Görsel SEO: Google Görsel Arama

gorsel-seo-google-gorsel-arama

Görsel SEO: Google Görsel Arama

Görseller kelimelerden daha yüksek sesle konuşur! İnsan zihni görüntüleri işlediğinden, görseller iletişim kurmanın en etkili yolu haline gelmiştir. Okuyucularınızın çoğu paylaştığınız kelimeleri kucaklasa da içeriğinizdeki görsel öğeler büyük olasılıkla dikkatlerini daha çok çekecektir. Etkili görsel SEO pratikleri, işaretler, posterler ve kısa film reklamları kullanarak insanlara bilgi aktarabilirsiniz.

GÖRSEL SEO’NUN ÖNEMİ

Organik arama sonuçlarında rekabet etmek isteyen herhangi bir işletme sahibi için SEO önemlidir. Yüksek kaliteli içerik ve birinci sınıf bir web sitesi üretmeye çok odaklanan birçok kişi, görseller için SEO’yu görmezden geliyor. E-ticaret, seyahat ve medya web sitelerinde görüntülerin önemi zaman içinde arttıkça, makaleyi veya web sitesini daha arama motoru dostu hale getirmek için görüntüleri optimize etmemiz önemlidir.

SEO için görüntüleri nasıl optimize edeceğinizi öğrenmenize yardımcı olmak için bir kontrol listesi:

 • Görüntüleri Yeniden Boyutlandırma
 • En İyi Dosya Türünü Seçme
 • İlgili Dosya Adını Kullanma
 • ALT Etiketlerini Dikkatle Kullanma
 • Görüntü Başlığını Optimize Etme
 • Görüntü Altyazıları Ekleme
 • Duyarlı Resimleri Kullanma
 • Metin Resimlerinizi Tamamlamalıdır
 • Görsel Yapılandırılmış Veriler
 • Site Haritaları Ekleme
 • Görüntü Optimizasyon Potansiyelini Analiz Etme

1. GÖRÜNTÜLERİ YENİDEN BOYUTLANDIRMA:

Web için tasarlanan bir görüntü için doğru boyutu belirlerken, önemli olan piksel genişliği ve yüksekliğidir. Daha yüksek çözünürlüklü ve daha büyük boyutlu görüntüler, sayfa yükleme sürelerinizi önemli ölçüde yavaşlatır.

Bu nedenle, web’de bir resim kullanmayı planlarken, piksel cinsinden boyutuna dikkat edin. Çok fazla kalite kaybetmeden dosya boyutunu küçültmek web’de iyi sonuç verir.

Görüntü Boyutlandırma Araçları:

 • org
 • Reduce Images
 • PicResize
 • I.R.M.E.
 • Simple Image Resizer

Sitenizde çok sayıda video ve resim varsa, İnternet’te daha hızlı yükleme için dosya boyutunu optimize etmek zorunludur. Bu bağlamda, sayfaları hızlı bir şekilde kullanılabilir hale getirmek için dosya boyutunu sıkıştırmanız önerilir.

Doğru sıkıştırma oranını seçme

Bir görüntüyü hiçbir zaman çok fazla sıkıştırmayın, yalnızca dosya boyutunu küçültmekle kalmaz, aynı zamanda görüntü kalitesini de etkiler. İdeal olarak, her resim için neyin en iyi olduğunu görmek için dosya türlerinizi ve sıkıştırma oranlarınızı denemeniz gerekir. Görüntü kalitesini optimize ederken dosya boyutunu otomatik olarak en aza indirgeyebileceğiniz “web için kaydet” seçeneğiyle çok sayıda görüntü düzenleme aracı vardır.

2.En İyi Dosya Türünü Seçme:

Farklı dosya türlerini anlamak, web sitenizin durumunu iyileştirmenize yardımcı olabilir. JPEG, PNG ve GIF’ler de dahil olmak üzere çevrimiçi olarak kullanılabilen büyük bir resim dosyası biçimleri listesi vardır.

Üç dosya türü arasındaki dosya boyutları, her biri farklı bir sıkıştırma yöntemi kullandığından önemli ölçüde değişebilir.

Çoğu durumda JPEG’ler en küçük dosya boyutu için en iyi kaliteyi sunduklarından en iyi seçiminiz olacaktır. PNG’ler, küçük dosya boyutlarından dolayı dekoratif görüntülerde daha yaygındır. GIF’lerin yalnızca küçük resimler ve dekoratif resimler için kullanılması önerilir.

Dosya türünü değiştirmek için farklı düzenleme yazılımları da kullanabilirsiniz.

Görüntü Optimizasyon Araçları:

 • Pixlr
 • JPEG Mini
 • FileOptimizer
 • Affinity Photo
 • Shopify
 • Kraken
 • CompressNow

 

3. İlgili Dosya Adını Kullanma:

SEO için resimlerinizin optimizasyonuna zaman ayırın, web sitenizi arama motorlarında daha rekabetçi hale getirmek için basit ve önemli bir adımdır. Bu nedenle, herhangi bir görüntü yüklemeden önce, SERP’lerde üst sıralarda yer alacak doğru dosya adını seçmek önemlidir. Örneğin, bir resmi “Dog.jpeg” olarak adlandırmak, “dog-puppy-pup-puppies.jpeg” olarak adlandırılandan daha iyi çalışır. İlgili, açıklayıcı anahtar kelimelerle dosyanın adını değiştirmek SEO gücünün çoğunu elde etmenize yardımcı olabilir!

