En Yaygın SEO Hataları

SEO-ile-Ilgili-Yapilan-Yanlislar

En Yaygın SEO Hataları

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu), web sitelerin arama motorlarında daha yüksek bir görünürlüğe ulaşmasını sağlamak için yapılan çalışmalardır. Yapılan bu çalışmalarla birlikte markanın değeri artabilir ve rakiplerinin arasından sıyrılabilir. Bunu bilen markalar bir SEO uzmanı ile çalışma konusunda çok daha istekliler. Fakat SEO ile ilgili yapılan yanlışlar da oldukça fazladır. Peki bu yanlışlar nelerdir?

SEO ile ilgili yapılan yanlışlar ve hatalardan biri , bu çalışmaların bir kere veya belirli bir süre yapılmasının yeterli olacağı düşüncesidir. SEO ile fazla deneyim sahibi olmayan kişiler, yapılacak birkaç çalışmadan sonra web sitenin aramalarda en üst sıraya çıkacağına inanır ama gerçekte işler maalesef böyle hızlı ve kolay yürümüyor. Web sitenin arama motoru optimizasyonu kısmıyla alakalı olarak kısa ve uzun vadeleri planlamalar yapılması gerekiyor. Öncelikle web sitenin eksikleri ve ihtiyaçları belirlenmeli ve bu yönde adımlar atılmalıdır. Sonrasında yapılan planlarla uyumlu olarak bir SEO programı da yapılmalıdır. Fakat önemli olan, web sitenin performansının sürekli olarak takip edilmesidir.

SEO ile ilgili bir diğer yanlış ise amacın sadece ilk sırada yer almak olduğudur. Geçmişten günümüze uzanan süreçte pek çok marka bu vaade inanarak sadece bu hedefe odaklandılar. Aslında SEO bundan çok daha fazlasıdır. Bu çalışmaların en temel amacı, web sitenin arama motorlarındaki görünürlüğünü artırmak ve ilgili ziyaretçi sayısını artırmaktır. Böylece markalar hem bilinirliklerini artırabilir hem de satışlarında sıçramalar gerçekleştirebilir. Eğer sadece aramalarda ilk sırada olmak hedef olarak alınırsa bu, başarısızlıkla sonuçlanabilir. Örneğin hayatına yeni başlayan bir e-ticaret sitesi, deneyimli firmaları kenara itip aramalarda ilk sıralarda yer alması düşük bir ihtimaldir. Fakat web site daha niş bir alana yönelikse bu durum kolaylaşabilir. Bu kadar değişken bir sektörde, ilk sırada olmayı hedef edinmek, başarısızlık hissinden başka bir şey getirmez.

Düşük bütçeli bazı markalar, SEO konusunda profesyonel bir yardım alma konusunda ilk başta direnebilirler. Bu çalışmaları kendi başlarına halletmeye çalışırlar çünkü onlara göre SEO herkes tarafından kolayca yapılabilecek bir uygulamadır. Fakat asıl gerçek şu ki SEO, profesyonellik isteyen bir iştir. Bundan dolayı bu konuda profesyonel bir yardım alma konusunda direnmenin zaman kaybı, para kaybı ve rakiplerin gerisine düşmekle sonuçlandığını söylemek hiç de yanlış olmaz.

Markaların veya web site sahiplerinin düştüğü diğer bir hata ise sadece SEO’ya yatırım yapmalarıdır. Farklı kanallara yatırım yapmayan markanın bilinirliği düşük olacaktır. Bilinirliği düşük markaların web sitelerinin backlink edinmesi ve marka aramalarının yüksek olması beklenemez. Eğer rakipler bu konularda önde ise, arama motoru optimizasyon çalışmalarından da yeterli verim alınması oldukça zordur. Bu nedenle farklı kanallara düzenli olarak yatırım yapmak ve böylece marka bilinirliğini artırmak esastır.

İlginizi Çekebilir:SEO Anahtar Kelimeleri

İlgili İçerikler

oyun-ici-reklamcilik

Oyun İçi Reklamcılık

Oyun İçi Reklamcılık (In-Game Advertising) Nedir? Video oyunlar neredeyse her yaştan insana hitap ediyor. Akıllı telefonlar, bilgisayarlar ve oyun konsolları bizlere bu konuda harika bir

Devamını Oku »
cold-e-mail

Cold E-Mail

Etkili cold e-mail atmak zordur, çünkü hedef kitlenizle önceden kurduğunuz bir ilişki mevcut değildir. Normal şartlar altında potansiyel müşterilerinizin yaklaşık %20 ila %25’inin iletinizi açmasını

Devamını Oku »
sosyal-medyada-reklam-neden-onemli

Sosyal Medyada Reklam Neden Önemli ?

Sosyal platformlar; insanların neyi, nereden satın alacakları konusunda karar vermelerine yardımcı olmada kritik bir rol oynamaktadır. Potansiyel müşterileri ürün veya hizmetinizi seçmeye yönlendirmek istiyorsanız sosyal

Devamını Oku »