Web Sitesi Tasarım Trendleri

web-sitesi-tasarim-trendleri
WEB SİTESİ TASARIM TRENDLERİ

Web siteniz, işletmenizin en güvenilir satış temsilcisi olmalıdır. Bu nedenle dönüşüm ve sıralama başarının temel dizinleri arasındadır. Herkes bir web sitesi oluşturabilir ancak arama motoru sonuç sayfalarında sıralama yapamaz ve ziyaretçilerini ödeme yapan müşterilere dönüştürmezse web sitesinin bir yatırım getirisi olmaz.

Yüksek dönüşüm oranları için web sitenizin estetik açıdan çekici, bilgilendirici ve arama motoru için optimize edilmiş olmasının nedeni budur. Fikir, web sitenizin tüm trafiği mümkün olan en yüksek oranda dönüştürdüğünden emin olmaktır. Bununla birlikte, dönüşüm oranını ve sıralamayı artırmak için 10 web sitesi tasarımında dikkat edilmesi gerekenler aşağıda belirtilmiştir:

  1. 15 Saniye Dönüşüm

 

Anketler, ziyaretçinin aradığı şeyi bulamasa bile sitede yine de 15 saniye geçirdiğini göstermiştir. Bu yüzden anahtar, kim olduğunuzu, sunduklarınızı ve neden sizden satın almaları gerektiğini netleştirmektir. Basit ve kolay bulunabilen bilgilere ek olarak, bir web sitesinin estetiği ve tasarımının güvenilirliği dönüşüm ve sıralama üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Bu web sitesinin kalitesinin ziyaretçileri müşterilere dönüştürme şansının daha yüksek olduğu anlamına gelir.

  1. Mobil Duyarlılık

Mobil cihazlarla web’de gezinmek, küresel internet kullanımının yarısından fazlasını kullanan mobil cihazlarla uzun süredir bir norm haline gelmiştir. Bu, potansiyel müşterilerin büyük bir yüzdesidir, bu nedenle başarılı bir web sitesinin mobil cihazlara yanıt vermesi gerekir. Mobil uyumlu bir web sitesi, içeriği ve menü çubuğunu otomatik olarak daha küçük bir ekrana sığacak şekilde düzenler. Bu, kullanıcıların deneyimini geliştirecek ve dönüşüm oranlarını artıracaktır.

 

  1. SSL sertifikaları ile güvenli olmalıdır

SSL sertifikası, dönüşüm oranını ve sıralamayı artırmak için belirleyici faktörlerden biridir. SSL sertifikaları, tarayıcı ile sunucu arasında güvenli bir bağlantı kuran ve kullanıcı bilgilerini şifreleyen bir köprüdür. SSL sertifikalarına sahip web siteleri güvenlidir ve ziyaretçiler bilgilerinin güvenli olduğunu bilir.

 

2004 yılında Google, HTTPS’yi bir sıralama faktörü olarak ilan etti. SSL sertifikaları yalnızca kullanıcı bilgilerini korumakla kalmaz  bir web sitesinin veya işletmenin orijinal, doğrulanmış ve güvenilir olduğunu da gösterir. SSL sertifikası URL’de HTTPS + Kuruluşların adını görüntüler. Bu, işletmenin meşru olduğu anlamına gelir. Kullanıcı, kişisel veya finansal bilgilerin ihlal edilmesinden korkmadan finansal bilgileri paylaşabilir.

  1. Kolay Gezinme

Hick’in yasası, İngiliz psikolog William Edmund Hick’in adını taşıyan popüler bir teoridir. Yasa, bir bireyin karar vermesi için geçen sürenin, sahip olduğu olası seçimlerle doğru orantılı olduğunu belirtir. Bu, seçim sayısını artırarak karar süresini de arttırır. Bir web sitesindeki dönüşüm oranlarını artırmak için kullanıcıların aradıklarını bulabilmeleri ve karar verebilmeleri için sahip oldukları seçenek sayısını sınırlandırın.

Bir web sitesindeki seçenek sayısını azaltırken akla ilk gelen şey gezinme çubuğudur. Web sitenizdeki seçenek sayısını sınırlamanız gerekir, aksi takdirde kullanıcılar ilgisini tamamen kaybeder. Kullanıcılarınızın gitmesini istediğiniz yere odaklanın. Ziyaretçiler sitenize geldiğinde, nereye gideceklerini bilmeli. Aksi takdirde kaybedersiniz.

  1. Harekete Geçirici Mesaj

Web sayfalarınızda açıkça görülebilen net bir harekete geçirici mesaj (CTA düğmesi veya bağlantısı) gerekir. Kullanıcıların istedikleri zaman harekete geçebilmeleri için başlığınıza, kenar çubuğunuza veya alt bilginize bir CTA yerleştirmek isteyebilirsiniz. CTA, kullanıcıların web sitenize katılmalarına olanak tanır.

