Görüntü Optimizasyonu İçin 5 İpucu

goruntu-optimizasyonu

Görüntü optimizasyonu iyi yapılmış görseller, Google’da daha iyi görünürlük sağlar ve bu da daha fazla trafik getirir. Sitelerin resimlerini optimize etmesinin bir numaralı nedeni budur. Kullanıcı deneyimini iyileştirme, yüksek site hızı ve sitenizi daha erişilebilir hale getirme gibi pek çok faydası vardır. Görsel görüntü optimizasyonu için kullanabileceğiniz ipuçları aşağıdaki gibidir.

Resimlerinizi Sıkıştırın

Sıkıştırma işlemi, büyük görüntü dosyalarını alır ve onları küçültür. Böylece internete yüklenmesi veya web sitenizde saklanması daha kolay olur. Görüntü sıkıştırma, iyi yapıldığında boyut ve görüntü kalitesi arasındaki mükemmel dengeyi sağlar.

Açılması uzun süren sayfalar, acil çözüm arayan hevesli ziyaretçilerin hızla ayrılması nedeniyle yüksek bir hemen çıkma oranına maruz kalır. Ürününüzün sıkıştırılmış, yüksek çözünürlüklü bir görüntüsünü kullanın ve ziyaretçilere büyütülmüş bir resmi görüntüleme seçeneği sunun.

  • Çoğu e-ticaret sitesi için JPEG’ler en iyi seçeneğiniz olacaktır. Maksimum kalite ve minimum dosya boyutu sağlarlar.
  • Büyük ürün görselleri için asla GIF kullanmayın. Dosya boyutu çok büyük olacaktır ve onu küçültmenin iyi bir yolu yoktur. Sadece küçük ve dekoratif resimler için GIF’leri kullanın.

SEO Dostu Alternatif Metin Ekleyin

Alternatif metin (diğer adıyla alt metin), bir görüntünün ne olduğunu ve hangi amaca hizmet ettiğini belirten yazılı bir açıklamadır. Ekran okuyucu yazılımlar, kullanıcılara görselleri açıklamak için bu verileri kullanır. Google ise görselin, arama sorgusuyla alakalı olup olmadığını bu sayede belirler. Böylelikle, görselin ne olduğunun bilinmesini sağlar. SEO dostu alternatif metin ekleyerek Google’a, sahip olduğunuz resimlerin arama sorgularıyla alakalı olduğunu bildirmiş olursunuz.

Görsellerin Mobil Uyumlu Olduğundan Emin Olun

Tüm internet trafiğinin yarısından fazlası mobil cihazlardan gelir. Bu nedenle görsellerin, sunduğunuz mobil deneyimi mahvetmesine izin veremezsiniz. Bu duruma önlem olarak sitenizdeki resimlerin en iyi şekilde görünmesini sağlamak için içeriklerinizi birkaç farklı mobil cihazdan görüntülemeniz önerilir.

Çeşitli tabletlerin, iPhone’ların ve Android cihazların hepsinin görsellerinizi biraz farklı gösterebileceğini unutmayın. Ayrıca, bu görüntülerin mobil cihazlarda site hızını düşürmediğinden emin olmak için Google’ın mobil uyumluluk testini de kullanabilirsiniz.

Orijinallikten Yana Olun

Web sitenizi stok görsellerle doldurursanız, göze çarpmayan diğer binlerce site gibi siz de orijinal ve özgün görünemezsiniz. Pek çok içerik kaynağı, benzer stok fotoğraflarla doludur. Kurumsal bir web sitesi, bir danışmanlık firması ya da müşteri hizmetleriyle övünen bir işletme düşünün. Tüm bu siteler, gülümseyen bir iş adamının neredeyse aynı görünen bir stok görüntüsünü kullanır.

Bu görselleri mükemmel bir şekilde optimize etmiş olsanız da orijinal, yüksek kaliteli bir görsel ile aynı etkiye sahip olmayacaktır. Ne kadar özgün resimleriniz varsa kullanıcı için o kadar iyi bir deneyim sunar ve alakalı aramalarda üstte çıkma şansınızı o kadar yüksek tutarsınız.

Başlıkları ve Dosya Adlarını Özelleştirin

SEO söz konusu olduğunda açıklayıcı, anahtar kelime açısından zengin dosya adları oluşturmak kesinlikle çok önemlidir. WordPress kullanıyorsanız görüntü başlığı genellikle dosyanın adını alır, bu yüzden dosya ismini olduğu gibi bırakabilirsiniz. WordPress kullanmıyorsanız veya başlık, görseli açıklamıyorsa uygun anahtar kelimelerle dosyayı yeniden adlandırmanız gerekir. Görsel başlıkları her ne kadar SEO için önemli olsa da alternatif metine de ek bir avantaj sağlarlar. Üstelik görüntü başlıkları, kullanıcı etkileşimi açısından daha faydalıdır.

Görsel dosya adları, Google’ı ve diğer arama motoru tarayıcılarını görselin konusuyla alakalı olarak uyarır. Tipik dosya isimleri “IMG_541019” ve türevlerine benzer. Ancak bu durum, arama motorlarına yardımcı olmaz. Google, resimlerinizi daha iyi algılamak için URL’yi ve dosya adını kullanır. Bu, görsel URL’lerinizi mantıklı bir şekilde düzenlemeniz ve dosya adına anahtar terimleri dahil etmeniz gerektiği anlamına gelir.

İlginizi Çekebilir: Görsel SEO: Google Görsel Arama

İlgili İçerikler

gorsel-seo-google-gorsel-arama

Görsel SEO: Google Görsel Arama

Görsel SEO: Google Görsel Arama Görseller kelimelerden daha yüksek sesle konuşur! İnsan zihni görüntüleri işlediğinden, görseller iletişim kurmanın en etkili yolu haline gelmiştir. Okuyucularınızın çoğu

Devamını Oku »