulmalarına yardımcı olacak ve bu da SEO sıralamanızda yükselmenizi sağlayacaktır.

Marka Oluşturma

Son zamanlarda yapılan bir araştırma, sonuçlarınız en üst 10 arasında olsa bile az kişinin arama sonuçlarına tıkladığını gösterdi. Arama sonuçlarının yaklaşık % 40’ı boşa gidiyor ve bu sayı artıyor. Neden? Cevap basit, insanlar alışkanlıkları vardır ve bu tanıdıkları sonuçlara tıklayacaklardır. Bu da bilinen büyük markaların tıklanacağı anlamına gelir. Eğer ağ sularında küçük bir balık iseniz, 2020 büyük bir balık gibi davranmaya başlama yılı. Markalaşma sadece SEO için bir seçenek değil, bir zorunluluktur. Pek çok şirket 2019’da bunu fark etti ve 2020’deki marka oluşturma konusunda çok çalışmak zorundalar çünkü hayatta kalmanın tek yolu bu.

Bert

2019’da Google, BERT güncellemesini yayınladı ve hemen hemen birçok SEO uzmanı ile SEO manzarasını değiştireceğini belirten heyecan yarattı. Google, sonuçlarını küçümsemeye çalışmış olabilir, ancak kimse böyle düşünmüyor, BERT büyük ve 2020’de gerçekten önemli bir trend olacak. BERT algoritması, arama motorlarının insan doğal konuşmasını anlamasına ve uzun arama sorgularının daha doğru sonuçlar elde edilmesine yardımcı oluyor. BERT için optimizasyon, çevrimiçi kullanıcıları ciddiye alan herhangi bir işletme için zaten büyük bir öneme sahip. Google, içeriğinize yerleştirilmiş birkaç anahtar kelime tarafından aldanmayacağından, içeriğin daha da alakalı olması gerekir. Büyük metinler daha iyi deşifre edilebilir ve arama yapanların soruları daha iyi yanıtlar alır.

UX ve Teknik SEO

2020’deki trendlerin çoğunun kullanıcı deneyimine odaklandığını fark etmiş olabilirsiniz. Geçmişte SEO trendlerinin birçoğu arama motorlarını memnun etmeye daha meyilliydi. Zaman geçtikçe, iki bağlantı kuruldu, böylece 2020, kullanıcı deneyiminin teknik SEO ile buluştuğunu görecek. Mobil, bilgi grafikleri ve BERT gibi eğilimler bunun kanıtıdır. SEO uzmanları müşterilerine kullanıcı için yararlı olacak içerik üretmeyi sağlamak için tavsiye ve daha sonra iyi bir deneyim oluşturuyor. Bunların yanı sıra Google gibi arama motorlarının tüm beklentilerini karşılamayı sağlamak için teknik SEO desteği sağlıyorlar. 2020, en iyi sonuçları elde etmek için ikisinin birlikte çalışmasını sağlayacak.

Bilgi Grafiği Optimizasyonu

Bilgi, araştırmacıların aradığı şeylerden biridir. Google bunun farkında ve bu yüzden en iyi 10 arama sonucunun daha aşağıya çekildiğini ve insanların gerçekten istediklerinin yerini aldığını görüyoruz. Bilgi grafikleri SEO’nun önemli bir parçasıdır ve bu 2020 için büyük bir trend. Franchise markaları, bilgi grafiklerini büyük bir trafik kaynağı olarak görmektedir. Harika olan, insanların rastgele insanlar tarafından oluşturulan bilgi grafiklerini bile talep edebilmeleri ve hatta örneğin Wikipedia’daki bilgileri düzeltebilmeleridir. 2020’de, bilgi grafiklerini kullanarak en üst sıralarda daha fazla rekabet gerçekleşecektir.

Geri Bağlantılar Hala Önemli

Birisi geri bağlantılara elveda diyebileceğimizi iddia ederse, neden bahsettikleri hakkında hiçbir fikirleri yok demektir. 2020 yılında hala SEO için bir sayfa dışı strateji olarak geri bağlantıları kucaklamak gerekir. Bu web sitesine güvenilirlik kazandırmaya yardımcı olur ve markanızı oluşturmaya çalışıyorsanız, bunu yapmanın harika bir yoludur. Arama motorları, bir web sitesini sıralarken geri bağlantıları kullanmaya devam edecektir. Web sitesi sahiplerinin, içerikle ilgili güvenilir geri dönüşler almak için 2020 yılında milyonlarca dolar harcaması bekleniyor. Diğer trendler gibi, kalite önemlidir ve 2020’ de daha fazla web sitesi kaliteli bağlantılar arayacaktır.

Sonuç olarak

2020, sayfaların üst sıralarda yer almaya çalıştığı, SEO uzmanları için yoğun bir yıl olacak ancak odak değişmeyecek. Kullanıcıya odaklanan harika içerikleri günü taşıyacak. Odak noktası kullanıcıya istediklerini sağlamak olduğundan Google’ı anahtar kelimelerle kandırmak giderek zorlaşacak. Ayrıca, bir ölçüde SEO endüstrisini dikte edecek diğer arama motorlarının yükselişi için fırsat olabilir.

SEO trendleri ile ilgili yazımızı beğendiyseniz, Google Analytics 360 ile ilgili yazımıza da göz atabilirsiniz!

 

Kaynak: https://www.pagetraffic.com/blog/top-seo-trends-for-2020/

 

İlgili İçerikler

minimalist-pazarlama

Minimalist Pazarlama

Minimalist Pazarlama Nedir? Pazarlama alanı son yıllarda kendisine farklı teknikler geliştiriyor. Minimalist pazarlama kavramı da bu yeniliklerden birisi. Aslında tam olarak bir teknik sayılmayan bu

Devamını Oku »