Eski İçerikleri SEO’ya Zarar Vermeden Güncelleme

seoya-zarar-vermeden-guncelleme

Her zaman yeni içerik üretmek tek çözüm gibi görünse de eski içeriği kullanmak da size önemli anlamda yardımcı olabilir. Bir içerik yenilemek istiyorsanız zorlama veya bariz bir şekilde olduğunu hissettirmeden gönderilerinizi çeşitli şekillerde güncelleyebilmeniz gerekir. Blogunuzdaki içeriğin türüne bağlı olarak eski gönderileri SEO’ya zarar vermeden güncelleme yaparken deneyebileceğiniz farklı yöntemler vardır.

Başlık Etiketleri ve Meta Açıklamalarına Güncel Verileri Ekleyin

Okuyucular bir gönderiyle etkileşime girdiklerinde görecekleri ilk şeylerden biri meta verilerdir. Bunlar, özellikle başlık etiketi ve H1’dir. Blog gönderilerinizi yenilerken içeriğinizi hızlı bir şekilde güncellemenin en kolay yolu meta verilerinize mevcut yılı eklemektir. Örneğin, SEO stratejileri hakkında bir blog gönderisini yeniden yazıyorsanız mevcut yılı meta başlığınıza ve H1’inize ekleyebilirsiniz. Bu, Google’a ve okuyuculara içeriğinizin yakın zamanda güncellendiğini bildirir. Başlıkların içinde yıl bulunan makaleler ve blog gönderileri daha yüksek bir tıklama oranına sahiptir.

Meta açıklamaları ve başlık etiketleri, Google’ın web sitenizin ne hakkında olduğunu anlamasına yardımcı olmanın önemli bir yoludur. Google, sitenizin temasını anladığında onu arama sorgularında sıraya sokar ve içeriğinize doğru okuyucuları çeker. Ayrıca SEO’ya zarar vermeden güncelleme yapabilmek için başlık etiketlerinizdeki ve meta açıklamalarınızdaki karakter sayısının Google’ın mevcut sınırlarına uygun olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir.

Görselleri Güncelleyin

İlk olarak görsellerinizin optimize edildiğinden emin olun. Sahip olduğunuz bir yeri veya işletme türünü tanımlayan anahtar kelimeler eklemeyi düşünebilirsiniz. Göz önünde bulundurabileceğiniz başka bir görüntü fırsatı ise infografiktir. Makalenizde çok sayıda alıntı veya istatistik varsa bir infografik, insanların içeriği kısa ve öz bir şekilde incelemesine olanak tanır. İnfografikler sosyal medyada dikkat çekicidir, yüksek katılım ve paylaşıma sahip olma eğilimindedir.

Dahili Bağlantılar Ekleyin

Dahili bağlantılar, blogunuzu optimize etmenin harika bir yoludur. Eski içeriği güncelliyorsanız güncellemekte olduğunuz içeriğe dahili bağlantılar eklemek, yeni gönderilerinizi öne çıkarmanıza olanak tanır. Bu, özellikle konunuzla ilgili çok sayıda yeni yayınlanmış içeriğiniz varsa gerçekten yararlıdır. Dahili bağlantılar, Google’ın sitenizi keşfetmesine izin vermenin harika bir yolu olduğundan bunları daha yeni yayınlara koymak hem Google’ı hem de okuyucularınızı sitenizde kalmaya teşvik eder.

Rakiplerinizin İçeriğine Göre Uyarlayın

İçeriği yeniden kullanmak söz konusu olduğunda ilham almak için çok uzağa bakmanıza gerek yoktur. Rakiplerinize tam olarak savaş açmayacak olsanız da onların stratejilerini kesinlikle kendi kazancınız için kullanabilirsiniz. İçeriğinizi iyileştirmenin yollarını arıyorsanız rakiplerinizin sitelerine göz atın. Ne tür içerikler yayınlıyorlar? Hangi blog gönderileri en çok gösterime sahip ve kullanıcılar hangi gönderilere daha çok akın ediyor? Edindikleri görevleri gözlemleyin, stratejilerindeki açıkları ve zayıflıkları arayın ve buna göre uyum sağlayın.

Yeni Anahtar Kelimeleri Artırın veya Hedefleyin

Uzmanlar tarafından sağlanan en yaygın SEO hizmetlerinden biri anahtar kelime araştırmasıdır. Yeni içeriği güncelliyorsanız yeni keyword’ler hedeflemeniz gerekebilir. SEO uzmanlarınız, hangi anahtar kelimelerin hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabileceğini size söyleyecektir. Elbette işin sonunda bu keyword’leri dahil etmek için içeriğinizi nasıl oluşturacağınız veya düzenleyeceğiniz size kalmıştır. Bu kelimeleri dahil etmek isteseniz bile eklemelerin yine de doğal görünmesi gerektiğini ve eklediğiniz ek içeriği SEO’ya zarar vermeden güncelleme yaparak, okuyucularınız için bir değer vermesi gerektiğini unutmayın.

En iyi SEO uygulamalarını takip etmek için blog gönderi başlığınıza, meta açıklamasına ve makalenizin içeriğine alakalı anahtar kelimeler ekleyin. Elbette, tüm yazıyı bu ifadelerle doldurmaktan kaçınmanız gerekir. Ancak daha önce kısa kuyruklu bir anahtar kelime seçtiyseniz bunun yerine uzun kuyruklu bir anahtar kelime öbeğine geçmeyi düşünün. Böylece daha spesifik ifadelerle daha uzun bir ifade kullanarak yerel bir kitleyle bağlantı kurabilirsiniz.

 

 

 

Bu yazı da ilginizi çekebilir: Marka Sesi Nedir ?

İlgili İçerikler

düşük-bütce-ile-facebook-reklam-testi

Facebook Reklam Testi

Düşük Bütçe ile Facebook Reklam Testi Facebook reklamlarını test etmek için bir yöntem mi arıyorsunuz? Reklam bütçenizi tüketmeden Facebook reklamları kampanyanızı nasıl test edeceğinizi merak

Devamını Oku »
QR kodu

QR Kodu Teknolojisi Nereye Gidiyor?

Özellikle Koronavirüs’ün ortalığı kasıp kavurduğu şu günlerde, QR kodu imdadımıza yetişti. 2000’lerin başında çoktan öldüğüne inanılan QR kodları, pandeminin ardından yeniden yaşam buldu ve temassız

Devamını Oku »