Dijital Dönüşüm Neden Önemlidir?

dijital-donusum

Şirketler Neden Dijital Dönüşüm İçin Yatırım Yapmalılar?

Gelişen teknoloji; dünyamızı, hayatımız ve alışkanlıklarımızı değiştirmeye devam ediyor. İş hayatımızdan özel yaşamımıza kadar her alan dokunan teknoloji, sürekli bir dönüşüm içerisinde. Bu durum özellikle iş yaşamını fazlaca etkiliyor. İş yaşamındaki dijital dönüşüm, şirketleri bambaşka noktalara koymaktadır. Bu dönüşüme uyum sağlayan işletmeler kendilerini çok daha iyi konumlara taşırken, dijital dönüşümden yararlanmayanlar ise çağın gerisinde kalıyor. Bu da kaçınılmaz olarak sonu beraberinde getiriyor. Peki dijital dönüşüm neden bu kadar önemli? Şirketler neden bu alana yatırım yapmalılar?

  1. Hedef Kitleniz ile Bağlantı Kurun

İnternet kullanıcıların yaklaşık %92’si her gün dijital videolar izliyor. Tiktok, Instagram ve Youtube başta olmak üzere pek çok mecra, insanlara tüketilebilir formatta olan ve birçok çeşitte görsel içerikler sunuyor. Basılı yayın her ne kadar hala devam etse de görsel içeriklerin popülerliği tartışılmaz bir gerçektir. Böyle bir çağda bu fırsattan yararlanmamak büyük bir hata olur. İlgi çekici videolar vasıtasıyla hedef kitlenize ulaşabilirsiniz. Dijital kanallar, onlarla iletişimde kalabilmek için harika bir yoldur. Bu da dijital dönüşüm tarafına geçmek için iyi bir yoldur.

  1. Dijital Kanallar Yardımıyla Satışlarınızı Arttırın

Çağımızda pek çok insan telefonlarına bağımlı hale geldi. Sosyalleşmek, alışveriş yapmak veya çalışmak için telefonlarından faydalanıyorlar. Pek çok işletme artık fiziki bir mağaza yerine sanal mağazalar yardımıyla ürünlerini satıyor. E-ticaret sistemi, dijital dönüşüm alanının en büyük hizmeti olarak sayılabilir. Çünkü tüketiciye 7/24 ulaşabilmeyi sağlayan e-ticaret sistemi, satışları olumlu yönde etkiliyor. İşletmenizin e-ticaret tarafına yapacağınız yatırımlar sayesinde satış hacminizi arttırabilirsiniz. Kitlenize her an her yerde ulaşabilmek, işletmenizin büyümesine katkıda bulunacaktır.

  1. Sohbet Robotlarıyla Yeni Müşteriler Kazanın

Yeni müşteri kazanmak veya var olan müşteriyi elde tutmak için onlarla doğru bir iletişim kurmak çok önemlidir. Özellikle sorularını yanıtlamak ve problemlerini çözmek memnuniyet düzeylerini en üst seviyelere çıkartacaktır. Fakat müşteri destek hatlarıyla bu her zaman mümkün olmayabilir. Çünkü kısıtlı sayıdaki çalışanlar, her müşteriye hızlı bir şekilde yetişemeyebilirler. Sohbet robotları bu problem için birebirdir. Müşterilerin 7/24 ulaşabildiği ve sorunlarına çözüm üretebildiği sohbet robotları, memnuniyete büyük bir katkıda bulunur. Bu da müşterilerin işletmeye olan sadakatini arttırır. Aynı zamanda potansiyel müşterileri yakalamanız için de fırsat sunar.

  1. Veri Biliminden Faydalanarak Doğru Satış Stratejileri Geliştirin

Geçmişte sezgilere güvenerek iş yapmak yaygındı. Fakat çağımızda bu durum değişmeye başladı. Şirketler artık sezgilere değil verilere bakarak atılımlarda bulunuyorlar. Veri bilimi sayesinde gerçek veriler araştırılıp üzerinde analizler yapılıyor. Bu da hedef kitleye yönelik çok daha doğru bilgiler sağlıyor. Böylece daha yerinde satış stratejilerinin geliştirilmesine olanak tanıyor. Veri bilimi, dijital dönüşüm için harika bir araçtır. Siz de işletmenizin verilerinden faydalanarak matematiksel anlamda daha doğru adımlar atabilir ve satışlarınızı büyük oranlarda artırabilirsiniz.

 

 

Bu yazı da ilginizi çekebilir: Nöropazarlama Nedir?

İlgili İçerikler

E-mail-Pazarlamada-Emoji

E-mail Pazarlamada Emoji

E-mail marketing geliştikçe insanların dikkatini çekmek daha zor bir hale geldi. İstatistikler, e-postalara emoji yerleştirmenin her yıl %775 gibi hızlı bir hızla büyüdüğünü gösteriyor. Gelen

Devamını Oku »
shopify-trafik-ve-satislari-arttirma

Shopify Trafik Artırma

Shopify trafik artırma yöntemleri ve mağazanızda blog yazmanın önemi açıktır ve daha fazla trafik almak ve satışlarınızı artırmak istiyorsanız, bir bloga ihtiyacınız var. Ancak artık

Devamını Oku »