Organik Trafiği Artırmak İçin 7 Sır

organik-trafik

Organik trafiği artırmak önemlidir. Online satışları artırmak için daha fazla organik trafik çekmek isteyen herhangi bir işletme, içerik pazarlama stratejilerini ciddiye almalıdır. İyi içerik pazarlama kampanyaları; web sitenize yeni ziyaretçi, yüksek müşteri sayısı, marka sadakati ve bilinirliği açısından avantajlar sunar. Elbette tüm bunlar bir gecede olmaz, ancak aşağıdaki ipuçları işleri yoluna koymanıza yardımcı olacaktır.

Sayfalarınızı Optimize Edin

Ana sayfanız, web sitenize trafik çekmesi gereken tek sayfa değildir. Taze kullanıcıların dönüşüm gerçekleştirmesini sağlamaya çalışırken ürün sayfalarınıza veya blog’unuza ziyaretçi çekmek en idealidir. Anahtar kelime araştırmanızı yaptıktan sonra, hedef kitleniz için ilgi çekici içerikler oluşturmanız gerekir.

Sayfalar ister yeni ister mevcut olsun, onlardan en iyi şekilde yararlanmak ve Google’ın arama sonuçlarında üst sıralarda yer alma şanslarını artırmak adına hepsini optimize ettiğinizden emin olun. Unutmayın ki kötü bir optimizasyondan geçirilmiş, sıralamanıza zarar veren sayfalar yüzünden web sitenizi diğerlerinin gerisinde bırakmak istemezsiniz.

Organik Trafiği Artırmak İçin Bir İçerik Takvimi Oluşturun

Herhangi bir içerik pazarlama kampanyasına başlamadan önce bir editoryal takvim oluşturmak için zaman ayırmanız, nihai hedefinize yönelik plan yapmanıza yardımcı olacaktır. Web sitenizi düzenli tutmanıza ve son dakika fikirler için uğraşmayacağınızdan emin olmanızı sağlar.

Tüm bunlarla beraber bir içerik takvimine sahip olmak, kitlenizi ve okumak istedikleri içeriğin türünü bilmenize de yardımcı olur. Her bir içeriğin etkinliğini (dönüşümler, hemen çıkma oranı, sayfada geçirilen süre, sosyal medya paylaşımları vb.) izlemek, gelecek için içerik pazarlama stratejinizi daha da geliştirmenizi sağlar. Bir program ayrıca, önümüzdeki günlerde veya haftalarda yayınlanacak içeriklerde okuyucularınızın etkileşime gireceği özel günleri de önceden bilmenize olanak tanır. Bu tarihlere örnek olarak Sevgililer Günü veya Dünya Kadınlar Günü gösterilebilir.

Anahtar Kelime Listenizi Güncelleyin

Arama motoru sonuç sayfalarında bulunmaya gelince, sıralayabileceğiniz yüksek değerli anahtar kelimelerin bir listesini oluşturmanız gerekir. Google’ın, web sitelerini sıralama yöntemini ne sıklıkla değiştirdiğini göz önünde bulundurarak gelen her yeni güncellemede bir SEO denetimi yapmalısınız. Bu, web sitenizin görünür kalmasını sağlayacaktır.

En organik trafiği oluşturan anahtar kelimeleri belirleyerek başlayın. Yüksek performanslı versiyonlarını bulmak için çeşitli SEO araçları kullanın. Ardından, en yakın rakiplerinizin sıraladığı anahtar kelimeleri belirleyin. Örneğin; Semrush gibi platformlar, rakip web sitelerini karşılaştırmanıza ve tüm içeriğinize dahil etmek için yeni anahtar kelimeler sağlamanıza imkan tanır.

A/B Testi Yapın

Performansınızı ve nihayetinde dönüşüm oranınızı artırmak için web sitenizde her zaman A/B testleri yapıyor olmalısınız. İster küçük ister büyük bir işletme olun; dönüşüm oranınızdaki küçük bir artış, yıl sonundaki kârlılığınızda büyük bir fark yaratabilir. A/B testleri; blog’unuzda hangisinin en iyi sonucu verdiğini belirlemek adına, başlıkları ve içerik türlerini test etmekte kullanılır. Bunun gibi her türlü bilgi, uzun vadeli içerik pazarlama stratejiniz için son derece faydalı bir girdidir.

Organik Trafiği Artırmak İçin Eski İçerikleri Canlandırın

Web sitenizde çok fazla içerik olabilir, ancak bunlardan kaç tanesi organik trafik oluşturmakta? Efektif bir içerik yönetimi, her sayfanın sonuç ürettiğinden emin olmak için çok önemlidir. Blog’lar ve diğer varlıklar zamanla alaka düzeyini kaybedebilir. Bu, kullanıcılar artık bu gönderileri yararsız bulduğundan SEO sıralamanızı olumsuz yönde etkileyecektir.

Her sene değişen bir konuyu ele alan bir içeriğiniz varsa yeni veriler eklemeyi ve mevcut SEO stratejinize uygun olarak optimize etmeyi düşünmeniz gerekir. Eski içerikleri canlandırmak, daha fazla yeni fikir için harcadığınız zamandan tasarruf etmenize yardımcı olur. Daha da önemlisi, web sitenizin organik trafik oluşturma yeteneğini geliştirmesini sağlar.

Müşteri Verilerine Güvenin

Kaliteli içerik oluştururken önce kitlenizin ne tür gönderilerden hoşlandığını bilmeniz gerekir. Hedef kitlenizi anlamak için web sitenizin Google Analytics kısmını ve kullanıcı verilerini inceleyin. Onları uygun şekilde gruplandırırken demografik özellikleri göz önünde bulundurun. Bu verileri; cinsiyet, yaş, gelir, coğrafi konum ve diğer özelliklere göre kategorize edin.

Ayrıca, hedef kitlenize göre tercihler öneren herhangi bir bilgiye dayalı olarak da gruplama yapmanız gerekir. Müşteri özelliklerine bağlı kalarak onlara ulaşmak için daha iyi fırsatlara sahip içerikler oluşturabilirsiniz. Kitlenizin farklı kesimlerine uyarlanmış içerikler yaratmak için bu bilgileri kullanın.

 

İlginizi Çekebilir: Gökdelen Tekniği (Skyscrapper Technique) Nedir? Nasıl Uygulanır?

İlgili İçerikler