Dijital Reklamcılık Nedir? Dijital Reklamcılık Neden Önemlidir?

dijital-reklamcilik-nedir

Pazarlama dünyası, gelişen teknolojiden en çok payını alan sektörlerden birisi. İlerleyen internet teknolojilerinin insanları yavaş yavaş dijital platformlara yönlendirmesi, markaların da bu alanlarda yeni stratejiler üretmesine neden oldu. Bu stratejilerden birisi de reklamcılık. Hızla yükselen dijital reklamcılık, geleneksel TV reklamlarını kalıcı olarak koltuğundan etti.

Dijital reklamcılık, bir işletmenin ürünlerini veya hizmetlerini online kanallar vasıtasıyla tanıtmasıdır. Pek çok dijital reklam türü olmasına rağmen özellikle tıklama başına reklam verenden para alınanlar çok daha popülerdir. Firmalar dijital reklamcılık sayesinde web sitede, uygulamada, arama motorlarında yani kısacası her yerde kullanıcıya erişebiliyorlar. Peki dijital reklamcılık neden çok tercih ediliyor?

Çoğunlukla TV reklamlarından oluşan geleneksel pazarlama oldukça maliyetliydi. Reklam bütçeleri firmalar için büyük bir külfetti. Fakat dijital devrimle birlikte reklam yayınlamak çok daha ucuz ve ulaşılabilir oldu. Küçük veya büyük fark etmez tüm işletmeler dijital reklamcılık sayesinde çok uygun fiyatlara markalarının tanıtımlarını yapabiliyorlar. Web siteler, mobil uygulamalar ve daha pek çok platform uygun bir fiyata ve kolayca reklam yapabilme avantajlarından dolayı sıklıkla tercih ediliyor.

İnternet teknolojilerinin yükselmesiyle birlikte kullanıcılar dijital platformlara yönlenmeye başladı. Sosyal medya uygulamaları, Google gibi mecralar, kullanıcıların hayatının büyük bir bölümünü kapsıyor. Markalar bu mecralarda yayınladıkları dijital reklam sayesinde kullanıcıları çekebiliyor. Yapılan araştırmalara göre kullanıcıların %16’sı banner reklamlara, %46’sı ise video reklamlara tıklıyor. Bu yüksek tıklama oranları ise firmalar için daha çok potansiyel müşteri anlamına geliyor.

Gelişen teknoloji reklam için her fırsatı değerlendirmeye olanak tanıyor. Bazı uygulamalar, veri toplayıcılar ve medya şirketleri, konum bilgilerimizi toplayabiliyor. Bu sayede belirli koordinatlarda bulunan kullanıcılara özel dijital reklam yayınlanabiliyor. Ayrıca bu teknolojiler sayesinde hedef kitleniz üzerinde detaylıya çalışabilirsiniz.

Cep telefonları hayatımızda sağlam bir yer tutuyor. İş, alışveriş, eğlence gibi yaşamımızın pek çok alanını mobil cihazlardan yönetebiliyoruz. Kullanıcının bir günde saatlerce baktığı bu ekranlar, reklam vermek için en ideal yerlerdir. Şirketler bu mecralarda vereceği dijital reklam sayesinde her yaştan, her yerden ve her türden insana kolayca ulaşabilir. Bunun günün her saatinde olması da oldukça büyük bir avantaj sağlıyor.

Dijital pazarlama her daim dinamik ve aktif olmayı gerektirir. Yeniliklere ayak uydurmayan şirketler, çağın gerisinde kalmaya mahkumdur. Sadece Facebook’ta bir günde 5 milyon işletme dijital reklam satın alıyor. Rakipler; marka bilinirliklerini artırmak, yeni müşteriler kazanmak ve var olan müşteri ile olan ilişkileri daha da kuvvetlendirmek için tercihini dijital reklamcılık tarafından yapıyor. Firmalar arası rekabetin had safhada olduğu bu dönemde onların gerisinde kalınmaması, sektörde bir yer edinebilmek açısında önem taşıyor.

Bu Yazı İlginizi Çekebilir: Veri Bilimi Nedir? Dijital Pazarlama İçin Veri Bilimi Önemli Midir?

İlgili İçerikler

karsi-pazarlama-nedir

Karşı Pazarlama Nedir?

Karşı Pazarlama (Contra Marketing) Nedir? Pazarda firmalar arasında yüksek bir rekabet vardır. Bu rekabette bazen firmalar birbirini hedef alabilirler. Bu durum, saldırıya maruz kalan tarafı

Devamını Oku »