TikTok’ta Reklam Vermenin Püf Noktaları

tiktok'ta reklam

TikTok, sosyal medya dünyasının en yeni üyelerinden.Yakın zamana kadar yalnızca bir Z kuşağı uygulaması olarak düşünülüyordu. Oysa bir süredir Z Kuşağı çevrelerinin dışında daha fazla ivme kazandı. Böyle oldukça da, reklamcılar TikTok’ta reklam stratejilerini oluşturmaya başladı bile. Uygulamanın yaklaşık 2 milyar kez indirildiği ve 689 milyon aktif kullanıcısının olduğu düşünürsek, bu gayet mantıklı görünüyor.

TikTok, dünyanın en büyük sosyal medya ağlarından biri haline geldi ve bu da onu çok verimli bir reklam alanı haline gelmesine sebep oldu. TikTok’a reklam vermek, harika içerikler paylaşmayı seven genç ve enerjik bir kitleye ulaşmanıza yardımcı olacaktır. Ancak böylesine yeni bir pazarlama platformuyla, bunu etkili bir şekilde nasıl yapacağınızı bilmek kolay değil.

Bu platforma reklam vermeye başlamak için bir TikTok reklam hesabına ihtiyacınız olacak. İşletmenizin uygun olup olmadığını görmek için doğrudan TikTok Ads ile iletişime geçebilirsiniz.

Bir TikTok Reklam Hesabı Oluşturun

İlk reklam kampanyanızı oluşturmak için TikTok Ads panelini ziyaret edin ve Create an Ad (Reklam Oluştur) düğmesine tıklayın. Butona tıkladığınızda, hesabınızı oluşturmak için ayrıntıları isteyen bir form açılır. Bu bilgileri gönderdikten sonra TikTok Ads hesabınızı oluşturmak için, bir temsilci sizinle iletişime geçecektir. Hesabınızı almanız 48 saat kadar sürebilir. Sonrasındaki reklam oluşturma süreci ise nispeten basittir.

Tiktok’ta Reklam Kampanyası Oluşturun

TikTok Reklamları panosunda, sayfanın üst kısmındaki Campaign (Kampanya) sekmesine ve ardından Create (Oluştur) düğmesine tıklayın.

Sonrasında ise reklamınızın birincil hedefi olan bir kampanya hedefi seçin. Üç seçenek arasından seçim yapabilirsiniz: Traffic, Conversion ve App Installs. Bütçenizi kampanya düzeyinde belirlemek için Ayarlar altında Günlük Bütçe veya Toplam Bütçe seçeneğini seçin. Günlük reklam bütçenizin en az 200 TL doları olması gerektiğini unutmayın.

Tiktok Reklam Seçenekleri

TikTok, reklamverenlerin hedef demografisine ulaşma imkanı ve ücretli reklamcılık için çeşitli seçenekler sunar.

In-Feed Ads Conversion: TikTok’un #ForYou (Sizin İçin) sayfasındaki akışında görünen reklamlardır. Bu reklamlar, kullanıcıların Sizin İçin sayfasındaki haber akışında görünen kısa biçimli videolarıdır. Ayrıca feed yani ana sayfaya da organik olarak karışırlar.

Brand Takeover: Bu reklam, TikTok kullanıcıları videoları izlemeden önce birkaç saniye boyunca ekranı tamamen kaplayacak şekilde görünür. Brand Takeover, birisi uygulamayı açar açmaz görünen, tam ekran olan ve 3 ila 5 saniyelik video reklamlardır. Reklam, “Sizin İçin” özet akışında da görünebilir. Tıklanabilir bir hashtag veya web sitesi bağlantısı da ekleyebilirsiniz.

Hashtag Challenge: Bu reklamlar, keşfet sayfasında görünür. Kullanıcıları içerik oluşturmaya teşvik eder. Bu reklamlar, mağazalar için satın alınabilir bir ürün içerebilir. Markalı bir Hashtag Challenge’da bir marka, TikTok kullanıcılarından örneğin koreografisi yapılmış bir dans gibi bir konsept uygularken kendilerini videoya çekmelerini ve ardından o belirlenmiş hashtag ile yayınlamalarını ister.

Bu reklamlar; keşfet sayfasının üst kısmına veya yakınına yerleştirilir ve hashtag’e tıklamak, ziyaretçileri aynı challenge’dan bir TikTok koleksiyonuna yönlendirir.

Markalı AR İçeriği: Bu reklam tipi, TikTok kullanıcılarının videolarında kullanmaları için markalı lensler, çıkartmalar ve diğer 2D/3D/AR içeriği olarak görünür. Markalı efektler; kullanıcıların kendi videolarına ekleyebilecekleri özel çıkartmalar, AR filtreleri ve lenslerdir. Instagram’ın AR Filtrelerine benzerler.

İlginizi çekebilir: Sıfırdan E Ticaret Kampanyası Yürütmek

TikTok’ta Reklam Kampanyanız İçin Hedef Kitleyi Belirleyin

Bu sonraki adım, başarılı bir TikTok reklam kampanyası için hayati önem taşımaktadır. TikTok, reklamlarınızı doğru kitleye hedefleyebilmeleri için size bir dizi soru sorar. Kitlenizi ne kadar iyi hedefleyebilirseniz, o kadar az “boşa harcanan” reklamlarınız olur ve reklamlarınızın TikTok kullanıcılarının ilgisini çekme olasılığı o kadar yüksek olur.

Cinsiyet, konum, yaş, ilgi alanları, bağlantılar ve hatta işletim sistemi gibi faktörleri kullanarak hedef kitlenizi belirleyebilirsiniz

Ayrıca bakınız:Instagram Reklam Optimizasyonu Elde Etmek İçin Neler Yapabilirsiniz?

İlgili İçerikler