Sadık Müşteri Nasıl Kazanılır?

sadık müşteri

Yeni müşteri çekmenin, ”sadık müşteri”yi elde tutmaktan 5 kat daha maliyetli olduğunu biliyor muydunuz? Dış dünyada yeni müşteriler bulmak için harcanan büyük kaynak ve zaman göz önüne alındığında, mevcut müşterileri mutlu etmeniz oldukça mantıklıdır. Üstelik onları mutlu etmek gelirinizi azaltmayacaktır. Hatta müşteri tutma oranını %5 artırmak, kârınızı %75’e kadar artırabilir!

Sadık Müşteri Kaliteye ve Vaatlerin Yerine Getirilmesine Önem Verir

Alışveriş yapanların %88’i, bir markaya sadık kalmalarının ana nedeninin, ürünün kalitesi olduğunu belirtmiştir. Ancak bir e-ticaret ortamında müşteriler ürünü satın almadan önce, elleriyle hissedip göremezler, dolayısıyla bir ürünün kalitesinden emin olamazlar.

Bu nedenle müşteriler, bir e-ticaret web sitesinde görüntülenen ürün fotoğraflarına büyük ölçüde güvenmektedir. Bir işletme olarak ürün fotoğraflarınızı başarılı dönüşüm için çok bir önemli güç haline getirmeniz gerekir.

Ancak, ürün sunumunu abartmakla, gerçekçi bir ürün görseli yayınlamak arasındaki ince sınır önemlidir. Alışveriş yapanların %44’ünün, ürünlerin gerçek hallerini yayınlayan bir markayla etkileşim kurma olasılığı daha yüksektir. Daha da önemlisi, eğer ilk satın alımlarında vaat edilen ve beklenen ürünü teslim ettiyseniz sitenizden alışveriş yapmaya devam edeceklerdir.

İlginizi çekebilir: Sıfırdan E Ticaret Kampanyası Yürütmek

Sadık Müşteri, İndirimler ve Ücretsiz Gönderimler

Müşterileri indirim kodları veya ücretsiz kargo kuponları gibi heyecan verici avantajlarla ödüllendirin. Bu taktik aynı zamanda tekrar satın almaları teşvik etmeye veya online alışveriş yapanların ortalama sipariş değerini artırmaya da yardımcı olur.

Ancak bu teklifleri çok düzenli olarak vermemeye dikkat edin, müşterilerin onları elde ettiklerinde heyecan duymaları daha doğru olacaktır. Ne sattığınıza bağlı olarak bu kuponları yılda birkaç kez verebilirsiniz. Mağazanız abonelik hizmetleri satıyorsa özel erken yenileme indirimleri gibi avantajlarla mevcut müşterilerinizi cezbedebilirsiniz.

Terk Edilmiş Alışveriş Sepetlerini Takip Edin

Mevcut raporlar, e-ticaret mağazaları için ortalama alışveriş sepetini terk etme oranının %79’a kadar çıktığını göstermektedir. Bir kullanıcının alışveriş sepetini terk etmeyi seçmesinin, ürünlere olan ilgisini kaybetmek veya hatta sadece kontrol etmeyi unutmak gibi birkaç nedeni olabilir.

Onlara satın almakla ilgili olan son adımı hatırlatmanın bir zararı olmaz. Nazik bir hatırlatma e-mail’i, müşterilere satın almayı düşündükleri harika bir ürünü kaçırmalarını istemediğinizi göstermenin harika bir yolu olabilir.

Müşteri Memnuniyetini Ölçmek İçin Anket Gönderin

Çoğu e-ticaret şirketi, bir ürün satın alınıp teslim edildiğinde etkileşimlerini durdurur. Ancak bir siparişi almak ve yerine getirmek, müşteriyle ilişki kurmanın sadece ilk adımıdır. Çok az sayıda online satıcı, müşterilerin alışveriş yolculuğunun birer döngü olduğunu anlar. Yani bir satın alma işleminden sonra ne yaptığınız, ilk sipariş kadar önemlidir.

Müşterilerin satın alma işleminden sonra nasıl hissettiklerini önemsediğinizi bilmesi, onları mağazanızdan tekrar alışveriş yapmaya daha yatkın hale getirecektir. Bu anlamda kendilerini değerli hissedeceklerdir. Müşterilere mağazanızla ilgili deneyimlerini dile getirmenin bir yolunu sunmak için satın alma sonrası müşteri memnuniyeti anketi oluşturabilirsiniz.

Müşteri görüşlerini öğrenmek için anketler göndermek; ürün ve hizmetleri iyileştirmek, mağazanızdaki müşteri deneyimini beklentilere daha uygun hale getirmek için size harika bilgiler sunacaktır.

Sadık Müşteri Canlı Destek Sunumunu Sever

Tüketicilerin %78’i, kötü bir müşteri hizmetiyle karşılaşmışlarsa o işletmeye geri dönmeyeceklerdir. Hızlı ve verimli müşteri desteği, online işletmenizdeki müşteriyi elde tutma oranında önemli bir rol oynar. E-posta, telefon veya sosyal medya aracılığıyla erişilebilir olmayı bir kriter haline getirin. İşletmenizin kaynakları varsa müşteri hizmetleri temas noktası olarak canlı sohbet yapmayı tercih edin.

Unutmayın ki müşterilerin sizinle iletişim kurmasını ne kadar kolay hale getirirseniz sahip oldukları marka deneyimi de o kadar iyi olur. Müşteri bağlılığınızı artırmak söz konusu olduğunda, mümkün olduğunca çok sayıda olumlu marka deneyimi sağlamanız gerekir.

Ayrıca şu yazımızı da okumadan geçmeyin!

İlgili İçerikler

Sosyal Medya Yönetimi

SOSYAL MEDYA YÖNETİMİ NEDİR? Sosyal medya yönetimi, bir marka veya kuruluşun sosyal medya platformlarındaki varlığını yönetme işlemidir. Bu işlem, markanın ürünlerini, hizmetlerini ve mesajlarını hedef

Devamını Oku »