Video İçeriği Konusunda Etkileşimi Artıracak Beş Öneri

video içeriği

Konu, sosyal medya izlenimleri, etkileşim ve trafik oluşturmak olduğunda, etkili video içeriği oluşturmanın en önemli konu olması bir sır değil. Video içeriği, satışları etkileyecek kadar önemlidir. 2022’ye kadar çevrimiçi videoların, tüm tüketici internet trafiğinin %82’sinden fazlasını oluşturması beklenmektedir. Bu, 2017’dekinin 15 katı demektir.

Bir video akış platformu olan YouTube ise dünyanın en büyük ikinci arama motorudur. İşte sosyal medyadaki etkileşiminizi artıracak video içerik önerileri.

Video İçeriği ve Nasıl Yapılır Videoları 

İnsanlar bir ürün veya hizmet hakkında bilgiyi en çok, onu çalışırken görerek öğrenirler. Aslında, YouTube’da “nasıl yapılır” aramaları her yıl %70 oranında artmaktadır. Bu videoları hazırlamak zor değildir. Böyle bir konuyu ele almak için sık veya yaygın sorulan bir soru üzerine beyin fırtınası yaparak başlayabilirsiniz. Ardından, bir yanıt veya çözüm sağlayan net ve eğlenceli bir bölüm oluşturabilirsiniz.

İşletmeler, markalarını büyütmek ve daha fazla müşteri kazanmak için nasıl yapılır videolarından yararlanır. Ayrıca Google’ın yaptığı bir araştırma; YouTube’daki en popüler sorguların “nasıl yapılır” aramaları olduğunu, yani kullanıcıların sorguları için video yanıtları bulmak istediğini ortaya çıkarmıştır.

Röportajlar veya Soru-Cevap

Facebook ve Youtube, daha uzun videolar için iyi bir sosyal medya aracıdır. Bu nedenle röportajlar ve Soru-Cevap videoları, platform için iyi birer fikirdir. Röportaj formatına gittiğinizde; piyasanın uzmanlarını, influencer’larını, ekip üyelerini ve hatta müşterileri bile davet etme şansınız olur.

Öte yandan, Soru-Cevap için yorumlarda sorulan soruları kullanabilir veya çekimden birkaç gün önce bir gönderi yayınlayarak kullanıcılardan belirli bir tema hakkında size sorular göndermelerini isteyebilirsiniz.

Haberler ve Trend Olan Konular

Anlık meydana gelen olaylarla ilgili videolar yayımlamak, yalnızca akılda kalıcı oldukları için değil, aynı zamanda sohbete katılmak isteyen insanlara paylaşacakları bir şeyler verdiği için de harikadır.

Örneğin, sosyal medya uzmanları, bir algoritma güncellemesi duyurduktan kısa bir süre sonra bu mesajı çeşitli platformlardan yayınlarlar. Bu duyuru üzerine, sosyal medya ağları güncelleme hakkında konuşurken ve onun hakkında bilgi ararken “Ne yeni, ne değişiyor ve pazarlama kampanyalarını nasıl etkileyebilir?” diye sorarlar. Bu da konunun trend olması sebebiyle sosyal medya etkileşimini artıracak en iyi video içerik önerisi olacaktır.

Öğretici Eğitim Videoları

Eğitim videoları, en etkili üç video içeriği türünden biridir. Bazı becerileri öğretmek ve aktarmak için sektör uzmanlığınızdan yararlanarak okuyucularınız için değer yaratmanın harika bir yoludur. Sizinle konuşmakla kalmayıp adım adım ne yapmanız gerektiğini gösteren bir eğitim videosu olduğunu düşünün. Pasta yapmaktan, bir araba motorunu yeniden inşa etmeye kadar her şeyi yapmak için çok sayıda online eğitim mevcuttur.

İzleyicilere bir şeyler öğreten bir video oluşturmak, yalnızca uzmanlığınızı sergilemenizle kalmaz; aynı zamanda paylaşmaya değer olarak görülür. Çünkü insanlar faydalı olan içerikleri paylaşmaya meyillidir. Biri sizden bir bilgi öğrendiğinde, bu bilgiyi yaymak ister.

İnsanlara sunduğunuz ürünle ilgili bir şeyler öğretmek, gelecekte videonuzu görüntüleyen kişilerin o konuyla ilgili bir ürün veya hizmet satın almak istediklerinde ilk önce markanızı düşünecekleri anlamına gelir.

İlginizi çekebilir:  Sıfırdan E Ticaret Kampanyası Yürütmek

İlgi Çekici Canlı Video İçeriği

Canlı yayın, video içeriği üretmenin hızla büyüyen bir yoludur. Eğlenceli, etkileşimli ve çoğu zaman “en saf hâliyle”dir. İzleyicilere markanıza içeriden bir bakış sağlar. Neredeyse tüm büyük sosyal medya platformları canlı video içeriği üretmek için bir araç geliştirmiştir. (Instagram, Facebook, Youtube, Twitch gibi)

İzleyicilerin %80’i bir blog okumak yerine, bir markanın canlı yayınını izlemeyi tercih eder. Peki, hangi tür içerik canlı videoya uygun?

 • Web seminerleri
 • Canlı eğitim
 • Röportajlar ve Soru-Cevap
 • Ürün tanıtımları
 • Turlar

Canlı video oluşturmak basit bir kurala dayanır: sahici olmaya! Onlarla etkileşim kurun, geri bildirimlere yanıt verin ve canlı içeriğin mükemmel olması gerekmediğini, sadece ilginç olması gerektiğini kabul edin. Yayın platformları dahilinde ilgi gören canlı içerikleri oluşturmanın bazı püf noktaları şunlardır:

 • Kitlenize canlı yayına ne zaman geçeceğinizi önceden bildirin.
 • Yalnızca güçlü bir internet bağlantınız olduğunda canlı yayına geçin.
 • Yayınınızın ne hakkında olduğuna dair bilgilendirici, akılda kalıcı bir açıklama yazın.
 • Kitlenizden yayınınıza abone olmalarını veya yayın bildirimlerini açmalarını isteyin.
 • Bireysel izleyicilerle tanışın ve etkileşim kurun.
 • Kesin bir kapanışla yayınınızı tamamlayın.
 • Sık sık canlı yayın yapın ve yayın türlerinizi karşılaştırın.

Ayrıca bakınız: Videolarınız İçin Google Ads’i Neden ve Nasıl Kulanmalısınız?

İlgili İçerikler

QR kodu

QR Kodu Teknolojisi Nereye Gidiyor?

Özellikle Koronavirüs’ün ortalığı kasıp kavurduğu şu günlerde, QR kodu imdadımıza yetişti. 2000’lerin başında çoktan öldüğüne inanılan QR kodları, pandeminin ardından yeniden yaşam buldu ve temassız

Devamını Oku »

Shopify Partners Olmak 

Shopify Partners, e-ticaret işletmelerine yardımcı olan bağımsız profesyoneller için bir programdır. Shopify Partners, e-ticaret mağazaları için Shopify’ı kurmak, tasarlamak, özelleştirmek ve optimize etmek için gereken

Devamını Oku »
gorsel-pazarlama-baslamak-icin-5-sebep

Görsel Pazarlama

Görsel Pazarlama: Başlamak için 5 Sebep Son yıllarda, sosyal medya iş pazarlamasında baskın bir güç haline gelmiştir. Dünyanın dört bir yanındaki şirketler, Facebook ve Instagram

Devamını Oku »