Tıklama ve Trafik Çeken Başlıklar Nasıl Yazılır?

Tiklama-ve-Trafik-Ceken-Basliklar-Nasil-Yazilir

Basitçe söylemek gerekirse harika bir başlığın amacı; kullanıcıları, içeriği tıklamaya ve okumaya ikna etmektir. Dolayısıyla birçok yönden içeriğin en değerli kısmıdır. İçeriğinizin kalitesini ve değerini yansıtmayan sıkıcı bir başlığınız varsa okumak için çok az kişi tıklayacaktır. Tıklama ve trafik çeken başlıklar, hikâyenin geri kalanına açılan kapılardır.

Listeli veya Numaralı Başlıklar
LinkedIn platformu, sayı içeren başlıkların %37 daha yüksek tıklama oranına sahip olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bu veriler, birçok pazarlamacının yıllardır bildiğini doğrulamıştır. Rakamlar, okuyucuya içeriğin kolayca taranabileceğini söyler. Liste başlıkları ise hedef kitlenize içeriğinizi okumak için tıkladıklarında ne beklemeleri gerektiğini anlatır. Numaralandırılmış başlıklar o kadar popülerdir ki her blog yazarı ve içerik pazarlamacısı, içerik başlıkları için sayıları kullanır. Rakamlar çeşitli fikirler veya çözümler önerir. Bir işi yapmanın farklı yollarını veya bir çözüme ulaşmanın çeşitli yollarını sunar. Bu, bir çözümü beğenmezseniz diğerini beğenebileceğiniz anlamına gelir. Rakamlar sadece sayı değil, stratejinin bir parçasıdır. Bir harf satırında bulunan sayısal ifadeler göze çarpar. Ayrıca “8 şey” yerine “sekiz şey” şeklinde yazılan bir başlık, başlığı daha görünür kılmak için kaçırılmış bir fırsattır. Yapılan bir analiz, başlık türlerini test etmiştir. Araştırma, numaralı başlıkların daha iyi performans gösterdiğini ortaya çıkarmıştır.

Nasıl Yapılır Başlıkları
Bu başlık türünde, okuyucularınızın ne istediğini belirtmeniz gerekir. Karşılaştıkları sorunlarla nasıl başa çıkılacağına ve ardından bu belirli sorunların nasıl çözüleceğine dair bazı örneklerle başlıkları sunmalısınız. Bazı örnekler şu şekilde olabilir;

• İnternetten Nasıl Para Kazanılır?
• Nasıl Yeni Bir Web Sitesi Kurarsınız?
• Nasıl Daha İyi Bir Freelance Yazar Olunur?

Bunlar, hedef kitlenizin karşılaştığı ve size kesinlikle daha fazla başlık tıklaması sağlayacak birçok sorudan sadece birkaçıdır. “Nasıl yapılır” başlıklarının popüler olmasının sebebi, gerçek bir içerik vaat etmesidir. Okuyucu gerçekten yapmak istediği bir şeyi başarmanın yolunu öğrenir. “İşletmeniz İçin 10 Bin Instagram Takipçisi Nasıl Elde Edilir?” buna iyi bir örnektir. Artık içeriğiniz bu vaadi yerine getirmeli ve bunu başarmak için bir plan sunmalıdır. Bu anlamda “Tek Bir Kuruş Harcamadan ”Trafik Nasıl Arttırılır?” gibi sorular da iyi birer başlıktır.

Alakalı Anahtar Kelimeler İçeren Başlıklar
İçerik pazarlamasının birincil amacı, hedef kitlenize değer katan ilgi çekici içerikler oluşturmaktır. Bu nedenle, içeriklerinizi bulmalarına yardımcı olmak için hedef kitlenizin sürekli aradığı alakalı anahtar kelimeleri tercih etmeniz gerekir. Başlık dışında anahtar kelimelerin kullanılması gereken diğer yerler aşağıdaki gibidir.

• İlk paragraf
• Alt başlıklar
• Meta açıklaması
• Görseller

Aciliyet Hissi Yaratan Başlıklar
İyi başlıklar, okuyucuya içeriği hemen şimdi okuması gerektiğini hissettirir. Mesaj acildir ve derhal ilgilenilmesini söyler. Okuyucular, bu içeriği atlarlarsa bilmeleri gereken önemli bir bilgiyi kaçırdıklarını hissetmelidir. İçeriklerde aciliyet duygusu yaratmak için başlıklarınızda “şimdi” veya “bugün” gibi kelimeler kullanın. İnsanların er ya da geç elde etmek isteyecekleri çekici bir fayda vaat edin. Bu yöntem o kadar avantaj sağlar ki belli bir sorun ile boğuşan işletme sahipleri veya kullanıcılar, hemen faydalanmak için içeriği okumak isterler. Bir an önce okunması gerektiğine dair bir izlenim yaratmak adına başlıklarınızda olumsuz bir veri de kullanabilirsiniz. Örneğin; “Muhtemelen Yaptığınız 7 Sosyal Medya Pazarlama Hatası” bir aciliyet anlamına gelir, çünkü hataları kısa sürede düzeltmezseniz sosyal medya pazarlamanız başarısız olacaktır.

Kılavuz Başlıkları
Bu; web sitenizin katılımını hızlandırma potansiyeline sahip, dikkate değer bir başlık stratejisidir. Çünkü insanlar problem çözme alanında yönlendirilmeyi severler. Kılavuz başlıkları, insanlara içeriğinizin sorunlarını nasıl adım adım çözebileceğini göstermenin klasik bir yoludur. Başlık yazma mantığı ise oldukça kolaydır: “(X) Rehberi: (Konu)”. Örnek olarak “E-Ticaret Rehberi: Mobil SEO Nasıl Yapılır?” gösterilebilir. Bu kılavuzlar, problem çözme veya kapsamlı bir iş yapmanın yolları ile ilgilenen başlık türleridir.

İlginizi çekebilir: Yüksek Dönüşüm Sağlayan Açılış Sayfaları İçin 8 Kural

İlgili İçerikler

sirketler-icin-uygulamalar

Şirketler İçin Uygulamalar

Şirketler için uygulamalar sadece birer araç değil, aynı zamanda modern ofislerdir. Bir fiziksel çalışma alanı paylaşan şirketler, işlerini halletmek için giderek daha fazla online sohbet

Devamını Oku »
Mikro Influencer

Mikro Influencer Ne Demek?

Özellikle dijital pazarlama alanıyla ilgili biriyseniz “influencer” tabirine yabancı değilsinizdir. Ancak “mikro influencer” terimini duymamış olabilirsiniz. Mikro influencer’lar, 1.000 ila 50.000 arasında takipçisi olan ve

Devamını Oku »