Shopify Mobil Dostu Alışveriş Mağazalarının Önemi

Shopify-mobil-dostu-alisveris-magazalarinin-onemi

 

Son zamanlarda daha ucuz cihazlar ve daha yüksek mobil ağ veri hızları nedeniyle dünya çapında mobil kullanımı hızla arttı. Daha fazla insanın internette gezinmek için masaüstü bilgisayarlar dışındaki cihazları da kullandığı anlamına gelmektedir. Bunun Shopify mağazanız için anlamı, mobil cihazlarını kullanarak alışveriş yapmak isteyen artan sayıda potansiyel müşterinin mağazanıza gelmesidir.

 

Shopify Mobil uyumluluk neden önemlidir?

Bir Cisco raporuna göre, mobil trafik 2014’te% 69, mobil ağ hızları ise% 20 arttı. Öngördükleri, mobil tabanlı trafiğin önümüzdeki dört yıl içinde on kat artacağı yönündedir. Buna göre, Shopify mağazalarına daha fazla trafiğin gelecekte mobil cihazlar tarafından yönlendirileceği anlamına gelmektedir. Shopify’daki tüm e-ticaret trafiğinin% 50’den fazlası mobil cihazlardan geliyor.

Shopify, duyarlı temalar, mobil uyumlu ödemeler ve mobil mağazalarla daha da geliştirilebilecek bir dizi mobil uyumlu özellikle birlikte gelir. Mağazanızın halihazırda mobil uyumlu olup olmadığını kontrol etmek için Google’ın mobil uyumlu aracını da kullanabilirsiniz.

 

Shopify Mobil Duyarlı web tasarımı

Duyarlı web tasarımı, aynı web sitesinin farklı ekran boyutlarına uyum sağladığı anlamına gelir. Sitenin ayrı bir mobil sürümüne sahip olmak yerine, bir web sitesinin öğeleri hareket eder, küçülür ve ekran boyutuna göre kullanıcı deneyimini optimize etmek için ayarlanır. Tipik olarak bu, yazı tiplerinin boyutunun değiştiği, görüntülerin ve videoların küçüldüğü ve sorunsuz bir göz atma deneyimi oluşturmak için birden çok sütunun dikey olarak yığıldığı anlamına gelir. Bu sitelerde genellikle yatay kaydırma yoktur. Duyarlı tasarımı çalışırken görmek için, örnek olarak, farklı cihazlardan Uygulamalar sayfamızı açın veya masaüstündeyseniz, tarayıcı pencerenizin kenarını sürükleyin ve küçültün. Tarayıcı pencereniz küçüldükçe, sayfadaki farklı öğelerin buna göre ayarlandığını göreceksiniz.

Duyarlı temalar

Henüz mağazanızda çok fazla ürün veya özelleştirme yoksa, duyarlı bir tema kullanarak başlayın. Bu temaları kullanıma başladığınız andan itibaren, mobil uyumlu olacak şekilde yapılmıştır. Bu temalar içindeki farklı öğeler ve alanlar, tarayıcı ekranı boyutuna otomatik olarak ayarlanır. Bu, ziyaretçileriniz için tüm cihazlarında sorunsuz ve tutarlı bir alışveriş deneyimi yaratır. Bazı duyarlı temalar ücretsiz olarak mevcuttur. Dolayısıyla, mağazanızı mobil uyumlu hale getirmenin hiçbir maliyeti yoktur.

Duyarlı Ödeme

Tamamen farklı bir duyarlı temaya geçmeye hazır değilseniz, Shopify mağazanızda Duyarlı Satın Alma özelliğini etkinleştirerek ödeme deneyimini mobil uyumlu hale getirmeye devam edebilirsiniz. Bu, hangi temayı kullanıyor olursanız olun mağazalarda ödeme süreci için duyarlı bir tema oluşturur.

Bu seçenek, yeni mağazalar için otomatik olarak etkinleştirilir. Mağazanızın ödemesi henüz yanıt vermiyorsa yönetici kontrol panelinde Duyarlı Satın Alma’yı önizleyebilir ve etkinleştirebilirsiniz. Bu duyarlı ödeme deneyimini geliştirmek için Happy Checkout uygulamamızı kullanın. Happy Checkout uygulaması, standart Shopify teşekkür sayfasını özelleştirmenize ve kişiselleştirmenize olanak tanır. İnsanları Twitter veya Facebook gibi sosyal hesaplarınıza bağlayabilir, videolar yerleştirebilir, kişiselleştirilmiş bir mesaj ekleyebilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz.

Zaten Duyarlı Satın Alma’ya sahipseniz, Happy Checkout uygulamasını yükleyerek ve ayarlarda “Duyarlı ödeme” yi seçerek başlayabilirsiniz. Responsive özelliği etkinleştirilmiş bir örnek ödünç alma işlemine bir göz atın. (Bilgisayardan izliyorsanız tarayıcınızın boyutunu değiştirmeyi unutmayın!)

Dış platformlar

Mağazanızın mobil bir sürümünü oluşturmak için Shopify mağazanıza bağlanan ShopPad gibi harici platformları da kullanabilirsiniz. ShopPad, ShopPad uygulaması aracılığıyla mağazanıza bağlanır ve ShopPad tarafından barındırılan bir mobil site oluşturmak için mağazanız ve ürünlerinizle ilgili verileri çeker.

Bunun mağazanızda kullandığınız diğer Shopify uygulamalarıyla her zaman uyumlu olmayabileceğini ve mağazanızın mobil sürümü alanınız değil ShopPad tarafından barındırıldığı için SEO avantajları hakkında bilgi almak isteyeceğinizi unutmayın. Google, mobil uyumlu sitelere SEO desteği verir, bu nedenle Duyarlı bir tema kullanmak daha iyi bir yaklaşım olabilir.

 

Bu yazımız ilginizi çektiyse Pinterest Shopify adlı içeriğimize de göz atabilirsiniz!

İlgili İçerikler

Mikro Influencer

Mikro Influencer Ne Demek?

Özellikle dijital pazarlama alanıyla ilgili biriyseniz “influencer” tabirine yabancı değilsinizdir. Ancak “mikro influencer” terimini duymamış olabilirsiniz. Mikro influencer’lar, 1.000 ila 50.000 arasında takipçisi olan ve

Devamını Oku »
veri-bilimi-nedir

Dijital Pazarlamada Veri Bilimi

Dijital Pazarlamada Veri Bilimi Teknolojinin sürekli gelişmesi ile alışkanlıklarımız ve günlük rutinlerimiz de kalıcı olarak değişmeye başladı. Özellikle mobil uygulama ve sosyal medya mecralarının yayılması

Devamını Oku »
instagramda-etkilesimi-arttirma-yollari

Instagram’da Etkileşim Artırmak

Instagram’da Etkileşim Artırmak Günümüzün büyük bir kısmını sosyal medya uygulamalarında geçiriyoruz. Özellikle Instagram, saatlerimizi harcadığımız ve çokça eğlendiğimiz bir mecra. Son dönemde Instagram üzerinden para

Devamını Oku »