Açılış Sayfası Etkili Şekilde Nasıl Tasarlanır?

acilis-sayfasi-etkili-sekilde-nasil-tasarlanir

Açılış Sayfası Etkili Şekilde Nasıl Tasarlanır?

İşletmelerin rekabetçi ortamda rakiplerinin arasından sıyrılmaları gerekir. Dolayısıyla, işletmelerin sektör liderliği, marka bilinirliği ve başarıyı elde etmek için modern ve etkili pazarlama araçlarını en doğru şekilde kullanması gerekir. Bu noktada, açılış sayfasının mevcut veya potansiyel müşterilerinize ne sunduğuna çok dikkat etmelisiniz. Çünkü açılış sayfası ziyaretçileri e-posta ve sosyal medya üzerinden tekliflerin ve hizmetlerin bulunduğu yani ziyaretçilerinizi istediğiniz noktaya yönlendirebileceğiniz bir sayfadır. Böylece açılış sayfası ziyaretçilerinizin şirket hizmetleri arasında gezinmesini, işletmenizi anlamalarına ve işletmenizle ilgili diğer bilgileri keşfetmelerini destekler.

 

Etkileyici bir açılış sayfası oluşturma konusunda tavsiyeye mi ihtiyacınız var? Açılış sayfalarına neden ihtiyacınız olduğunu, açılış sayfasının nasıl çalıştığını ve nasıl oluşturulacağını öğrenmek için okumaya devam edin. Bu yazımızda sitenizi ziyaret edecek kişiler için açılış sayfalarınızı nasıl optimize edebileceğinizden bahsedeceğiz.

Açılış Sayfanızın Amacını Belirleyin

Açılış sayfası, ziyaretçilerinizin bir e-posta, yayın ya da reklam üzerinden bir bağlantıyı tıklamaları ile ziyaret ettikleri sayfadır. Bu sayfada, kullanıcıya sunduğunuz ürün ya da hizmet ile ilgili en önemli ve minimum bilgiyi vermek, onların ilgilerini çekmek ve web sitesine kaydolma, sipariş verme veya ofisi arama gibi tek bir hedeflenen eylem gerçekleştirmelerini sağlamaya odaklıdır.

Esas olarak, açılış sayfaları pazarlama kampanyaları için son duraktır ve dönüşümleri kolaylaştırmak için kullanılır. Bütün pazarlama kampanyalarınız müşterileri açılış sayfanıza yönlendirmeye hizmet etmelidir. Buradan ürününüze ya da hizmetinize, iletişim bilgilerinize ilişkin bilgiler kullanıcılara sunulmalıdır.

Açılış sayfalarıyla dönüşümlerinizi artırmak, olası satış oluşturma, veri toplama gibi hedeflere kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda, açılış sayfası stratejik olarak kullanıldığında, dönüşümleri artırırken olası satış edinme maliyetinizi düşürmenize yardımcı olabilir.

Bir açılış sayfasını ana sayfanızla karşılaştırmamız gerekirse, ana sayfanız markanızı, yaptıklarınızı vurgular ve web sitenizin diğer sayfaları ile bağlantılar sağlayarak açılış sayfasından çok daha genel olur. Ancak, bir açılış sayfasının yalnızca amaçlanan bir hedefi vardır. Yani eğer siz e-posta listenizi büyütmek istiyorsanız doğrudan site ziyaretçilerinin e-posta listenize kaydolmasını sağlamaya yönelik bir açılış sayfası oluşturmanız gerekir.

Artık açılış sayfalarına neden ihtiyacınız olduğunu anladığınıza göre, şimdi bunları nasıl oluşturacağınızı öğrenmenin zamanı geldi.

SEO’yu Açılış Sayfası Dahil Edin

Bir açılış sayfası oluştururken SEO çok kritiktir. Amacınız arama motorlarında daha yüksek sıralamalar elde etmek olacağı için SEO ile sayfanın optimize edilmesi gerekir. Bunun doğru yapılması için sayfa yükleme hızına, kullanıcı deneyimine, alternatif metin ve kodlamaya, anahtar kelimelere, harekete geçirici mesajlara ve daha fazlasına dikkat etmeniz gerekir.

Şimdi bu öğelerin açılış sayfanızın SEO’sunu nasıl etkilediğine bakalım.