  1. Canlı Sohbeti Kullan

Harika bir web sitesi tasarımına, harika içeriğe ve hepsine sahipsiniz, ancak dönüşüm oranlarını artırmak istiyorsunuz. Bunun için canlı sohbet işlevlerini kullanmayı düşünebilirsiniz. Dönüşüm oranlarını artırmak ve web sitenize insani bir dokunuş eklemek için iyi bir yoldur. Canlı sohbet, ziyaretçiye işletmenizle doğrudan etkileşime girme ve sorularınızı hemen yanıtlama şansı verir. Bu şekilde, bu fırsatı ürünlerinizi veya hizmetlerinizi daha ayrıntılı olarak tartışmak ve hatta daha fazla satış için satış teklifleri sunmak için kullanabileceğiniz için ziyaretçiyi dönüştürme şansı önemli ölçüde artar.

 

  1. Mobil Cihazdan Aramak İçin Dokunun

Aramak için tıklayın düğmesi, mobil kullanıcıların ofisinize doğrudan web sitesinden ulaşmasını kolaylaştırır. Bir ziyaretçinin potansiyel müşteri olması gerekiyorsa, web siteniz dönüşümün daha hızlı gerçekleşmesini sağlamalıdır ve bu düğme

numarayı kaydetmek ve tuş takımına numarayı tek tek girme zorunluluğu olmadan çok daha hızlı olduğu için süreci hızlandırmanın en iyi yoludur.

  1. Sosyal Medyada Paylaşın

Sosyal medya en çok kullanılan ağlardan biri haline geldi. Bu nedenle, SEO kampanyalarının dönüşüm oranlarını artırması için sosyal medyanın gücüne dokunmak önemlidir. Web siteniz, kullanıcıların sosyal medya üzerinden paylaşmasına izin verebilmelidir. Bu bilgiler daha fazla insana ulaşarak markanızın erişimini ve farkındalığını artırmanın yanı sıra dönüşüm oranını da artırır.

 

  1. Posta Listesine Kurşun Mıknatıslar / Kaydolun

Olası satış mıknatısı, daha fazla e-posta abonesi edinmenin ve dönüşüm oranlarını optimize etmenin etkili bir yoludur. E-postalar oldukça kişiseldir ve sitenizi ziyaret edenler çekici bir teşvik olmadan e-postalarına katılmayacaktır. Diyelim ki “Vücut kütlesi oluşturmak için 7 diyet” üzerine bir blog yazısı okudunuz ve yazının sonunda ziyaretçilerin daha fazla güncelleme için abone olmaları için bir istek gördünüz. Ya da, aynı blogu okudunuz ve sonunda ücretsiz bir egzersiz programı almak için abone olma isteği var. Siz hangi teklife kaydolursunuz? İşte kurşun mıknatıslar web sitenizin dönüşüm oranlarını artırmak için bu şekilde çalışır.

  1. Kişiselleştirilmiş Kullanıcı Deneyimi

 

Kullanıcı deneyimini kişiselleştirmek, web sitesinin belirli kullanıcıların ihtiyaçlarına ve ilgi alanlarına uygun içerik sunmasına olanak tanır. Alışkanlıklara göz atan her kullanıcının izini sürmek, dönüşümde önemli bir artışa neden olabilir.

Amazon, bu stratejiyi uygulayan bir web sitesi örneğidir. Bir ziyaretçi belirli bir öğeyi arar ve ardından satın almadan ayrılırsa, siteye geri dönebilir ve kullanıcıların daha önce aradıklarıyla ilgili öğeleri görüntüler. Bu, kullanıcının daha kolay seçimler yapmasına yardımcı olur. Bunu başarmanın bir yolu, web sitenizdeki ziyaretçi davranışını izlemek için kullanılan bir izleme kodu olan Facebook’un Pixel’i.

Özet Olarak ;

Dönüşüm oranı optimizasyonu ve web sitesi sıralaması yalnızca tasarımlarla ilgili değildir. Dönüşüm oranlarını ve sıralamayı artırmaya çalışırken göz önünde bulundurulması gereken birkaç faktör vardır. Başlamaya hazır olarak, danışma için The Marketing Angel ile bugün iletişime geçin. Arama motorunda iyi dönüşüm sağlayan ve sıralayan web siteleri tasarlamada sektör uzmanlarıyız. Kullanıcı Uyumlu Web Tasarımı Hizmetimizi incelemek için hemen tıklayın.

SEO Ajansı  hakkındaki yazımız ilginizi çekebilir.

 

İlgili İçerikler

Sosyal Medyayı Verimli Kullanmak

Sosyal Medyayı Verimli Kullanmak Nasıl Olur? Sosyal medyayı verimli kullanmak için bazı ipuçları şunlardır: Amaç belirleyin: Sosyal medyayı nasıl kullanmak istediğinizi belirleyin. İletişim kurmak, bilgi

Devamını Oku »
Shopify-magazanizi-buyutmek-icin-ipucu

Shopify Mağazanızı Büyütün

Shopify Mağazanızı Büyütün! Bir Shopify mağaza sahibi olarak muhtemelen arama motoru optimizasyonu, arama motoru pazarlaması ve e-posta pazarlaması için pazarlama bütçenizin ve enerjinizin çoğunu harcıyorsunuz.

Devamını Oku »