Küçük İşletmeler ve Dijital Görünürlük

kücük-isletmeler-icin-dijital-görünürlük

Küçük İşletmeler için Dijital Görünürlük İpuçları

Geçtiğimiz haftalarda, COVID-19 salgını, toplumumuza daha önce hiç karşılaşmadığımız türde zorluklar yaşattı. Her şeyden önce, sizin ve sevdiklerinizin güvende olduğunu umuyoruz. Bu yazımızda durumdan en çok etkilenen küçük işletmeler üzerine yoğunlaşacağız.

Bu belirsiz zamanlarda, durumdan en çok etkilenen yerel işletmelerimizi desteklemek adına üzerimize düşeni yapmak büyük önem taşıyor. Yiyecek & içecek sektöründeki arkadaşlarımız için, ve diğer küçük işletmeler müşterilerini Google My Business platformu aracılığıyla güncel tutabilmelerini sağlayan bir dijital görünürlük kılavuzu oluşturduk.

GMB (Google My Business) nedir?

GMB, işletmenizin Google Aramalar’da ve bulunduğunuz coğrafi bölgedeki Google Haritalar bölümünde nasıl göründüğünü yönetmenize yardımcı olan ücretsiz bir uygulamadır.

Küçük işletmeler GMB ile neler yapabilir?

GMB, işletmenizin Google Aramalar’da ve bulunduğunuz coğrafi bölgedeki Google Haritalar bölümünde nasıl göründüğünü yönetmenize yardımcı olan ücretsiz bir uygulamadır.

GMB’nin 2 temel faydası bulunmaktadır:

 1. Hizmetlerinizi internet üzerinden arayan müşterileriniz için işletmeniz hakkında doğru bilgiler sağlar.
  • Çalışma Saatleri
  • İnternet Sitesi
  • Telefon Numarası
  • Adres
 2. Mevcut müşterilerle iletişim kurmanıza ve yeni müşteriler kazanmanıza olanak sağlar.
  • Fotoğraf paylaşabilirsiniz.
  • Müşteri yorumlarını okuyup yanıtlayabilirsiniz.
  • Bölgenizde sunduğunuz hizmetleri arayan yeni müşteriler için Google Arama ve Google Haritalar’da işletmenizin çevrimiçi görünme şeklini optimize edebilirsiniz.

COVID-19 salgını sırasında GMB profilinizi güncelleme rehberi:

küçük isletmeler dijital pazarlama

1.Adım: GMB hesabınıza giriş yapın. Alternatif olarak, https://www.google.com/business/ adresinden işletmenizi bulup, GMB hesabınızı hemen doğrulayabilirsiniz.küçük işletmeler dijital pazarlama

2.Adım: İşletmeniz COVID-19’dan etkilendiyse, müşterilerinizi güncel tutmak adına Google My Business profilinizi güncelleyin:

  • Geçerli çalışma saatlerinizi güncelleyin.
  • Ticari faaliyetlerinizdeki değişikliklerle ilgili bilgi vermek için profilinizin “İşletme Açıklaması” kısmını düzenleyin (“Artık sadece evlere servis yapıyoruz.” gibi), ve çalışma saatlerinizi veya servis verdiğiniz bölgeleri güncelleyin.

3.Adım: Müşterilerinize, işletmenizin COVID-19 ile ilgili gelişmelerden nasıl etkilendiğine dair güncellemeleri aksatmamak adına, GMB gönderilerini düzenli olarak kullanın.

Doğrudan Google üzerinden, COVID-19 ile ilgili daha fazla yardım için lütfen Google My Business Yardım sayfasını ziyaret edin.

GMB’yi etkileyen güncel değişiklikler için lütfen aşağıdaki kaynağı ziyaret edin: https://localu.org/2020/03/23/google-my-business-changes-due-to-covid-19/

Dijital pazarlama üzerine daha fazla bilgi için, SEO anahtar kelimeleri ile ilgili yazımızı da okuyun.

Kaynak: https://www.mabbly.com/mabblys-diy-digital-visibility-tips-for-small-businesses/

İlgili İçerikler

brief-nedir

Brief Nedir?

Brief, reklam ve iletişim çalışmalarının önemli bir parçasıdır. Bu kavram kısaca yapılması istenen işin güçlü bir özeti olarak tanımlanabilir. Bu belgede, üzerinde çalışılacak bir projenin

Devamını Oku »