Minimalist Pazarlama

minimalist-pazarlama

Minimalist Pazarlama Nedir?

Pazarlama alanı son yıllarda kendisine farklı teknikler geliştiriyor. Minimalist pazarlama kavramı da bu yeniliklerden birisi. Aslında tam olarak bir teknik sayılmayan bu kavram, pazarlamada sadeleşmeyi hedefleyen bir yaklaşım ve uygulama olarak açıklanabilir. Apple ile başlayan ve özellikle tasarımda kullanılan “less is more” (az çoktur) yaklaşımı, bu pazarlama türü için iyi bir ifadedir.

Minimalizm, 1960’lı yıllarda Amerika’da bir sanat hareketi olarak baş gösterdi. İlerleyen zamanlarda ise sanatla sınırlı kalmayıp mimariyi, ürün tasarımlarını ve hatta yaşam tarzını etkiledi. En sonunda renkli pazarlama dünyasını bile etkisi altına almaya başladı. Minimalizm temel olarak işleri karıştıran ve zorlaştıran faktörleri sürecin dışında tutar. Bunun yerine keyif veren şeyleri sürece dahil eder.

Minimalist pazarlama, mesajı karmaşık olmayan yollarla ve en basit forma iletmeyi hedef alır. Benzer durum basılı ve dijital medya için geçerlidir. Görsel medyada minimalist olmak, grafik ve fontlarda sadeleşme anlamına gelir. Bir ya da iki rengin hakim olduğu sade görünüm, medyada minimalizmin bir yansımasıdır. Ayrıca verilmek istenen mesajların kısa sloganlarla verilmesi de minimalizme iyi bir örnektir.

Minimalist Pazarlama Nasıl Yapılır?

Minimalist pazarlama yapmak isteyen işletmelerin üç ana konu üzerinde durmaları gerekir: görseller, kelimeler ve videolar.

  1. Görseller

Tek bir reklam için çok fazla görsel kullanılması, tüketicilerin dikkatini dağıtabilir. Bu yüzden görsel seçiminde minimalist pazarlama yaklaşımından faydalanabilirsiniz. Bunu yapmak için tasarımlarınızda dikkat çekici tek bir görsel kullanabilirsiniz. Bu güçlü görsel tüm dikkatleri üzerine çekecektir. Böylece herhangi bir dikkat dağınıklığına izin vermeden tüm odağı markanızda ve ürününüzde toplamış olursunuz. Tüketicilerin işletmeniz veya ürünlerinizle ilgili duyguları daha çok güçlenecektir.

  1. Kelimeler

Günümüzde tüketiciler, uzun cümlelerden kolaylıkla sıkılmaktadırlar. Tüm duygu ve düşüncelerin birkaç yüz karakterle anlatıldığı bu dünyada cümlelerinizi sadeleştirmelisiniz. Reklam kampanyalarınızda ve sosyal medya gönderilerinizde sade ama etkileyici sloganlar kullanarak minimalist pazarlama yaklaşımını harika bir şekilde uygulayabilirsiniz. Sadece birkaç kelimeyle devasa bir etki yaratmanız mümkün. Sosyal medya kısmında uzun ve nadir paylaşımlardan ziyade kısa ama sık paylaşımlar yapmanız daha etkili olacaktır.

  1. Videolar

Videolu içerikler, dijital mecraların büyük bir kısmını kaplamaktadır. Özellikle Youtube ve Instagram gibi popüler sosyal medya uygulamaları, videolu içerikleri desteklemektedirler. Bu uygulamaların yaygınlaşması ile markalar da kampanyaları için videolu içeriklere yönelmeye başladılar. Fakat yapılan araştırmalar 2 dakikadan uzun videolarda etkileşimin düştüğünü gözler önüne seriyor. Kısa ama dolu içerikler, tüketici ile daha çok etkileşime girmeniz anlamına geliyor.

Minimalist pazarlama ilkeleri ile kısa ve etkili içerikler hazırlayabilir ve tüketicilerle sağlam bir iletişim kurabilirsiniz. Ama her pazarlama yönteminde olduğu gibi burada da iyi bir planlama yapmanız şarttır. Örneğin videolu paylaşımlarınızda hedef kitlenize yönelik içerikler üretmelisiniz. Ulaşmak istediğiniz kitleyi belirleyerek onların seveceği tarzda videolar sunmalısınız. Bu yüzden her zaman tüketicilerinizin alışkanlıklarını göz önünde bulundurun.

 

 

Bu yazı da ilginizi çekebilir: Oyun İçi Reklamcılık

İlgili İçerikler

shopify-sevmek-icin-nedenler

Shopify: Sevmek için Nedenler

  Shopify Uygun Fiyatlı Ve Kullanımı Kolay Biz Shopify seviyoruz, eminiz siz de seveceksiniz. Sunucular ve pahalı geliştirme maliyetleri hakkında endişelenmenize gerek kalmadan online mağazasını

Devamını Oku »