Sosyal Medya Denetimi

sosyal-medya-denetimi

Sosyal medya denetimi ve müşterilerinizin ihtiyaçlarını daha iyi yansıtan bir strateji oluşturmak için atabileceğiniz belli başlı adımlar mevcuttur. Ancak unutmayın ki bunu etkili bir şekilde yapmanıza yardımcı olacak kaç başlık olursa olsun, eğer kitlenizle iletişim kurmazsanız etkili bir sosyal medya stratejisinden söz edilemez.

Karşılaştırmalı Durum Analizi Yapın

İlk adım, işinizin kuruluş günlerine geri dönmek ve temel hedeflerinizi yeniden gözden geçirmektir. Bunun amacı, mevcut sosyal medya stratejinizin orijinal hedeflerinize nasıl ulaştığını görmektir.

 • Birincil hedeflerinizi yazın ve mevcut planınızın bu hedeflere ulaşmanıza nasıl yardımcı olduğunu kendinize sorun. Şirketler genellikle, trendleri ve karşılaştırma ölçütlerini takip ederek sosyal medya çabalarını esas amaçlarıyla uyumlu hale getirmeyi unuturlar. Örneğin, bir şirketin hedefi Twitter’da hedef kitlesiyle etkileşim kurmak olabilir. Ancak son araştırmalar Instagram’ı ve orada bulunmanın önemini gösterdiğinden, artık bu platformda aktif olmaya karar verebilir. Hâlbuki önce “Kitlem Instagram kullanıyor mu?” gibi sorular sorulmalıdır.
 • Rakiplerinizin bir listesini yapın ve mevcut sosyal medya stratejinizin onlarınkine benzer olup olmadığını kendinize sorun. Her endüstrinin kendine özgü tuhaflıkları ve her kullanıcının kendi standartları vardır. Rakiplerinizin bu standartlarla uyumlu bir stratejisi vardır ve böylece kendi stratejinizin nasıl ölçüldüğünü görme şansınız olur.
 • 3 yıl önceki stratejinizi şimdikiyle karşılaştırın. Herhangi bir ilerleme fark ettiniz mi? Ne işe yaradı ve ne yaramadı? Neleri iyileştirebilirsiniz ve stratejinin hangi kısmından vazgeçmelisiniz?
 • Kendinize “markam pazarda/sektörde nerede bulunuyor?” diye sorun.

Bu ilk adımın sonunda, aşağıdakiler hakkında yeterli bilgiye sahip olabilirsiniz.

 1. Konumlandırmanızda neyin yanlış olduğunu anlarsınız.
 2. Stratejiniz ve genel marka hedefleriniz arasındaki hatalı işbirliğini bulursunuz.
 3. Stratejinizin, kurtulmanız gereken kısmını net bir şekilde görürsünüz.

Bir sonraki adım, onlara en iyi şekilde nasıl hizmet verebileceğinizi görmek için müşterileriniz ve potansiyel müşterilerinizle konuşmaktır. Buradaki ana tema, rakiplerinizi kopyalamak değil; onlarınkiyle uyumlu bir stratejiye sahip olmaktır.

Hedef Kitlenizi Dinleyin (Sosyal Dinleme)

Bir IBM araştırmasına göre her 5 tüketiciden 4’ü, markaların kendilerini birer birey olarak tanımadığını belirtmektedir. Bu, çoğu markanın kitlelerine istediklerini vermedikleri için onları dinlemedikleri anlamına gelir. Müşterilerinizi dinlemenin sağlam bir sosyal medya stratejisi oluşturmanıza nasıl yardımcı olabileceği şu şekilde sıralanabilir:

 • Size, müşterilerinizin gerçekte kim olduğunu gösterir.
 • Kitlenizin markanız hakkında ne düşündüğüne dair bir genel bakış sunar.
 • Kitlenizin memnun olmadığı noktaların neler olduğu konusunda size fikir verir.
 • Kitlenizin online olarak nerede vakit geçirdiğini size söyler.

Sosyal dinlemenin ilk adımı, hedef kitlenizin markanız hakkında ne düşündüğünü belirlemektir. Seçtiğiniz sosyal medya platformuna gidin, markanızdan nerede bahsedildiğini ve ne söylendiğini belirlemek için arama çubuğunu kullanın. Onlara “Kaç yaşındasın?” diye direkt sormak yerine Twitter’da bir anket düzenleyin ve şu tarzda bir soru sorun:

“Sen hangi film karakterisin?”

 1. a) Henry Walton (Indiana Jones)
 2. b) Elf Legolas (Yüzüklerin Efendisi)

Anket sonuçlarına bakarak kitle üyelerinizin çoğunun hangi nesilden olduğunu belirleyebilirsiniz. Buna dayanarak sosyal medya stratejinizi onların neslini yansıtacak şekilde özelleştirebilirsiniz. Bu içgörü, hangi sosyal kanallardaki yatırımları iki katına çıkarmanız gerektiğini belirlemenize de yardımcı olabilir. Böylece sosyal medya stratejinizi hedef kitlenizin neslini yansıtacak şekilde uyarlayabilirsiniz. Örneğin, Z Kuşağı TikTok’ta iken Y Kuşağı Instagram’ı daha çok kullanıyor gibi görünmektedir.

Sosyal Medya KPI’larınızı Gözden Geçirin

Bu, sosyal medya denetiminizin son kısmıdır. İlerlemenizi ölçmek için bazı hedefler ve temel performans göstergeleri belirlemek için yukarıda toplanan bilgileri kullandığınız yerdir. Unutmayın, sosyal medya sadece pazarlama ile ilgili değildir. Sosyal medyanın, daha geniş işletme hedefleri üzerinde de etkisi olabilir.

Satış gücünü etkileyen sosyal medya etkileşimleri, müşteri hizmetleri, Ar-Ge, İK departmanı işe alımı, çalışan politikaları ve katılımı gibi pazarlamanın ötesinde sosyal entegrasyon fırsatlarını da belirleyin. Sosyal medya stratejisi pazarlama ekibi tarafından yönetiliyor olabilir, ancak şirketin sosyal medya çabaları yalnızca pazarlamaya bırakılmayacak kadar önemlidir.

Bu yazı ilginizi çekebilir: TikTok’ta Paylaşım Ne Zaman Yapılmalı?

İlgili İçerikler

Iyi-Bir-Chatbot-Nasil-Ozelliklere-Sahiptir

İyi Chatbot Özellikleri

Chatbot; müşterilerle insan müdahalesi olmadan iletişim kurmak için oluşturulmuş, yapay zekâ destekli konuşma asistanlarıdır. Makine öğrenimi yetenekleriyle desteklenen sohbet robotları; insan davranışını anlamayı, daha doğal

Devamını Oku »