4.Alt Etiketleri Dikkatle Kullanmak:

Arama motorunun resmin neyle ilgili olduğunu anlaması önemlidir. Bunun için, arama motorlarının resim içeriğinizi doğru bir şekilde dizine eklemesine izin vermek için iyi bir alt etiketi sağlamak gerekir. Görüntüler yüklenmediğinde bile, arama motorları bir sayfayı sıralamaya yardımcı olmak için alternatif metni okuyabilir.

Görünürlüğü artırmak ve anahtar kelime doldurmaktan kaçınmak için alakalı kelimeleri eklemeyi deneyin.

5.Görüntü Başlığını Optimize Etme:

Görüntü başlığı, kullanıcının görüntünün üzerine geldikten sonra gördüğü metindir. Bu metin, kullanıcılarınıza hizmet ettiği kadar arama motorlarına hizmet etmez. Yani, bunlar SEO için daha az önemlidir, ancak alt metne ek bağlam sağlayabilirler. Daha iyi kullanıcı etkileşimi için, “şimdi satın al” veya “bugün indir” gibi kısa bir harekete geçirici mesaj eklemeyi düşünebilirsiniz.

6.Görüntü Alt Yazılarını Ekleme:

Görüntü başlığı, sayfadaki görüntüye eşlik eden metindir. SEO üzerinde doğrudan bir etkisi olmayabilir, ancak bir web sitesi sayfasında görünür olduklarından ve insanlar bir web sayfasını tararken başlıkları, resimleri ve altyazıları tarama eğiliminde olduklarından, kullanıcı deneyimine katkıda bulunabilirler.

7.Uyumlu Görüntüler Kullanma:

Modern, mobil uyumlu web geliştirmede duyarlı görüntü çözümünün kullanılması zorunludur. Yani, stok görüntüleri kullanıyorsanız, daha iyi SEO uygulamaları için benzersiz görüntüleri yeniden düşünmenin ve kullanmanın zamanı geldi.

8.Metin Resimlerinizi Tamamlamalıdır:

Metin bir görüntünün ne dediğini açıklamak için yeterli değilse, arama motorları görüntünüzün alaka düzeyini anlamayabilir. Açıklamaya daha alakalı metin ve anahtar kelimeler eklemek işe yarayabilir.

9.Görsel Yapılandırılmış Veriler

Google Görseller, ürün resimleri ve videolar için yapılandırılmış verileri destekler. Sayfanıza yapısal veriler eklerseniz Google, resmi zengin sonuç olarak gösterir.

10.Site Haritaları Ekleme:

Web siteniz için en doğru görsele sahip olsanız da arama motorları tarafından erişilebilir olmayabilir. Bir Web sitesinin içeriğinin görsel bir modeli olarak bir site haritası sağlamak, kullanıcıların aradıkları bilgileri bulmak için sitede gezinmesine olanak tanır. Bu nedenle, arama motoru tarayıcılarının bir Infographic, meme, fotoğraf, video küçük resmi vb. gibi her görüntüyü fark etmelerini sağlamak için bunları site haritanıza ekleyin.

11.Görüntü Optimizasyon Potansiyelinin Analizi:

Optimizasyon sürecinin ayrıntılı bir analizini almak, bir web sitesi için görüntü boyutu, format, kodlama, kod çözme ve kalite değişikliklerinin ne kadar iyi çalıştığına dair fikir verir. Dolayısıyla, web sayfası performansınızı düzenli olarak ölçmek, gerekli değişiklikleri yapmanıza yardımcı olabilir.

Görüntü optimizasyonu söz konusu olduğunda, potansiyelinizi analiz etmenize yardımcı olacak birkaç araç vardır:

Toparlayacak olursak, görsel SEO biraz zaman ve çaba alabilir, ancak genel SEO çabalarınızın başarıya ulaşması için çok önemlidir. Rekabette öne çıkmak isteyenler için, Google görsel aramada olumlu SEO etkisine sahip olmak için en ince ayrıntıları göz önünde bulundurmak önemlidir. Bu nedenle, görüntülerinizin iyi optimize edilmesini ve mükemmel bir kullanıcı deneyimine katkıda bulunmasını sağlamak için yukarıda belirtilen adımları izleyin. Görsel SEO ile başlayın ve web sitenizin anında görsel arama sorguları için sıralamada yükselmesine yardımcı olun.

Görsel SEO önerilerimizi faydalı bulduysanız, SEO trendleri ile ilgili yazımıza göz atabilirsiniz!

Kaynak: https://www.pagetraffic.com/blog/how-to-optimize-images-google-image-search-seo/

 

İlgili İçerikler

Sosyal Medyayı Verimli Kullanmak

Sosyal Medyayı Verimli Kullanmak Nasıl Olur? Sosyal medyayı verimli kullanmak için bazı ipuçları şunlardır: Amaç belirleyin: Sosyal medyayı nasıl kullanmak istediğinizi belirleyin. İletişim kurmak, bilgi

Devamını Oku »
growth-hacking

Growth Hacking

Growth Hacking Nedir? Bir projeye başlamak oldukça keyifli bir süreçtir. Farklı fikirlerin ortaya atıldığı ve ilginç stratejilerin geliştirildiği bu aşamada her şey pozitif gözükür. Fakat

Devamını Oku »