B2B Pazarlama ile B2C Pazarlama Arasındaki Farklar

b2b-b2c

Günümüzde pazarlama alanında pek çok terim ve strateji çeşitleri bulunmakta. Özellikle e-ticaret ile ilgilenen kişiler B2B ve B2C pazarlama alanlarında bilgi sahibi olması gerekirken çeşitli sektörler de genelde bu iki pazarlama türüne göre ayrılabilmektedir. Bu pazarlama türlerine hakim olmak, e-ticaret ve diğer alanlar için de oldukça önem taşırken arasındaki farkları bilmek de gerekmektedir. 

B2B Pazarlama Nedir? 

‘Business to Business’ pazarlama tekniği, türkçe adıyla ‘Firmadan firmaya’ olarak çevrilir. Şirketlerin kendi arasında yaptığı satış stratejilerini temsil etmektedir. B2B, firmaların ürettiği hizmet veya ürünleri diğer bir firmaya satışını gerçekleştirerek mevcut üretim faaliyetini iyileştirmeyi sağlamaktadır. Örnek olarak reklam ajansları verilebilir. 

B2C Pazarlama Nedir? 

Business to Customer’ veya Türkçe çevirisi ile ‘ Firmadan Müşteriye’ olan pazarlama kavramı ilgili şirketlerin ürettiği ürünleri/hizmetleri müşteriye sunmasını ifade eden ticari faaliyet çeşididir. Perakende satış, yemek sektörü gibi alanlar B2C pazarlamaya örnek verilmektedir. Aynı zamanda e-ticaret ile uğraşanların pek çoğunu da kapsamaktadır.  

Sektörler iki farklı pazarlama tekniğini kullanırken pazarlama stratejilerinin her ikisini kullanan alanlar da mevcuttur. Örneğin yiyecek sektörü buna iyi bir örnektir. Yiyecekleri üreten bir firma çeşitli marketlere ürünlerini satarak B2B pazarlama kavramını gerçekleştirir. Marketler ise bu ürünleri müşteriye ulaştırarak B2C pazarlama tekniği kullanılmış olur. 

B2B ve B2C pazarlama kavramlarının benzer yönlerinin olmasının yanında pek çok farklılıkları da vardır. Pazarlama alanında ilerlemek isteyen kişilerin bu farkları bilmesi ise oldukça önemlidir.  

B2B ve B2C Pazarlama Arasındaki Farklar 

E-ticaret gibi pazarlama sektöründe yer alan kişilerin ilgili teknik ve stratejilere hakim olması faaliyetlerini sürdürmesi açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle B2B ve B2C pazarlama tekniklerinin arasındaki farkların bilinmesi gerekmektedir. Bu farklar ise şu şekildedir: 

  • B2C pazarlamada müşteri veya bayi bazlı satış gerçekleşir. Diğer pazarlama alanında ise ürün/hizmet satışı ilgili iki firma arasında gerçekleşmektedir. 
  • B2B alanında olan satışlar mantık çerçevesinde gerçekleşmektedir. Bunun yanında B2C pazarlama alanında müşterilerin duygu durumuna göre alışveriş gerçekleşebilmektedir. Örneğin, şirketin sunduğu ürün açıklaması, cazip oluşu veya tüketicinin ihtiyaçlarına uygun olarak ani satışlar olabilmektedir. 
  • B2B alanında yapılan satışlar B2C alanındaki satışlara göre daha sık tekrarlanabilmektedir. Bunun sebebi ihtiyaç ihtimalinin müşteriden çok firmalarda daha sık olmasıdır. 
  • Pazarlama tekniklerinden B2B alanında yapılan satışlarda ilgili ürün veya hizmetin pazarlık payı durumu bulunmamaktadır. Bunun aksine B2C alanında yapılan alışverişte fiyatlarında değişiklik olabilmektedir. 
  • Özellikle B2C alanındaki satışı gerçekleşecek ürünün yalnızca fiyatı önemli değildir. Ürün çekiciliği, açıklamaları ve davranış biçimi de önemli olabilmektedir. Diğer pazarlama tekniği ise ilgili fiyat ve anlaşmadan ibarettir. 

B2B ve B2C pazarlama kavramları arasındaki farklar bu şekilde olup bu alanda ilerlemek isteyen kişilerin ilgili terimleri iyi öğrenmesi ve bilgi sahibi olması gerekmektedir. 

İlginizi Çekebilir: A/B Testi

İlgili İçerikler

Seo Ayarları Nasıl Etkili Olur?

SEO (Search Engine Optimization), web sitenizin arama motorları tarafından daha iyi anlaşılmasını ve sıralama sonuçlarında üst sıralarda yer almasını sağlamak için yapılan çeşitli teknik ve

Devamını Oku »