Dijital Pazarlamada Son Trendler Neler?

dijital-pazarlamada-son-trendler

Dijital pazarlamada yeniyseniz veya hâlihazırda bu alanda çalışıyorsanız son trendleri kesinlikle araştırmış olmalısınız. Sektördeki yenilikleri takip etmek, dijital pazarlamada güzel bir gelecek planlayan profesyoneller için bir zorunluluktur. 

Her yıl artan değişim hızıyla her dijital pazarlamacı, becerilerini geliştirmek için sürekli olarak zaman ve enerji harcamak zorundadır. Algoritmaların, yeni değişikliklerin veya özelliklerin işleyişi hakkında sağlam bir bilgiye sahip olmak, ilk hamle avantajı sağlar ve şirketiniz için en etkili pazarlama kampanyalarını oluşturur. 

Son dijital pazarlamada trendler arasında; AI, adblocking stratejileri, sesli arama optimizasyonu, sohbet robotları sayılabilir. 

Dijital Pazarlamada Yapay Zekâ Destekli Optimizasyon (AI) 

Dünya, yapay zekâ dalgasının gelecekte yaşamımızın her yönünü nasıl ele geçireceği konusunda hala kararsızlık halinde. Ancak değişim çoktan başladı. İnternet kullanıcılarının %60’ı, birden fazla uygulama ve web sitesinde sorunları çözmek için bir AI sohbet robotuyla zaten etkileşime girdi bile. Sosyal medya platformlarında tükettiğimiz içeriklerinin çoğu, daha uzun süre etkileşimde kalmamızı sağlamak için AI’lar tarafından ayarlanır.  

Bu teknoloji o kadar şaşırtıcı ki 2025 yılına kadar 190 milyar dolarlık bir piyasa oluşacağı tahmin edilmektedir ve dijital pazarlamacılar bu yüksek teknoloji aracından yararlanmak için inanılmaz bir fırsata sahipler. Bu anlamda 2021’de yapay zekâyı benimseyen işletmeler, personel maliyetlerini azaltabilecek ve büyümeyi hızlandırarak rakiplerine üstünlük sağlayabilecektir. 

Reklam Engelleyiciler 

2021’in dijital pazarlamadaki trendleri tamamen pozitif güncellemelerle ilgili değil, aynı zamanda reklam engelleyiciler gibi engellerin üstesinden gelmekle de ilgili. 2021 yılında internet kullanıcıları için reklam engelleyicilerin beklenen kullanım oranı %27, bu da pek çok pazarlamacının kaynak kesintisi yaşamasına sebep olmakta.  

Reklamlarınız, reklam engelleyicilerin kurbanı olursa en iyi stratejiniz uyum sağlamaktır. Bundan dolayı potansiyel müşterileri kendi tercihlerini değiştirmeye ikna etmeye çalışarak zaman kaybetmemek gerekir.  

Influencer marketing veya sponsorlu içerik gibi daha verimli kampanyalara uyacak şekilde reklam bütçenizi yeniden ayarlayabilirsiniz. Daha genç kitleler zaten görüntülü reklamlara iyi yanıt vermiyorlar, ancak Influencer marketing alanında daha etkili oluyorlar. Bu nedenle her durumda geçiş yapılması önerilebilir. 

Dijital Pazarlamada Sohbet Robotları (Chatbots) 

Chatbot’lar 2021’deki en iyi dijital pazarlama trendlerinden biri olarak kabul ediliyor. Yapay zekâ tabanlı teknoloji, müşterilerle ve site ziyaretçileriyle iletişime geçmek için anında mesajlaşmayı kullanır. Bu teknoloji, kullanıcılarla metinsel veya işitsel yöntemlerle iletişim kurmak için tasarlanmıştır. 

İşletmeler, müşterilerle etkileşim kurmak için sohbet robotlarının kullanımından yararlanmaktadır. Siteyi aynı anda ziyaret eden çok sayıda kullanıcı olduğu için yüzlerce kişiye aynı anda cevap veren bir teknolojiye sahip olmak avantajlıdır. 

Chatbot’lara sahip olmanın faydaları; 7/24 müşteri hizmeti, sorulara anında yanıt verilmesi ve basit soruların yanıtlanmasıdır.  İnsanların %63’ü işletmeler veya markalarla iletişim kurmak için sohbet robotlarında mesajlaşmayı tercih eder. Bu sanal destek, mükemmel müşteri hizmetleri sağlar ve bir işletmenin tekrarlayan angarya görevlerden kurtulduğu, artık önemli işlere odaklanabileceği anlamına gelir. 

Bu Yazımızda İlginizi çekebilir: Sıfırdan E Ticaret Kampanyası Yürütmek

Sesli Arama Optimizasyonu 

Sesli arama üzerine yapılan bir araştırmaya göre gençlerin %55’inin her gün sesli arama kullandığı ortaya çıkmıştır. Tüm nesilde görülen bu kitlesel benimseme, sesli aramanın giderek ne kadar popüler olacağını gösterir. 

İlk olarak 2014’te akıllı telefonlarımızdan gelen bir özellik olan Sesli Aramanın bu yıl büyük bir yükselişe geçmesinin birkaç nedeni var. İlki, akıllı hoparlörlerin inanılmaz bir şekilde artması. Kullanıcıların %30’u akıllı bir hoparlör satın almış durumda. Tamamen sesli arama kontrollü cihazların benimsenmesi, insanların bu yeni davranışa nasıl alışmaya başladığının büyük bir göstergesidir. 

İkincisi Google, Sesli Arama ile %95 oranında doğru arama sonuçları elde ettiklerini ortaya koymaktadır. Daha yüksek arama hassasiyetiyle beraber sesli arama için kullanım kolaylığı faktörü de artmıştır. Daha iyi sonuç almak için sesinizi kullanmak, süreci kişiselleştirir ve çekici hale getirir. 

Üçüncüsü ve en önemlisi, 2022 yılına kadar tüm online alışverişlerin %50’sinin sesli sonuçlar üzerinden yapılacağı öngörülmektedir. Bu, dijital pazarlamacıların yararlanabileceği 40 milyar dolarlık devasa bir fırsat. Sesli aramanın yükselişini gösteren bu kadar çok büyüme faktörü ile web sitenizi sesli aramaya hazır hale getirmek gelecek için kritik bir adım olacaktır. 

Bu Yazımızda İlginizi Çekebilir: E-Ticaret Yönetimi

İlgili İçerikler

shopify-magazasi-nasil-acilir

Shopify Mağazası Nasıl Açılır?

Günümüz dünyasının dijitalleşmesiyle birlikte e-ticaret alanının önemli bir kolu haline gelen Shopify, düşük maliyetle internet üzerinden satış yapmayı hedefleyen bir platformdur. Bu sayede herhangi bir

Devamını Oku »