Kullanıcı Yorumlarının Etkileşimlere Olan Rolü

Kullanıcı Yorumlarının Etkileşimlere Olan Rolü

Araştırmalara göre, müşteriler satın alma kararlarını verirken, kullanıcı yorumlarının etkileşimlere olan rolü çok etkilidir. Online kullanıcıların %73’ü, satın alma kararlarını verirken yorumlara göz atmaktadır. Unutmayın ki hiçbir şey, memnun müşterilerden gelen olumlu yorumlardan ve sosyal medya aracılığıyla yapılan incelemelerden daha önemli değildir.

Ajanslar tarafından yapılan bir anket, eğer bir üründe hiçbir yorum mevcut değilse müşterilerin %92’sinin olumsuz etkilendiğini göstermiştir. Çünkü insanlar alışveriş sonunda ne olacağı konusunda çok fazla tereddüt duyduklarını ifade etmişlerdir. %35’i satın alma olasılıklarının daha düşük olduğunu, %32’si daha fazla araştırma yapana kadar bekleyeceklerini, %23’ü satın alma kararının zor bir ihtimal olacağını ve %2’si ise ürünü satın almayacaklarını belirtmiştir. Bu nedenle e-ticaret işletmeleri, etkileşim için online yorumların ne kadar önemli olduğunun farkında olmalıdır.

 Kullanıcı Yorumlarının Etkileşimlere Olan Faydaları

Yapılan puanlamaların işletmeyi etkilemesi ve daha fazla satış sağlaması doğal bir durum gibi görünebilir. Ancak kullanıcı yorumlarının etkisi, bazı birincil ve tamamlayıcı nedenleriyle kesinlikle araştırmaya değerdir. Bu sayede e-ticaret dünyasında neden bu kadar önemli bir rol oynadıklarını anlamaya başlarsınız.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Yoluyla Trafiği Artırır

Bir e-ticaret mağazanız varsa ve çevrimiçi ürün ve hizmet satıyorsanız SEO’ya odaklanmanız gerekir. Yapılan ürün yorumları, Google vb. arama motorlarında görünürlüğü artırarak mağazanın trafiğini yükseltir.  Çünkü daha fazla inceleme, daha fazla içerik yenilenmesi ve sık taranma anlamına gelir. Bu da Google’ın görmeyi sevdiği “yeni içerik” anlamına gelebilir. Ek olarak insanlar yorum yapmak istedikçe sitenizi ziyaret eder, böylece etkileşim artar ve bot’lar daha çok tarama yapar. Bu sayede Google’da yeriniz iyileşir.

Kullanıcı Yorumlarının Etkileşimlere Olan Rolü Güven Oluşturur

İncelemelerin bir başka yararı da işletmeyi olumlu bir şekilde lanse etmeye yardımcı olmalarıdır. İnsanlar, Amazon gibi tanıdık satıcılardan ürün satın almaya alışkındır. Farklı bir sitede ise emin olmayabilirler. “Ürün hızlı bir şekilde gelecek mi?” ve “Ya iade etmem gerekirse?”  gibi sorular kafalarını kurcalar.

Alışılmadık bir bölgede iken tüketicilerin, diğer müşterilerin olumlu deneyimler yaşadığını bilmeleri gerekir. Sonuç olarak her şeyin doğru göründüğünden emin olmak adına ürün incelemelerini ve online işletme yorumlarını okurlar. Bu incelemeler, müşteriler için önemli bir güven faktörü oluşturur.

Marka ile Müşteriler Arasındaki Etkileşim Noktalarıdır

Kullanıcı yorumları, birçok kişinin bir ürün veya hizmetle ilgili deneyimlerini paylaşabileceği aktif sosyal topluluklar yaratma etkisine sahiptir. Yorum bırakan müşteriler, başkalarının da yorum yapıp yapmadığını takip edebilir. Satın almayı düşünen müşteriler ise ürün veya hizmetle ilgili deneyimlerini paylaşan kullanıcıların söylediklerini benimseyecektir. Bu sosyal katılım biçimi, müşterilerin işletmeyle bir bağ kurmasını sağlar.

Çoğu tüketici, ödeme yapmadan önce yorumları okur ve satın aldıktan sonra mağaza hakkında yorum yapar. Belirleyici bir faktör olan bir müşterinin değerlendirmesi, potansiyel başka bir müşterinin alışveriş yapma ihtimalini ve mağazanız hakkında iyi bir puanlamada bulunmasını etkileyecektir. Bu, tüketicilerde güven duygusu uyandıran ve hatta fiziksel mağazadaki satışları etkileyebilen bir katılım yaratır. Çünkü birçok alıcı çevrimiçi yorumları okur, ancak satın alma işlemini burada bitirmez. Müşterilerle kurduğunuz etkileşim de önemlidir. Sanki sizden kendisine özel bir yanıt gelmiş gibi hisseden müşteriler, süreç boyunca bir şeyler ters giderse onlara yardım edeceğiniz konusunda daha emin olacaklardır.

Her müşterinin mağazanızda harcadığı ortalama değer, kullanıcı yorumlarından kesinlikle etkilenecektir. Satın alma sırasında yapılan bu araştırma, en iyi fiyat-kalite oranını bulacak ve mağazanın güvenilirliğini değerlendirecektir. Yukarıda da belirtildiği üzere müşterilerin gözündeki tüm bu riskler, sadece önceden yapılmış yorumlarla netleştirilebilir. Ürünleriniz içtenlikle yazılmış iyi yorumlar alırsa yeni bir müşterinin mağazanızdan alışveriş yapma olasılığı oldukça artacaktır.

 

İlginizi Çekebilir: En Çok Kullanılan Anahtar Kelime Araçları

 

 

İlgili İçerikler

QR kodu

QR Kodu Teknolojisi Nereye Gidiyor?

Özellikle Koronavirüs’ün ortalığı kasıp kavurduğu şu günlerde, QR kodu imdadımıza yetişti. 2000’lerin başında çoktan öldüğüne inanılan QR kodları, pandeminin ardından yeniden yaşam buldu ve temassız

Devamını Oku »
neden-crm-bu-kadar-onemli

Neden CRM Bu Kadar Önemli?

CRM, “Müşteri İlişkileri Yönetimi” anlamına gelir. Terim kendi kendini açıklayıcı olsa da uzman bir rehberlik hizmeti olmadan bu kavramın doğru uygulanması zordur. Hatta işinizde bazı büyük hatalara mal olabilir.

Devamını Oku »