Dünyanın En Büyük Üç E-Ticaret Sitesi Hangileridir?

dünyanin-en-büyük-e-ticaret-siteleri

Değişen dünyayla birlikte tüm yaşamımız, rutinlerimiz ve alışkanlıklarımız da değişmeye başladı. Özellikle alışveriş alışkanlıklarımız büyük bir değişime uğradı. Her geçen gün sayıları daha da artan e-ticaret sitesi, bir mağazaya gitmeden kolayca ve ucuza alışveriş yapabilmemize olanak tanıyor.

Tüm dünya bu değişim rüzgarının etkisindeyken e-ticaret siteleri de sıkı bir rekabete girdi. Fakat bunlardan bazıları adını bu sektöre altın harflerle yazdırmış firmalar. Pastanın en büyük dilimini alan bu web siteler kazançlarını her geçen gün katlamaya devam ediyor. Peki en başarılı ve en çok kazanan e-ticaret siteleri hangileridir?

Online alışveriş denilince ilk akla gelen şüphesiz Amazon’dur. Amazon ilk olarak 1994 yılında online kitap satışı ile e-ticaret hayatına başladı. Şu anda bir e-ticaret sitesi olarak kıyafetten kozmetiğe, dekorasyondan elektroniğe kadar çeşitli ürün yelpazesiyle hizmet veriyor. Ayrıca yeni kitaplara erken erişim, sınırsız bulut depolama gibi çeşitli avantajlar sunuyor. Online dizi izleme ve müzik dinleme gibi farklı platformlara da sahip olan şirket, 100 milyondan fazla abonesi ve 798 bin çalışanı ile bir dünya lideri konumunda. Amazon’un kurucusu Jeff Bezos ise dünyanın en zengin insanları listesinde yer alıyor.

Çin, sahip olduğu çeşitli internet yasalarından dolayı her web siteye sınırsız erişim hakkı tanımıyor. Bu da dünya üzerinde başarılı olan firmaların Çin’de pek de başarılı olmamalarına sebep oldu. Bunun yerine yerel web siteler daha çok kullanılıyor. Çin merkezli bir e-ticaret sitesi olan JD.com, Çin’in Amazon versiyonu diyebiliriz.

“Jindong” olarak bilinen şirket 1998’de kuruldu. Fakat 2004 yılında e-ticaret hayatına başladı. Alibaba tarafından bir tehdit olarak algılanan JD, son yıllarda hızla büyüdü. Özellikle kullanıcılarına sunduğu ayrıcalıklarla daha çok abone kazanmaya devam ediyor. Şirket, JD Plus üyelerine özel indirim, ücretsiz teslimat gibi avantajlar sunuyor. Ayrıca Çin’in en büyük online video platformu olan iQiYi’ye de ücretsiz erişim imkanı tanıyor.

E-ticaret sitesi denilince ilk akla gelenlerden olan Alibaba, en çok kazananlar listesindeki yerini her zamanki gibi koruyor. Çin’de bir e-ticaret devi olan bu şirket, tüm dünyaya yayılmaya ve büyümeye devam ediyor. Şirket 1999 yılında Jack Ma tarafından Hangzhou’da kuruldu. Alibaba, hem tüketicilere hem de perakendecilere hitap etmesiyle fark yaratıyor. Taobao, Tmall ve AliExpress şirketin üç temel operasyonu kapsamında yer alıyor. Taobao, Çin’de tüketiciden tüketiciye (C2C) iş modeli ile hizmet veriyor. Tmall, Çin’de işletmeden tüketiciye (B2C) pazarından sorumludur. AliExpress ise küresel hedef kitlesi için çalışıyor. Alibaba milyarlarca dolarlık geliri olan bir e-ticaret sitesi olarak uzun bir süre daha bu listedeki yerini koruyacak gibi duruyor.

Bu Yazı İlginizi Çekebilir: Marka Nedir? Başarılı Markaların Ortak Özellikleri Nelerdir?

İlgili İçerikler

shopify-sevmek-icin-nedenler

Shopify: Sevmek için Nedenler

  Shopify Uygun Fiyatlı Ve Kullanımı Kolay Biz Shopify seviyoruz, eminiz siz de seveceksiniz. Sunucular ve pahalı geliştirme maliyetleri hakkında endişelenmenize gerek kalmadan online mağazasını

Devamını Oku »