Organik Takipçi Artırma Yöntemleri

organik takipçi

Organik sosyal medya etkileşiminin sırrı, arama motorlarındaki sıralama kuralları ile aynıdır. Her şey, optimizasyon, kullanıcı deneyimi ve kaliteli içerikle ilgilidir. Sosyal medya çalışmalarınızı, SEO gelişiminiz hakkında planladığınız gibi düşünmeye başlarsanız, parçaların yerine oturduğunu görebilirsiniz. İşte organik takipçi artırmak için uygulayabileceğiniz adımlar:

Organik Takipçi ve Hedef Pazarınızın Belirlenmesi

Hedef pazarın belirlenmesi, bir sosyal medya platformunun doğru planlanması için hayati önem taşır. Cinsiyete, gelire, hobilere, ilgi alanlarına, coğrafi bölgeye vb. dayalı olarak belirli hedef pazarlara kullanıcı çekmek için çeşitli farklı taktikler vardır.

Hedef pazarını belirlerken hesabınızı takip ettiklerinde her demografinin ne aradığını akılda tutmak da önemlidir. Örneğin; araştırmalar, yaşı yüksek olan kullanıcılara kıyasla, çok daha az gencin Facebook kullandığını gösteriyor. Buna dayanarak hedef pazarınız esas olarak 50 yaşın üzerindeyse önerilen uygulama, ağırlıklı olarak Facebook olmalıdır. Eğer hedef pazarınız 25 yaşın altındaki kitleyse Instagram daha uygun bir platform olacaktır.

Sosyal Medya Profillerinizi Optimize Edin

Sosyal medya algoritmaları ile Google gibi arama motorları tarafından kullanılanlar arasında bir bağlantı bulunur. Bu motorlar için içerik oluşturduğunuzda gerekli SEO kurallarına uymanız gerekir. Bu kural sosyal medya da aynı şekilde geçerlidir.

Sosyal medyada parlamak ve organik bir kitle elde etmek istiyorsanız hepimizin bildiği ve sevdiği taktiklerin çoğu burada da işe yarar:

 • Hatırlanması kolay bir kullanıcı adı
 • Tanınabilir bir fotoğraf/marka logosu
 • Anahtar kelime açısından zengin açıklamalar (kulağa doğal gelen)
 • Web sitenize yönlendiren bağlantılar

Bu anlamda gönderi yayınlarken hangi görselleri kullandığınıza, hangi anahtar kelimeleri dahil ettiğinize ve harekete geçirici mesajınızı nasıl ifade ettiğinize doğru karar vermeniz gerekir. Bu, tüm sosyal medya platformları için geçerlidir.

Ayrıca organik potansiyeli en üst düzeye çıkarmak için hedeflemeyi kullanmanız gerekir. Bu taktik, platformdan platforma değişiklik gösterecektir. Ancak gönderilerinizin ayarlarını, kitlenizin belirli üyelerini hedef alacak şekilde değiştirmek size organik potansiyelde bir destek sağlayabilir. Facebook gönderilerini kimin göreceğini ayarlamak için organik gönderi hedeflemeyi kullanabilirsiniz.

Facebook’ta kullanabileceğiniz çeşitli seçenekler vardır:

 • Cinsiyet
 • Eğitim Seviyesi
 • Yaş
 • Konum
 • İlgi alanları

Aynı tür seçenekler Twitter’da da mevcuttur. Örneğin, burada da gönderilerinizi kategorilere ayırmanıza izin veren hashtag’leri kullanabilirsiniz. Paylaşımlarınızı doğru kişilerin görmesi, kitlenizi daha iyi hedeflemek ve organik takipçi kazanmak adına değerli bir fırsattır.

Kendinize Benzer Hesapları Beğenin ve Yorum Yapın

Karşılıklı yapılan beğeni ve takipler uzun vadede size yardımcı olmayacaktır. Ancak kendinize benzer hesapları beğenmek, yorum yapmak ve takip etmek de yanlış değildir. Bunu manuel olarak kendiniz yaptığınızdan emin olmanız (bot olmasın) ve elbette asla spam davranışlarda bulunmamanız gerekir.

Bu bağlamda uzun uzun yorumlar yazmanıza gerek yoktur. Sadece asıl gönderiye atıfta bulunmak, bir fikir vermek veya bir soru sormak başlamak için iyi bir yoldur. Günde yarım saat ile bir saat arasını Instagram’a odaklanmaya ayırmak, zaman içindeki büyümeniz ve organik takipçi sayınız üzerinde büyük bir etkiye sahip olacaktır.

Ayrıca yorumlarla ilgili şu yazımıza bakabilirsiniz: 5 Yıldızlı Tüketici Yorumları Toplamak İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler

Organik Takipçi ve Hashtag’ler

Hashtag’ler hala harika bir keşfedilebilirlik aracıdır, ancak Instagram’ın sağladığı 30 hashtag hakkının tamamını kullanmaya gerek yok. Her gönderide 30 farklı hashtag kullanmak (ki bu zaten oldukça zaman alıcıdır) ve bu hashtag’lerden birinin kara listeye alınma riskini taşımak yerine, içeriğinizi açıkça yansıtan daha az ancak daha iyi araştırılmış etiketler kullanın.

Organik takipçi elde etmek için 7 -10 arası hashtag kesinlikle yeterli olacaktır ve unutmayın içeriğiniz hashtag’lerinizin vaat ettiğini sunmalıdır. Ayrıca, kullandığınız hashtag’ler ne kadar popülerse, içeriğinizin bulunması için o kadar fazla rekabetle karşı karşıya olduğunuzu da unutmamakta fayda var. Kendinize daha iyi keşfedilme şansı vermek için orta menzilli etiketleri tercih edin ancak kimsenin aramadığı belirsiz hashtag’lerden de kaçının!

Doğru Saatlerde Yayınlayın

Başka bir yanlış anlama da herkes çevrimiçi olduğunda gönderilerinizi yayınlamanız gerektiğidir. Ancak bu yalnızca, içeriğinizi binlerce gönderinin arasına karıştıracaktır. Paylaşım yapmak için yoğun olmayan saatlere kadar bekler ve doğru hashtag’leri kullanırsanız okyanusta boğulma olasılığınız daha düşüktür.

Araştırma verilerine bakıldığında organik takipçinizi artırmak için gönderilerinizi yayınlamanız gereken en iyi zaman dilimleri şu şekildedir:

 • Facebook: Perşembe/Cuma – 13.00 ile 15.00 arası
 • Twitter: Hafta içi – 12.00 ile 18.00 arası
 • Instagram: Çarşamba/Cuma – 12.00 ile 20.00 arası
 • LinkedIn: Salı/Perşembe – 07.00 ile 8.00 ve 17.00 ile 18.00 arası

Elbette hedef kitleniz için kendi profil verilerinizi de analiz edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Sıfırdan E Ticaret Kampanyası Yürütmek

İlgili İçerikler

Google My Business

Google My Business Nasıl Kullanılır?

Google My Business (GMB), yerel işletmeniz hakkında bilgi paylaşmanıza, “incelemeler” ve “sorular” gibi etkileşimli özellikleri yönetmenize, fotoğraflar, gönderiler ve videolar gibi çeşitli medyaları yayımlamanıza olanak

Devamını Oku »