“Yeniden Pazarlama” Nasıl Uygulanmalı?

yeniden pazarlama

”Yeniden pazarlama” (Remarketing) pazarlamacıların, web sitelerini ziyaret etmiş, belirli bir işlem yapmış ya da yapmamış kullanıcılara reklam sunduğu çok yaygın ve popüler bir dijital pazarlama biçimidir. İşletmenize veya markanıza biraz ilgi göstermiş kişileri hedeflemenin en etkili yollarından biridir.

Geçmişteki ziyaretçileri ya da mevcut müşterileri hedeflediğiniz için buna “yeniden pazarlama” denir. Bunu, çevrimiçi reklamlarla veya kampanyalarla müşterileri dönüştürmek, daha fazla ürün satmak veya onları elde tutmak için ikinci bir şans olarak düşünebilirsiniz.

Örneğin, mutfak gereçleri satan bir e-ticaret işletmeniz olduğunu varsayalım. Sitenizdeki ekmek kızartma makinesi satılan sayfaları ziyaret eden kişilere dayalı bir tost makinesi ”yeniden pazarlama” hedef kitlesi oluşturabilirsiniz.

Böylece, belirli ziyaretçilere ekmek kızartma makinelerinizi pazarlayan, yüksek düzeyde hedeflenmiş görüntülü reklamlar gösterebilirsiniz. Tost makineleri için orada olduklarını zaten bildiğinize göre, şimdi de “ücretsiz kargo” gibi özel bir teklifle onları alışveriş yapmaya teşvik edebilirsiniz. Bu bağlamda, geliriniz üzerinde önemli bir etkiye sahip olan ”yeniden pazarlama”nın uygulanması için bir çok reklam yolları bulunmaktadır.

Yeniden Pazarlama Neden Önemlidir?

”Yeniden pazarlama”  bir çok yönden önemlidir:

İlk olarak, dönüşüm oranınıza yardımcı olur.

Ayrıca web sitenize gelen ve satın alma işlemi gerçekleştirmemiş olan ziyaretçilerin dikkatini çekmenize de olanak tanır.

Bu pazarlama türü aynı zamanda ürünleriniz üzerinde otorite kurmanızı sağlar.

”Yeniden pazarlama” kampanyası, marka bilinirliği oluşturmanın harika bir yoludur. Potansiyel müşteriler bir reklamı ne kadar çok görürse, reklamın yaratacağı etki de o kadar büyük olur. İnsanlar sizin markanıza benzer bir ürün düşündüğünde elbette ki ilk akla gelen isim olmak istersiniz. Bu ticari strateji ile bir ziyaretçi, belli bir ürün için satın alma işlemini yapmaya hazır olduğunda web sitenize gelecektir.

İlginizi çekebilir: Sıfırdan E Ticaret Kampanyası Yürütmek

Yeniden Pazarlama Nasıl Yapılır?

”Yeniden pazarlama” sitenizi daha önce ziyaret etmiş kişilere, reklamlar aracılığıyla “ulaşmanıza” yardımcı olur. Bu, Google AdWords ve sosyal ağlar gibi popüler araçlar sayesinde mümkündür. Ancak bunu bir ”e-posta pazarlama stratejisi”ni izleyerek de (abonelerin açık rızasını talep ederek) yapabilirsiniz.

Sosyal ağlar yavaş yavaş, reklam kampanyaları oluşturmak için bu tür seçenekleri platformlarına dahil etmeye başlıyor. Örneğin, aşağıdakileri kullanarak yeniden pazarlama kampanyaları yaratabilirsiniz.

 • AdWords reklamları
 • Facebook reklamları
 • Twitter reklamları

Yeniden pazarlama (remarketing), satış dönüşümlerini artırmak için çok önemli bir yoldur. Bu seçeneklerden herhangi biriyle, farklı hedeflere ve hedeflediğiniz kullanıcı türüne göre reklamlarınızı oluşturabilirsiniz. Örneğin:

 • Ürününüzü veya hizmetinizi sitenizi ziyaret eden kişilere tanıtmak
 • Satın almaya hazır olan, ancak bir nedenle alışveriş sepetini terk eden kişilere satış yapmak
 • Hâlihazırda bir bültene kaydolmuş kişilere ürünleri tanıtmak
 • Daha önce uygulamayı indirmiş olan kullanıcıların güncelleme veya satın alma oranını artırmak

 

Google Adwords bu amaç için geliştirilmiş tek araç olmasa da, aşağıdaki veriler üzerine tasarlandığı için en iyilerinden biridir:

 • Web sitesini daha önce ziyaret etmiş olan kullanıcıların görüntülenmesi
 • Bir alışveriş sepetini terk eden ve daha önce belirli bir ürün sayfasını ziyaret edenler için Dinamik Yeniden Pazarlama hizmeti
 • Belirli anahtar kelimeler için re-marketing
 • YouTube video görüntülerinin yeniden pazarlanması
 • Geçmişte etkileşimde bulunmuş olanlara benzer hedef kitlelerini etkilemek için remarketing (Google Adwords’te “Kitleler” bölümünde reklamlarınız için hedef kitle türünü seçtikten sonra “Kitle Ekle” seçeneğine tıklayabilirsiniz.)

Google ”yeniden pazarlama” (remarketing) maliyetleriniz, kampanyalarınızın bir bütün olarak çevrimiçi pazarlama stratejinize nasıl uyduğuna bağlı olarak değişir. Bununla birlikte, genel olarak Google yeniden pazarlama reklamları, çevrimiçi reklam verenlerin kullanabileceği en uygun maliyetli reklam kampanyalarından bazılarıdır.

Ayrıca bakınız: Profesyonellerden 6 Sosyal Medya Pazarlama Tahmini

İlgili İçerikler