Başarılı Bir E-Ticaret Sitesi İçin Gereken 5 Özellik

e-ticaret-sitesi-ozellikleri

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte günden güne iş yaşamı da çevrimiçi bir hal almaya başladı. İnsanlar işlerini evine taşırken pek çoğu internet üzerinden para kazanmakta. Çeşitli sektörler teknolojiye ayak uydurarak değişime uğradı. Özellikle son yıllarda popülerliğini git gide artıran e-ticaret (elektronik ticaret) ile insanlar internet üzerinden satış yapmaya başlarken web siteleri ile de insanların alışveriş alışkanlığını değiştirmeye başladı. Böylece e-ticaret ile uğraşan kişilerin e-ticaret sitesi dükkanları, müşterileri ise çevrimiçi oldu. Nasıl ticaret ile uğraşanların pek çoğu müşteri kazanmak için vitrinlerini süslüyorsa e-ticarete atılan insanlar da web sitelerini cazip hale getirmeye başlamalıdır. Bu sayede online müşteri çekerek satışını gerçekleştirebilmektedir.  

E-ticaret alanında başarılı olmak isteyen her kişi web sitesinin önemini bilmektedir. Bu başarıyı yakalamak isteyen kişilerin ise siteleri için sahip olması gereken bazı temel özellikler bulunmaktadır.  

Ürün Açıklaması 

E-ticaret sitesi için başarılı olmanın en temel özelliklerinden biri ürün bilgilerini eksiksiz doldurmaktır. Potansiyel müşterinin ihtiyacını karşılayan açıklamalar onu tatmin ederek alışveriş yapma olasılığını da artıracaktır. Bunun yanında ürün görselinin kalitesi, ürün ile alakalı bilgilerin tamamını girmek, ürünün ne zaman ve nasıl teslim edileceğini bildirmek de müşteriye güven verecektir. Böylece potansiyel müşteri ihtiyacına yönelik ürünü alacak ve satış işlemi gerçekleşmiş olacaktır. 

Potansiyel Müşteri Edinme 

Bir e-ticaret sitesinin bir gün içerisinde pek çok ziyaretçisi olmaktadır. İnsanlar ihtiyacı olmasa dahi ürünleri keşfetmek veya yalnızca internette gezinmek için pek çok siteyi ziyaret etmektedir. Ziyaretçileri potansiyel müşteriye çevirmek de e-ticarette başarılı olmak için olmazsa olmazlardan biridir. Site içerisinde yapılan kısa süreli cazip teklifler, indirimler veya ücretsiz kargo fırsatı gibi ilgi çekici teklifler yapılmalıdır. Böylece sayfayı ziyaret eden kişilerin potansiyel müşteriye dönüşme ihtimali artacaktır. E-ticaret alanında web sitesinin etkileşimini ve satışını artırmak isteyen kişilerin çeşitli teklifleri düzenli aralıklarla yapması onun bu alanda daha başarılı olmasını sağlayacaktır. 

E-Ticaret Sitesi Tasarımı 

Dükkan sahibi için vitrin ve dükkanın düzeni ne kadar önemliyse e-ticaret web tasarımı da o kadar önemlidir. Dahası müşterinin site içerisinde rahatça dolaşması, istediğini kolayca bulması onun alışveriş yapma olasılığını artıracaktır. Örneğin, sitede ürünleri kategorize etmek, gözü yormayan renkler kullanmak, site içerisinde müşteriyi alışveriş yapmaya yönlendirecek ve site içi gezinme daha fazla olacaktır. Bu nedenle site tasarımı oldukça önemlidir. 

Site tasarımının yanında siteyi ziyaret eden kişiler aradıklarını kolayca bulmalıdır. Site içi arama özelliği bu anlamda kolaylık sağlayacaktır. Aynı zamanda ‘İletişim’ sekmesinin siteye eklenmesi müşterinin rahatça ilgili kişiye ulaşmasını sağlayacaktır. E-ticarette başarılı olmak isteyen kişilerin müşterileriyle iletişim halinde olması gerekmektedir. Aynı zamanda site tasarımına gereken özeni vermesi başarıyı da beraberinde getirecektir. 

Ödeme Seçeneği

Site içerisinde kolay ve hızlı ödeme seçeneğinin olması satış işleminin de hızlanmasını sağlayacaktır. Böylece müşterinin alışveriş yapma olasılığı artacaktır. Satış işlemi gerçekleşmediği sürece e-ticaret sitesinin başarıyı yakalaması olanaksızdır. Bu nedenle tek tıkla veya kolay ödeme yöntemi satış sürecini hızlandırarak müşteriye kolaylık sağlayacaktır. Dikkat edilmesi gereken nokta ise güvenli alışveriş olanağı sunmaktır. Böylece satış sürecinin hızlı ve güvenli olması potansiyel müşteriyi tatmin ederek devamlı müşteri haline getirebilecektir. 

E-Ticaret Sitesi Güvenliği 

E-ticaret sitesinin olmazsa olmazlarından biri de güvenliktir. İlgili sitenin mutlaka güvenlik sertifikası ile desteklenmesi gerekmektedir. Güvenlik sertifikası, ödeme alanında bankaların sanal pos alımında da oldukça önemlidir. Aynı zamanda müşterinin güvenlik sertifikası olmayan bir e-ticaret sitesinden ürün satın alma ihtimali de oldukça düşüktür. 

Tüm bu gereklilikleri yerine getiren e-ticaret siteleri yeterli emek ve gayreti gösterdiğinde başarıya ulaşacaktır. Önemli olan ilgili sitenin ihtiyaçlara ve müşteriye hitap edebilmesidir. 

İlginizi Çekebilir: Shopify E-Ticaret Uzmanı

İlgili İçerikler

google-ads-kalite-puani

Google Ads Kalite Puanı Artırma

Google Ads kalite puanı, kullanıcı deneyiminizin kalitesi, anahtar kelimelerin ilgililik seviyesi ve “tıklama başına ödeme” reklam kampanyası performansı gibi hususların ölçümünü sunar. Puanınızı artırmak, reklamınızın

Devamını Oku »
3-adimda-isletmenizi-kesfe-cikin

Dijital Pazarlama Planını Test Et!

3 adımda işletmenizin pazarlama stresini atın! Dijital pazarlama gelişen dünyamızda artık hayatımızın tamamını yönetmeye başladı. Teknolojinin hızla gelişmesi ve sosyal medyanın hayatımızın her alanında yer

Devamını Oku »