Online Alışveriş Nedir? Neden Çok Tercih Ediliyor?

online-alisveris-nedir

Online alışveriş, internet teknolojilerinin gelişmesiyle hiç çıkmamak üzere hayatımıza girdi. Mağazaya gitmeyi ve bu yüzden daha çok efor sarf etmeyi gerektiren geleneksel alışveriş artık koltuğunu tümden online mecralara teslim ediyor. Peki online alışveriş hem tüketiciler hem de satıcılar tarafından neden bu kadar seviliyor ve tercih ediliyor?

Online alışverişin bu kadar sevilmesinin ilk nedeni evde, işte, şehir dışında veya ormandayken bile alışveriş yapabilmenize olanak tanımasıdır. İstediğiniz her yerde ve her saatte dilediğiniz ürünü kolay bir şekilde alabiliyorsunuz. Böylece bir mağazaya gitmek için hem zaman hem de para harcamanıza gerek kalmıyor.

Bir AVM’de kiralık bir mağazada satış yapmak özellikle son dönemlerde çok da akıllıca değil. Çünkü kiralar, faturalar ve diğer giderler oldukça külfetli olabiliyor. Bu da satıcıları online platformlara yönlendirmeye başladı. Sanal mağazacılık sayesinde hem giderler azalıyor hem de müşteriler tarafından tercih edilme olasılığı yükseltiyor. Bu da elde edilen karın artmasını sağlıyor.

Online alışveriş alanında büyük bir rekabet söz konusu. Çünkü pazara her geçen gün daha çok firma giriyor. Bu da firmaların tüketiciyi çekmek için farklı stratejilere yönelmesine neden oluyor. Artan rekabette bir adım öne çıkmak için özellikle de fiyatlar düşürülüyor. Bu da müşteriler için büyük bir artı denebilir.

Aynı ürünün farklı satıcılardaki fiyatını öğrenmek ya da benzer ürünleri keşfetmek, geleneksel alışverişte zorlayıcı bir konuydu. Farklı farklı mağazalar gezerek istenilen ürünün araştırmasını yapmak çok yorucu bir iş. Fakat bu durum, online alışveriş ile tarihe karıştı. Artık tüketiciler aynı ürüne farklı mağazalardan bakarak en uygun fiyatlı ürünü kolayca satın alabiliyor.

Artık pek çok firma, yapılacak online alışverişler için özel teklifler hazırlamaktadır. İndirim kuponları, özel teklifler, ücretsiz kargo hizmeti gibi avantajlar, tüketiciyi internet alışverişine bağlayan bir diğer sebep olarak sayılabilir. Özellikle son zamanlarda artan fiyatlardan dolayı müşteri, bu tarz avantajlara daha çok yöneliyor.

Online alışveriş, sahip olduğu avantajlara rağmen hala bazı kullanıcılar için bir soru işaretidir. Tüketicilerin en büyük kaygısı ise güvenlik. Yapılan her alışverişte verilen kart bilgilerinin çalınma korkusu, bazılarını bu deneyimden mahrum bırakıyor. Burada dikkat edilmesi gereken şey kullanılan web sitesidir. Bazı web siteleri gerçekten de kart bilgileri için güvenli değildir. Bilinen online alışveriş siteleri ise kullanıcıların bilgilerinin saklanması için sıkı bir güvenlik ağı oluştururlar. Böylece kişisel bilgiler ve kart bilgileri sitede güvenle saklanır.

Web siteler ile ilgili diğer bir şüphe ise ürüne ulaşıp ulaşılmayacağıdır. Pek çok firma bunun önlemini almıştır. Ürün size ulaştığı anda satıcıya parayı aktararak sahtekarlığa mahal vermez. Ayrıca eksik, kırık veya yanlış gelen ürünü de iade hakkını da size tanır. Bu da yine online alışveriş avantajları arasında yer alır.

Bu Yazı İlginizi Çekebilir: Dünyanın En Büyük Üç E-Ticaret Sitesi Hangileridir?

İlgili İçerikler

shopify-nasil-para-kazanilir

Shopify: Nasıl Para Kazanılır?

  Shopify, özellikle tüketiciler çevrimiçi alışverişe gittikçe daha fazla geçiş yaptıkça popülerliği giderek artan bir e-ticaret platformudur. Onunla ile ilgili en iyi ayrıcalıklarından biri, hem

Devamını Oku »