Corona Virüs Sonrası Hayat

corona-virüs-sonrası-hayat

1. Bir sonraki krize şimdi hazırlanın. Corona Virüs Sonrası Hayat zor olacak !

Corona Virüs sonrası hayat zor olacaktır. Çünkü bu tek seferlik bir kriz değil. Mevcut salgına ek aşamalar ve/veya yeni salgınlar olma olasılığını her zaman göz önünde bulundurmalıyız. Değişken ve dinamik krizlere karşı örgütsel tepkilerin ne kadar etkili olduğu konusundaki araştırmamız, nihai başarı için hazırlıklı olmanın ve önlem almanın en önemli iki değişken olduğunu göstermektedir. Bir sonraki krize (veya mevcut krizin bir sonraki aşamasına) hazırlıklı olmak, kriz gerçekten isabet ettiğinde geçici, reaktif bir tepki vermekten çok daha etkili olacaktır.

2. Zihinsel hazırlık yeterli değildir.

Birçok şirket, beklenmedik durumlara yönelik zihinsel hazırlık sağlamak için senaryolar üretmektedir. Ancak senaryolar, herhangi bir zamanda bir işletme için en önemli riskler ışığında güncellenmeli ve özelleştirilmelidir. Bu riskler, son birkaç gün içinde bile yeni hastalık merkezlerinin ortaya çıkışı ve yükselişiyle değişti.
Bununla birlikte, yalnızca zihinsel bir hazırlık yeterli değildir. Bir şey iyi anlaşılabilir, ancak beceriyi kazanmak prova yapmayı gerektirir. Bu nedenle senaryolar, stres altındaki davranışları harekete geçirmek ve o davranışlar aracılığıyla öğrenmek için simülasyon ile desteklenmelidir. Karar verme ve o kararları yürütme yetkisine sahip küçük bir ekip ile bir simülasyon (prova) odası düzenlemek organizasyonel karmaşıklığı azaltabilir.

3. Öğrendiklerinizi düşünün. Corona Virüs sonrası hayat sizi bekliyor !

Krizin etkisi azaldığında rahat bir nefes almak ve rutinlere geri dönmek yerine, değerli bir öğrenme fırsatını boşa harcamamak için çaba gösterilmelidir. Kriz gelişirken bile, yanıtlar ve etkiler daha sonra gözden geçirilecek şekilde belgelenmelidir. Hızla gelişen durumlar, zor kararlar alamama veya fikir birliğine karşı aşırı önyargı gibi mevcut ve düzeltilebilir şirketsel zayıflıkları ortaya çıkarır. Örneğin, havayolu güvenliği bu konuda sahip olduğumuz en etkili küresel öğrenme sistemlerinden biridir. Sadece ölümle sonuçlanan trajik kazalarda değil, küçük aksiliklerde dahi, önceden kararlaştırılan protokollere göre kazanın nedenleri ayrıntılı olarak incelenir ve uyulması zorunlu öneriler sunulur. Corona Virüs sonrası hayat kümülatif öğrenme ve geçmiş olaylardan çıkarılan dersler sayesinde, uçakla yolculuğun en güvenli seyahat biçimlerinden biri haline gelmesi şaşırtıcı değildir.

4. Değişen bir dünyaya hazırlanın.

Covid-19 krizinin işletmelerimizi ve toplumumuzu önemli şekillerde değiştirmesini beklemeliyiz. Örneğin, çevrimiçi alışveriş, çevrimiçi eğitim ve halk sağlığı yatırımları gibi alanların teşvik edilmesi muhtemeldir. Ayrıca, şirketlerin tedarik zincirlerini nasıl yapılandıracaklarını değiştirecek ve birkaç büyük fabrikaya bağımlı olmak yerine daha küçük birimler halinde çalışma eğilimini artıracaktır. Şirketler, krizin ivedilikle ele alınması gereken süreci atlattıklarında, bu krizin neyi değiştirdiğini ve neler öğrendiklerini göz önüne alarak gelecek politikalarını revize etmeliler.

Corona Virüs ile ilgili diğer yazılarımıza da göz atmayı unutmayın !

İlginizi Çekebilir: Google ADS Kalite Puanı 

İlgili İçerikler

shopify-magazasi-nasil-acilir

Shopify Mağazası Nasıl Açılır?

Günümüz dünyasının dijitalleşmesiyle birlikte e-ticaret alanının önemli bir kolu haline gelen Shopify, düşük maliyetle internet üzerinden satış yapmayı hedefleyen bir platformdur. Bu sayede herhangi bir

Devamını Oku »