En Çok Kullanılan Anahtar Kelime Araçları

en-cok-kullanilan-anahtar-kelime-araclari

Doğru anahtar kelime araştırması, sitenize gelen trafiği artırmak için büyük önem taşır. Organik arama trafiği adına mükemmel içeriği oluşturmanıza yardımcı olur. Yalnız, özellikle SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) konusunda oldukça yeniyseniz doğru anahtar kelime araçları bulmanın kolay olmayacağını bilmeniz gerekir. 

Anahtar kelime araştırması, modern SEO’nun çok önemli bir unsurudur yani, ister eski bir bloğa başlıyor olun, ister yeni bir blog için içerik stratejinizi geliştirin; güçlü anahtar kelimeler, sitenize tutarlı ve kaliteli trafik çekmenin en etkili yollarından biridir. 

Dünyada en sık kullanılan aşağıdaki kelime araçları ile organik trafiğinizi 6 ayda %21 artırmanız mümkündür. 

Ayrıca Bakınız: SEO Anahtar Kelimeleri

 Anahtar Kelime Araçları Deyince Akla İlk Gelen: SEMrush 

SEMrush, anahtar kelime araştırması yapmak ve SEO sıralamanızı iyileştirmek için kusursuz bir araçtır. Bir anahtar kelime listesi oluşturmak yerine rakiplerinizin halihazırda kullanmakta olduğu 5-10 spesifik anahtar kelime önerir. 

İçerisindeki Anahtar Kelimeye Genel Bakış tool’unu kullanarak bir anahtar kelime yazabilirsiniz. Buna, anahtar kelime için kaç kişinin arama yaptığı (aylık arama hacmi), popülerliğinin artması (trend) veya daha az popüler olması da dahildir. 

Dünyanın en iyi dijital pazarlamacılarının çoğunluğu SEMRush’ı 1 numaralı anahtar kelime araştırma aracı olarak değerlendirir. Başka bir deyişle, eksiksiz araç paketi ile içerik pazarlaması, dijital pazarlama, sosyal medya ve daha pek çok konuda size yardımcı olabilir. 

Özellikleri 

 • Uzun kuyruklu anahtar kelimeleri ve reklam grubu fikirleri 
 • Yıllık anahtar kelime trendleri 
 • Dünya çapında TBM istatistikleri 
 • Anahtar kelime araştırma araç setinin tamamına erişim 
 • Anahtar kelime zorluk analizi ve organik trafik bilgileri 

SEMrush, 7 günlük ücretsiz deneme sürümü sunmaktadır. Deneme sürümüne erişmek için kredi kartı bilgilerini girmeniz gerekir, ancak 7 günlük deneme süresi içinde aboneliğinizi iptal etmeyi seçerseniz herhangi bir ücret alınmaz. 

Google Anahtar Kelime Planlayıcı 

Google Anahtar Kelime Planlayıcı, reklamlarını Google’da yayınlamak isteyen reklam verenler tarafından kullanılmak üzere dizayn edilmiştir. Ancak SEO için de faydalı bir araçtır ve diğer ücretli araçların tersine kullanımı ücretsizdir. Ek olarak diğerlerine kıyasla oldukça basittir. Peki, neden Google Anahtar Kelime Planlayıcı kullanmalısınız? Çünkü ondan aldığınız veriler doğrudan Google’dan gelir.  

En çok kullanılan anahtar kelime araçlarından olan bu araç, birkaç temel özellik sunan basit bir seçenektir. İşlevsellik eksikliğine rağmen piyasadaki en doğru anahtar kelime veri kaynaklarından biridir. Veriler doğrudan Google’dan geldiği için sonuçlar da AdSense ile iyi bir şekilde bütünleşir.  

Özellikleri 

 • Ticari anahtar kelimeleri bulması ile ticari web siteleri için en iyi seçim 
 • Doğrudan Google’ın arama motorundan, doğru arama hacmi 

Ayrıca bakınız:SEO Araçları

 Anahtar Kelime Araçları ve Ahrefs 

Ahrefs, günümüzde içerik oluşturucular için mevcut en iyi anahtar kelime araçlarından biridir. Platform, kullanıcıya geniş bir anahtar kelime raporu sunar ve benzersiz tıklama ölçümleri sağlayarak tıklama akışı verilerine dayanır. 

Anahtar kelime araçlarının çoğu size bu anahtar kelimeler için sadece belirsiz bir zorluk bilgisi verir. “Kolay” , “zor”  veya “89/100” puan gibi. Bununla beraber, Ahrefs, Google’ın ilk sayfasında yer almanız için tam olarak kaç tane backlink’e ihtiyacınız olduğunu da söyler. Bu nedenle en çok tercih edilen anahtar kelime araçları arasında yer alır. 

Özellikleri 

 • Doğru anahtar kelime zorluğu puanı 
 • 1.000’den fazla anahtar kelime önerisi 
 • 171’den fazla ülkede desteklenme 
 • TO’yu iyileştirmek için tıklama metrikleri 
 • Kapsamlı SERP’e genel bakış 

 

Long Tail Pro 

Uzun kuyruklu yani “Long tail” anahtar kelimelerin SEO’nun yeni standardı olduğu bir sır değil. Bununla beraber, Long Tail Pro anahtar kelime aracı, dijital pazarlama siteleri için uzun kuyruklu anahtar kelimeler üretir. Aynı zamanda, çoğu premium anahtar kelime aracı gibi Long Tail Pro da Google’ın ilk sayfasında rakiplerinize nazaran nasıl sıralandığınıza odaklanarak anahtar kelimenizle ilgili verilere genel bir bakış açısı sunar.  

Üstelik izlemek istediğiniz belirli anahtar kelimeleri de girebilir, böylece içeriğinizin zaman içinde bu anahtar kelimelerdeki değişikliklere göre nasıl sıralandığını görebilirsiniz. 

Özellikleri 

 • Güçlü, ayrıntılı anahtar kelime metrikleri 
 • Uzun kuyruklu anahtar kelimeleri kolayca bulma 
 • Dönüştürülebilirliği yüksek organik trafiği çekmek için öneriler sunma 
 • Her 24 saatte 2500’den fazla SERP araması 

İlgili İçerikler

dijital-pazarlama-ajansi-nasil-seçilir

Dijital Pazarlama Ajansı Seçimi

Dijital Pazarlama Ajansı seçmenin çok da kolay olmadığının farkındayız. Bu içeriğimiz işinizi büyük ölçüde kolaylaştıracak. Şirketinizin Spesifik İhtiyaçlarını Değerlendirin Yeni partnerinizi bulma sürecine başlamadan önce,

Devamını Oku »