Sayfa Yükleme Hızı

Sayfa yükleme hızı, Google ve algoritmaları tarafından web sayfalarının sıralamasını belirlemek için kullanılan önemli bir kriterdir. Sayfa yükleme hızınızı artırmak için önbellekleri optimize edebilir, yönlendirmeleri ortadan kaldırabilir ve JavaScript ve Stil Sayfalarını en aza indirebilirsiniz.

Kullanıcı Deneyimi

Google, sitenizin ne kadar kullanıcı dostu olduğunu da dikkate alır. Sitenizde gezinmenin zor olması kullanıcı deneyimini olumsuz etkiler. Dolayısıyla, her bir açılış sayfasının iyi bir düzene sahip olmasını gerekir. Açılış sayfalarındaki kullanıcı deneyimini daha da iyileştirmek için formlar basitleştirmeli ve kısaltmalı, estetik için görseller kullanılmalı ve ürünleri kolay bir şekilde görüntüleyerek fiyatla beraber kısa, anlaşılır açıklamalar yapılmalıdır.

Alternatif Metin / Kodlama

Alternatif metin ve kodlama yüksek sıralama sağlamak için çok önemlidir. Açılış sayfalarına eklediğiniz tüm görsellere alternatif metin eklemeli ve tüm sayfalarda meta açıklamalar ve etiketlemeler bulunduğundan emin olmalısınız.

Anahtar Kelimeler

Her açılış sayfasında odak bir anahtar kelime bulunmalıdır. Her açılış sayfası için farklı anahtar kelime hedeflemelisiniz. Anahtar kelimeyi içeriğinizde yüzde üç ila beş arasında kullanmalısınız.

Harekete Geçirici Mesaj

Açılış sayfalarının belirli bir hedefi olduğundan, bu hedefin bir harekete geçirici mesaj yoluyla vurgulanması gerekir. Böylelikle, müşterilerinizin veya potansiyel müşterilerinizin harekete geçmesini destekleyebilirsiniz.

Marka Bilinci Oluşturma

Açılış sayfalarınız marka bilinci oluşturmak için harika bir fırsattır. Doğru bir strateji ile, logonuzu, marka renklerinizi ve tipografiyi kullanarak marka bilinci oluşturabilirsiniz.

Açılış Sayfanızda Etkileşimli İçerik Kullanın

Her zaman açılış sayfalarınıza etkileşimli içerik eklemeye özen gösterin. İçeriklerinizi bir görsel ile destekleyerek sayfa trafiğinizi arttırın.

Açılış Sayfanızda Gezinmeyi Kolaylaştırın

Kullanıcı deneyimleri hem açılış sayfaları hem de Google için çok önemlidir. Kullanıcı deneyimi ne kadar iyi olursa ziyaretçiyi müşterinize dönüştürmeniz de o kadar kolay olur.

Görünür Sosyal Paylaşım Düğmelerini Dahil Et

Pazarlama stratejiniz ne olursa olsun sosyal medya pazarlaması her zaman hayati bir öneme sahiptir. Milyarlarca insanın sosyal medya kullanması üzerine, kitlenizi farklı sosyal platformlarda hedeflemeniz müşterilere ulaşmanız için çok daha mantıklı olur. Açılış sayfanız için sosyal paylaşım düğmeleri ekleyebilirsiniz. Ancak, sosyal paylaşım düğmelerinin dikkat dağıtıcı bir unsur olmamasına dikkat ederek açılış sayfanızın odağını unutmayın.

Anlamlı Harekete Geçirici Mesajlar Kullanın

Tüm dönüşüm formlarınız kısa ve kullanımı kolay olmalıdır. Açılış sayfasında zor bir harekete geçirici mesaj bulunması odak şaşırtabileceği için doğru olmaz. Bunun yerine, anlaşılması ve takip edilmesi çok kolay olan yumuşak bir harekete geçirici mesaj kullanmanız etkili olur.

 

Açılış sayfanızı geliştirdikten sonra, web sitenizin tasarımıyla ilgili önerilerimiz için “Web Sitesi Tasarım Trendleri” adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Youtube Kanalı  hakkındaki yazımız ilginizi çekebilir.

Kaynak: https://infographicworld.com/design-effective-landing-page/

İlgili İçerikler

E-mail-hatalarindan-nasil-kurtulursunuz

E-mail Hatalarına Elveda!

E-mail hatalarına yazım hatası yapmak ya da yanlış bilgi göndermek en yaygın olan hatalardır. Alıcılarınıza hızlı bir düzeltme mesajı gönderebilirsiniz, ancak onların gelen kutularını doldurmak

Devamını Oku »