En İyi Dijital Pazarlama Örnekleri

Dijital-Pazarlama-Ornekleri

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte hobilerimizden kullandığımız kelimelere kadar neredeyse hayatımızdaki her şey değişti. En önemlisi de sosyal medyanın hayatımıza girmesi oldu. En başta sadece bir eğlence kanalı olan sosyal medya uygulamaları, sonrasında pazarlamanın kalbi haline geldi. Fakat değişen mecralarla birlikte pazarlama stratejilerinin de değişmesi ve kendini yenilemesi gerekiyordu. Bu yüzden, eskiden televizyon kanallarında kendilerini gösteren markalar, artık sosyal medya uygulamaları için hünerlerini sergilemeye başladı. Fakat özellikle bazı markalar, uyguladıkları dijital pazarlama stratejileriyle iyi bir etkileşime imza attılar. Bu yazımızda son zamanlarda yapılan en iyi dijital pazarlama örnekleri ve stratejilerini göreceğiz.

Türkiye’de aşırı miktarda dolu yağışının yaşandığı bir dönemde pek çok insan, arabaları hasar görmesin diye araçlarının üstlerine battaniye örttüler. Bunu yapanların birçoğu bu görüntüyü sosyal medya uygulamalarında paylaştı. Tam bu sıralarda ev tekstili ürünleri satan bir firma bu fırsatı iyi değerlendirdi. Real marketing olarak adlandırılan anında paylaşım pazarlamasını iyi ve doğru bir şekilde kullanabildi. Bu marka, battaniyelerini arabaların üzerine örtüp fotoğraflarını çekti ve fiyatlarıyla birlikte sosyal medyada paylaştı. Bu da tüketiciler için oldukça akılda kalıcıydı.

Yaşanan dolu felaketinden sadece battaniye firması değil, aynı zamanda bir sigorta şirketi de yararlanabildi. Bu sigorta şirketi, otoparktan bir fotoğraf paylaştı. Bu fotoğrafta, bir araba hariç diğer tüm arabaların üzerlerinde battaniye vardı. Firmanın fotoğrafla ilgili sorduğu soru ise şuydu: Hangi araç sigortalı? Gündemden kendine pay çıkarmasını bilen böylesine zekice bir dijital pazarlama örneği, gerçekten de hayran olunası cinsten.

Sinema tarihinin en ünlü filmlerinden birisi Star Wars’tır. Her yeni filmi büyük bir heyecanla beklenen ve izlenme rekorları kıran bu seri, bir pil markası için harika bir dijital pazarlama şansı oldu. Bu pil firması, filmin karakterlerinden birinin fotoğrafını sosyal medyada paylaştı fakat bu fotoğraf, film ve pil markasını birleştiriyordu. Fotoğrafta karakterin kullandığı silah, markanın pilleri ile çalışıyormuş gibi gösterildi. Bu da insanların konuştuğu bir dijital pazarlama örneği olarak tarihe geçti.

En çok bilinen kozmetik ürün markalarından biri olan Neutrogena, satışları stabil olan el kremleri için kolları sıvadı. “Winter Love (Kış Aşkı)” adlı bir uygulama geliştirdi. Bu uygulamada ürünlerin resimleri ve fiyatlarının yer alıyordu. Ayrıca telefonun soğukluğuna göre hava tahminlerinde bulunuyordu. Telefonun sıcaklığı 10 derecenin altına düştüğü anda müşterilerine bildirim gönderiyor ve onları ihtiyaç duydukları el kremine yönlendiriyordu. Uygulama sonrasında el kremi satışlarını %17.8 artıran marka, iyi bir dijital pazarlama hareketine örnek oldu.

Zamana ayak uydurmak ve sürekli yenilenmek, özellikle markalar için oldukça önemlidir. Dijital mecraların hayatımızdaki yerini sağlamlaştırdığı şu günlerde bu tarz dijital pazarlama stratejileri kullanarak ve gündemden yararlanarak akılda kalıcı kampanyalar yürütmek mümkün görünüyor. Burada önemli olan şey ise yazılı, sesli veya görsel olan her sosyal medya uygulamasını aktif ve doğru şekilde kullanabilmektir.

 İlginizi Çekebilir:Dijital Pazarlamada Son Trendler Neler?

İlgili İçerikler