Corona Virus Krizini Şirketinizde Yönetmenin 4 Yöntemi

corona-virus

Covid-19 krizi ya da bildiğimiz adıyla Corona Virüs halk sağlığı sistemlerinin salgının olduğu her bölgeyi kontrol altına almak için kararlı hareket etmesini gerektiren kritik bir aşamaya geldi.

Hastalığın kendisini kontrol altına almak ve hafifletmek ana amaç olmalıdır.

Ancak ekonomik etkiler de önemlidir ve birçok şirket hızla meydana gelen olayları anlamaya, bunlara tepki vermeye ve bunlardan ders çıkarmaya başlamıştır.

Çıkacak her haberde beklenmedik durumlar ortaya çıkacak ve krizin gerçek boyutu sadece geriye dönüp baktığımızda görülebilecek.

Bununla birlikte, mevcut durumda bazı şirketlerin daha çok, bazılarının ise daha az

alındığında, şimdiye kadar öğrendiklerimizi toparlayabilmek önemlidir. Dünya çapındaki müşterilerimize sunduğumuz analiz ve desteğe dayanarak, aşağıdaki 12 maddeyi gelişmekte olan olaylara yanıt vermek ve elde ettiğimiz bilgileri pratiğe dökebilmek için seçtik.

1. Haberleri günlük olarak takip edin.

Olaylar şaşırtıcı bir hızla gelişiyor ve mevcut durum sürekli değişiyor. Sadece birkaç gün önce salgın çoğunlukla Çin ile sınırlıyken, son zamanlarda Çin’in ötesinde hızla büyüyen bir dizi enfeksiyon merkezi ortaya çıktı, yeni bir evreye girildiğine işaret etti ve potansiyel olarak hastalığı sınırlamaya çalışmak yerine hastalığın hafifletilmesine yönelik stratejiler geliştirilmesini gerektirdi. Ekibimiz başlangıçta her 72 saatte bir güncelleme yapmaya karar verdi, ancak sadece verileri güncellemek için değil, aynı zamanda bakış açımızı yeniden yapılandırabilmek için günlük bir takip rutinine geçtik.

2. Corona Virüs haberlerine dikkat edin.

Haber kuruluşları genellikle büyük resim yerine yeni olan şeylere odaklanır ve bazen gerçekler ve spekülasyonlar arasında ayrım yapmazlar. Dünkü haberler, kuruluşunuzun kriz hakkında bugün nasıl düşündüğünü çerçeveleyecektir. İster yeni bir teknoloji, ister yeni bir kriz olsun, hızla değişen bilgilere maruz kaldığımızda, başlangıçta zayıf sinyalleri göz ardı etme, sonra da daha ölçülü bir görüşe sahip

olmadan önce ortaya çıkan sorunlara aşırı tepki verme eğilimimiz var. En son haberleri alırken, eyleme geçmeden önce bilginin kaynağı hakkında eleştirel düşünün.

3. Bilginin bilinçlilik oluşturduğunu varsaymayın.

Kesintisiz iletişimin mümkün olduğu dünyamızda, çalışanlar birçok bilgi kaynağına doğrudan erişime sahiptir. Liderler, dışarıdan ulaşılabilecek çok fazla bilgi ve yorum olduğu için ek bir şey yapmaları gerekmediği sonucuna varabilirler. Bununla birlikte, gerçekler ve çıkarımların düzenli olarak güncellenen bir özetini oluşturmanın ve yaygın olarak paylaşmanın paha biçilmez olduğunu gördük, böylece gerçekleri tartışmak için boşa zaman harcanmıyor – ya da daha kötüsü, gerçekler hakkında farklı varsayımlar yapılmasının önüne geçiliyor.

4. Uzmanları ve tahminleri dikkatli değerlendirin.

Epidemiyoloji, viroloji, halk sağlığı, lojistik ve diğer disiplinlerdeki uzmanlar, karmaşık ve değişen bilgileri yorumlamada gerekli ve önceliklidir.. Ancak, uzman görüşlerinin en ideal sınırlama politikaları ve ekonomik etki gibi kritik konularda farklılaştığı açıktır ve birden fazla kaynağa danışmak iyidir. Her salgın tahmin edilemez ve benzersizdir. Mevcut olan salgının kritik özelliklerini halen öğreniyoruz. Ne olduğunu ve neyin işe yaradığını anlamak için, her ne kadar uzman görüşü tarafından desteklenmiş olsa da gözleme dayalı bir yaklaşım kullanmaya devam etmemiz gerekiyor.

Corona Virüs Sonrası Hayat yazımıza da göz atmayı unutmayın !

 

İlgili İçerikler

minimalist-pazarlama

Minimalist Pazarlama

Minimalist Pazarlama Nedir? Pazarlama alanı son yıllarda kendisine farklı teknikler geliştiriyor. Minimalist pazarlama kavramı da bu yeniliklerden birisi. Aslında tam olarak bir teknik sayılmayan bu

Devamını Oku »