SEO İçin Etkili Bir Meta Açıklaması

seo-icin-etkili-bir-meta-aciklamasi

SEO yapan bir e-ticaret girişimcisi olarak online mağazanızın ürün açıklamaları veya görselleri gibi çeşitli yönlerini zaten optimize etmiş olabilirsiniz. Ancak, web sayfalarınızın meta açıklamasını garantiye alana kadar yaptığınız çalışmalar eksiktir. Meta açıklaması, sayfa içi SEO için oldukça önemlidir. Bu nedenle onları hem okuyucular hem de arama motorları için optimize etmek kritik bir değere sahiptir.

Meta Açıklaması Nedir?

Meta açıklaması, bir sayfanın içeriğini özetleyen metin parçasıdır. Google gibi bir arama motorunu kullandığınızda muhtemelen daha önce çeşitli meta açıklamaları görmüşsünüzdür. Google’a bir arama sorgusu girdiğinizde karşınıza SERP (Arama Motoru Sonuçları Sayfası) çıkar. Bu SERP’de arama sorgunuzla ilgili çeşitli sonuçlar bulursunuz.

Burada dikkat etmeniz gereken iki ana özellik vardır. Birincisi, “Başlık Etiketi” olarak bilinen mavi metindir. Başlık etiketinin işlevi, sayfanın başlığını göstermektir. Bunun altında ise oldukça basit bir görevi olan meta açıklamayı görebilirsiniz. Bu birkaç cümlelik özet, ziyaretçileri kendi bağlantınıza tıklamaları için arama motorlarından çekmeye yarar.

Ne Kadar Uzun Olmalı?

İdeal meta açıklaması uzunluğu 155-160 karakterdir. 160 karakterin üzerine çıkmanın bir cezası olmamasına rağmen arama motorları genellikle snippet’leri belirtilen karakter aralığıyla sınırlar. Meta açıklama karakterlerinizin sayısını tutmak için ise karakter sayacı görevi gören online araçları kullanabilirsiniz.

Meta Açıklamaları Neden Önemlidir?

Meta açıklaması, arama motoru sonuçları ve sosyal medya paylaşımları gibi kaynaklardan tıklama oranınızı artırmanızı sağlar. Bu kaynaklardaki bir meta açıklama, sayfa hakkında daha fazla bilgi sağlayabilir ve bir okuyucunun dikkatini çekmenize yardımcı olabilir.

Arama motorları, sıralama algoritmasında meta açıklamaları direkt kullanmasa da Google, web sayfanızın arama sorgusuna ne kadar iyi uyduğunu değerlendirmek için bir sayfanın TO’sunu (Tıklama Oranı) kullanır. Meta açıklaması, web sayfanızın TO’sunu artırmanıza önemli derecede yardımcı olduğundan Google sıralamanızı yükseltmenin harika bir yoludur.

İyi Bir Meta Açıklaması Nasıl Yazılır?

Google’da daha yüksek bir sıralamaya sahip olduğunuzda daha fazla ziyaretçi alırsınız. Sitenize kullanıcı gelmesi, potansiyel müşteri; bu da satış yapma şansınızın yüksek olduğu anlamına gelir. Unutmayın ki sonuç olarak Google’da aylık 1 milyardan fazla aktif kullanıcı vardır. Ana sayfa ve ürün sayfaları için yazılan meta açıklamaları arasında ise bazı farklılıklar mevcuttur.

Ana Sayfa Meta Açıklaması Oluşturma

Ana sayfanız için bir meta açıklaması yazarken işletmenizin genel mesajını yalnızca 160 karakterde iletmeniz gerekir. Deneyimli bir yazar olsanız bile bu kesinlikle zor bir iştir. Genel bir kural olarak kullanıcıların sayfayı tıklaması için ikna edici bir neden bulmak gerekir. Ancak basit yapıyı korumak her zaman iyi bir fikirdir. Bu sayede potansiyel müşterileriniz Google’ı kullanırken seo neden bu kararı verdiklerini anlamazlar bile. Sadece sizin ilgi çekici meta açıklamanızı görürler ve ardından bağlantıya tıklarlar.

Ürün Sayfası Meta Açıklaması Oluşturma

Ürün sayfası meta açıklamasını optimize etmek, ana sayfadakini oluşturmaktan biraz farklıdır.  Markanızın vizyonunu yalnızca 160 karakterle ifade etmek yerine potansiyel müşterileri ürün sayfanıza tıkladıklarında elde edecekleri avantajlar konusunda haberdar etmeniz gerekir.  Bu anlamda ürününüzün benzersiz özelliklerini meta açıklamasına eklemek harika bir fikirdir. Çünkü kullanıcıları kendisine çekme olasılığı yüksektir.

Meta Açıklamanızı ve TO’nuzu Optimize Etmek İçin 4 İpucu

Meta açıklaması ve dolaylı olarak tıklama oranında optimizasyon sağlamak için aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.

  • Kullanıcının sorusunu cevaplayın: İnsanlar cevapları bulmak için Google gibi arama motorlarını kullanır. Sordukları “İstanbul’da nereler gezilir?” veya “Dropshipping ile nasıl zengin olunur?” gibi soruları meta açıklamalarınızda yanıtlayabilirseniz meraklı okuyucuları içeriğinize tıklamaya ikna edebilirsiniz.
  • Meta açıklamalarınızın alakalı olduğundan emin olun: Bir meta açıklaması yazarken kopyanın yalnızca başlık etiketiyle değil, aynı zamanda kullanıcının ilgilendiği arama terimiyle de alakalı olması gerekir. Güneş gözlüğü satıyorsanız ve meta açıklamanız el çantaları hakkında bilgi içeriyorsa hedef kitlenizin kafası karışacak ve sayfanıza tıklama olasılığı düşük olacaktır.
  • CTA’lardan yararlanın: Meta açıklamanıza bir CTA (Harekete Geçirici Mesaj) eklemek mükemmel bir fikir olabilir. “Şimdi satın al” gibi bir CTA, kullanıcılarınıza harekete geçmeleri ve mağazanızdan bir ürün satın almaları için ilham verebilecek direkt bir komuttur.

Bu Yazı İlginizi Çekebillir: Şirketler İçin Uygulamalar

 

İlgili İçerikler

pazarlama-ve-medya-turleri

Pazarlama ve Medya Türleri

Pazarlama ve Medya Türleri Pazarlama ve Üç Medya Türü: Satın Alınan, Kazanılmış ve Sahip Olunan Günümüzün sürekli ve hızla değişen dijital pazarlama dünyasında, bilinmeyen birçok

Devamını Oku »