Web Site Tasarımı Dönüşüm Oranını Nasıl Etkiler?

dönüşüm oranı

“Web site tasarımı dönüşüm oranını nasıl etkiler ?” sorusu iyi bir web site için çok önemlidir. Başarılı bir web sitesi için dönüşüm oranı ve gelir uyumu önemlidir. Dönüşüm oranı, istenen işlemleri yapan toplam ziyaretçilerin oranıdır. Tasarım, dönüşümü etkilemede en önemli rolü oynar. Bir web sitesinin görünümü, estetiği, tipografisi ve ilk izlenimi tasarım dahilinde şekillenir.

Müşterileriniz İlk İzlenimlerine Göre Satın Almaya Karar Verir

Bir sitenin güvenilirliğinin dörtte üçü, tasarımından gelir. İnsanların neredeyse %90’ı ise kötü bir kullanıcı deneyimiyle karşılaştıklarında diğer rakip siteye geçiş yapar. Yine de birçok web sitesi hala çekici olmayan, etkisiz, yavaş ve bozuk bir sunum yaptığı halde bunun iş getirmesini beklemektedir. Yapılan bir araştırmaya göre ankete katılanların %76,1’i, bir şirketin güvenilirliğine karar vermede web tasarımını en önemli kriter olarak belirlemiştir.

Web Site Tasarımı Dönüşüm Oranını Nasıl Etkiler; Web Sitenin Yapısı

Web sitenizdeki sayfaları şeffaf ve kullanıcı dostu bir şekilde yapılandırmak, dönüşümler için çok önemlidir. Ziyaretçiler, web sitenizin genel yapısı ile rahat hissetmelidir. Ayrıca, ürünleriniz veya hizmetleriniz hakkında ihtiyaç duydukları tüm bilgilere kolayca erişebilmeleri gerekir.

Kullanıcılar sayfada harekete geçirici mesaj (CTA) olarak “Şimdi Sipariş Ver” butonu veya bölümü bulamıyorsa basit bir “Ürün” sayfasına sahip olmak performansınız açısından pek de iyi bir durum değildir. Sunduğunuz tasarımın mantıklı ve konu odaklı olması gerekir. Aksi takdirde, satın almaktan vazgeçen birçok müşteri olacaktır.

Web Site Tasarımı Dönüşüm Oranını Nasıl Etkiler; Mobil Cihazlar İçin Uygunluk

Bugün kullanıcıların %50’sinden fazlası mobil trafikten gelmektedir. Bu, web site tasarımının dönüşüm için optimize edilmiş olması gerektiği anlamına gelir. Eğer insanlar web sitenize telefonları üzerinden ulaşıyorsa ve ürünleri inceleyebilmek için siteyi sürekli yakınlaştırıp uzaklaştırmaları gerekiyorsa dönüşümleriniz düşecektir. Böyle büyük bir potansiyel müşteri tabanını emin olun kaybetmek istemezsiniz. Bu yüzden web sitenizi mobil cihazlarda dönüşüm oranlarını da artıracak şekilde tasarlamak olmazsa olmazdır.

Estetik ve Renk Teorisi

Estetik ve işlevsellik arasındaki dengeyi bulmak, dönüşüm oranlarını artırmanın anahtarlarından biridir. Şimdiye kadar bahsettiğimiz her şey, arka planda çalışarak iyileştirme sağlar. Ancak renk, yazı tipi, fotoğraf gibi her görsel unsur web sitenin yüzünü oluşturur.

  • Markanızı tamamlayan renkler seçin.
  • CTA’lar (harekete geçirici mesaj) için yüksek kontrast ayarı yapın.
  • Mümkün olduğunca çok sayıda yüksek kalitede fotoğraf kullanın.
  • Doğal çerçeveler, şekiller vb. tercih edin.

Ayrıca web tasarımınızın dönüşüm oranlarını olumlu etkilediğinden emin olmak için beyaz alanı benimseyin. Daha önce de belirttiğimiz gibi site ziyaretçilerinin web sayfalarınıza kolayca göz atmasını sağlamak önemlidir. Beyaz alanı doğru bir şekilde kullanarak özel teklifleri, harekete geçirici mesajları, köşe taşı içeriği (Cornerstone Content) ve yüksek dönüşümlü görselleri vurgulayabilirsiniz. Web sayfalarınızı renkler ve resimlerle karışık hale getirmek, insanların en önemli şeyleri görmelerine engel olabilir.

Renkler baskındır ve bir web sitesinde doğru duyguları uyandırır. İnsanlar bir web sitesiyle karşılaştıkları ilk andan itibaren 90 saniye içinde kararlarını verirler. Bu değerlendirmelerin yaklaşık %62 ile %90 arası, renklere dayanmaktadır. Renklerin dikkatli kullanımı, ürünleri sadece rakiplerinden farklılaştırmaya katkıda bulunmaz; aynı zamanda ruh halini, duyguları ve marka ile ürüne yönelik tutumu etkiler.

Bir web sitesi için doğru renk şemasını seçmek; açılış sayfası, arka planlar, grafikler, başlık, tipografi, butonlar, kenarlıklar, ürünler, açılır pencereler ve daha fazlası arasında estetik bir denge duygusu yaratmak; dönüşüm sağlamak için son derece önemli birer unsurdur.

Basit Gezinme

Yüksek dönüşümlü bir web sitesi, ziyaretçilere her adımda yardımcı olur ve onları olumlu eylemlerde bulunmaya teşvik eder. Bunlar; bültene abone olmak, form doldurmak veya bir satın alma işlemi yapmak olabilir. Hiç kimse eğitici metinlerle dolu bir sayfayı okumakla ilgilenmez. Bunun yerine site, basit ipuçları ve kısa metinler sunarsa ziyaretçi bunu daha az sıkıcı bulur. Böylece arayüz onlar için daha sezgisel hale gelir.

Beyaz alanlar, minimalist bir izlenim yaratmada oldukça yardımcıdır. İzleyiciyi cezbeden sadelik, zarafet ve yenilik görünümü verir. Ek olarak tasarımın, insanların sitede mümkün olan en az sayıda tıklamayla gezinmesini kolaylaştırması gerekir. İdeal olan, insanların tüm bilgilere tek bir tıklamayla erişmesini sağlayan tasarımdır.

 

İlginizi Çekebilir: Etkili Influencer Marketing  Nasıl Yapılır?

İlgili İçerikler