SEO Rakip Analizi Nasıl Yapılır?

Rakip-SEO-Analizi

Arama motoru sonuç sayfalarında (SERP) yükselmek istiyorsanız rekabetinizin hangi alanda, hangi anahtar kelimeler için olduğunu öğrenmeniz gerekir. Dolayısıyla SEO rakip analizi yapmanız faydalı olacaktır. Rakiplerinizin ne tür kriterlerde iyi performans gösterdiğini ve kaçırdığınız fırsatları bildiğinizde, kendi sıralamanızı yükseltmek için onların stratejilerini kullanabilirsiniz.

SEO Rakip Analizi Nedir?

Basitçe söylemek gerekirse SEO rakip analizi; ürününüz, hizmetiniz veya şirketinizle ilgili arama terimlerinde, sizden daha üst sıralarda yer alan web sitelerini belirleme sürecidir. Rakipleriniz için neyin işe yaradığını öğrenmek, bu bilgileri kendi SEO stratejinize uygulamanıza olanak tanır.

İşletmeniz, ürün geliştirmeden pazarlama tekniklerine kadar her şey için rakip analizi yapmış olabilir. Ancak, işletme rakiplerinizin SEO rakiplerinizden ayrı olabileceğinin farkında olmak önemlidir. Bu nedenle bir rakip analizi, SEO stratejisi için dikkat etmeniz gereken markaları belirlemenize yardımcı olabilir. Kapsamlı bir analiz, sitenizi rakipleriniz kadar iyi hale getirmek için yapmanız gerekenler konusunda size bir yol haritası sunabilir.

SEO Rakiplerinizi Belirleyin

Rekabetçi bir SEO analizinde ilk adım, rakiplerinizin kim olduğunu öğrenmektir. Bu aşamanın amacı, hedeflediğiniz arama terimlerine göre rakiplerinizi analiz etmektir. Böylece aşağıdakiler de dahil olmak üzere kimle karşı karşıya olduğunuz hakkında daha fazla bilgi edinirsiniz.

  • Mevcut iş girişimleri neler?
  • Hangi içerik onlar için trafik çekiyor?
  • Ürünlerini pazarda nasıl konumlandırıyorlar?

Çok sayıda web sitesiyle uğraşırken rekabet analizinin bu adımı göz korkutucu görünebilir. Çünkü rakiplerinizin sizden daha iyi performans gösterdiği konular ile içerik alanlarını keşfedersiniz. Buradan, içeriğinizde bulduğunuz sapmaları düzeltmek için daha iyi optimize edilebilecek alanları belirlersiniz.

Sıralamalarınızı ve İçeriğinizi Karşılaştırın

SERP’lerde rakiplerinizin sizi nerede geride bıraktığını ve hedeflediğiniz anahtar kelimeler için ne tür içeriğin performans gösterdiğini anlamanız gerekir. Rakibiniz olduğunu bildiğiniz şirketlere odaklanmak akıllıca olsa da analiz için anahtar kelimeleri temel alın. Bu, içeriğinizle rekabet eden markaların, yayıncıların ve blog yazarlarının tam kapsamını belirlemenize olanak tanır. Böylelikle bu anahtar kelimeler için içerik sıralamasının türü hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Ayrıca, rakiplerinizin sıralandığı ama sizin dahil olmadığınız anahtar kelimeleri bulmak isteyebilirsiniz. Buna içerik boşluğu analizi denir. Bu bilgiyi kullanarak yüksek değerli anahtar kelimeleri kendi SEO stratejinize entegre edebilirsiniz.

Rakip Reklam Harcamalarını İzlemeye Çalışın

Web sitenizi optimize etmek için elinizden gelen her şeyi yaptıysanız ve hala SERP’lerde yeniliyorsanız rakiplerinizin dönüşüm ve satış oluşturmak için ücretli trafik kampanyaları kullanması olasıdır. Her bir rakibin harcamalarını birebir eşleştirmeye çalışmamanız tavsiye edilir. Ancak en azından sizin alanınızdaki diğer rakiplerin nasıl olduğunu ölçebilmek için Google Ads kampanyalarını, tanıtılan içerikleri, banner reklamlarını, ücretli yayınlarını ve daha fazlasını izlemeye değer bulabilirsiniz.

Sosyal Medyadan Nasıl Yararlandıklarını Öğrenin

Sosyal dinleme; markanızla alakalı paylaşımlar için sosyal medya platformlarını izlemek, ardından harekete geçme fırsatlarını keşfetmek adına analizler yapmaktır. İyi bir sosyal dinleme aracı (Social Monitoring), rakibinizin attığı her yeni komik tweet’i izlemekten çok daha fazlasını yapar.

  • Sosyal medyadaki bağımsız yorumları izleyip hedef kitlenizle etkileşim kurar. Özellikle insanlar ürünlerinizi kullanırken veya ararken web sitesi trafiğiniz artar.
  • Sosyal medya platformlarında markanız hakkındaki yorumları takip eder. İyi bir sosyal dinleme aracı; haber sitelerini, blog’ları, forumları vb. izleyebilmelidir.
  • Tüketici hassasiyetini inceler.

Rakip Backlink Profillerini İnceleyin

SEO rekabet analizinin en önemli kısımlarından biri, rakiplerinizin backlink’lerini nereden kazandığını bulmak ve bu bilgileri web sitenizde yüksek kaliteli bağlantılar oluşturmak için kullanmaktır. Rakiplerinizin backlink profillerini incelemek, yeni bağlantı fırsatları keşfetmenin harika bir yoludur. Manuel olarak tespitini yapmak neredeyse imkânsız olan bu adım için Search Metrics, Ahrefs ve Semrush gibi sağlam bir SEO aracına ihtiyacınız olacaktır.

İlginizi Çekebilir: SEO Araçları: En Çok Önerilenler

 

 

İlgili İçerikler

Influencer-Pazarlamasi

Influencer Pazarlaması Nedir?

Sosyal medya platformları, günümüzde popülerliğini her geçen gün artırıyor. Bu platformlara gün geçtikçe bir yenisi daha ekleniyor ve böylece insanlar arasındaki etkileşim git gide büyüyor.

Devamını Oku »
Shopify-magazanizi-buyutmek-icin-ipucu

Shopify Mağazanızı Büyütün

Shopify Mağazanızı Büyütün! Bir Shopify mağaza sahibi olarak muhtemelen arama motoru optimizasyonu, arama motoru pazarlaması ve e-posta pazarlaması için pazarlama bütçenizin ve enerjinizin çoğunu harcıyorsunuz.

Devamını Oku »