Dijital Pazarlamada Veri Bilimi

veri-bilimi-nedir

Dijital Pazarlamada Veri Bilimi

Teknolojinin sürekli gelişmesi ile alışkanlıklarımız ve günlük rutinlerimiz de kalıcı olarak değişmeye başladı. Özellikle mobil uygulama ve sosyal medya mecralarının yayılması ile birlikte geleneksel pazarlama temelden sarsılmaya başladı. Hızlıca onun yerini alan dijital pazarlama, son model teknolojilerden yardım alarak daha da kuvvetlenmeye başladı. Özellikle veri bilimi yöntemlerinden yararlanan dijital pazarlama, bu teknolojiyle daha çok güç kazandı.

Veri bilimi kısaca büyük miktarlarda veriyi inceleyip onlardan anlamlı bir örüntü çıkarmaktır. Veri bilimi sayesinde işletmeler daha iyi kararlar alabilir, daha yenilikçi ürünler ve hizmetler yaratabilirler. Bunun için de iç görüler üretir ve trendler ortaya çıkarırlar. Peki veri bilimi, dijital pazarlama sahasında nasıl kullanılır?

Kişisel veriler bir ayak izi gibidir. Bu ayak izinde kişinin çoğunlukla hangi sayfalarda vakit geçirdiği gibi bilgiler yer alır. Bu da müşterilerin hangi ürünü satın almaya eğilimli oldukları konusunda bize bir fikir verir. Bir web sitesi ya da uygulamayı kullanabilmek için kişisel veriler serbest bırakıldığında, bu ayak izi paylaşılmış olur. Bu da verilerin toplanmasına ve bu bilgiler ışığında tahminlemeler yapılmasına yardımcı olur.

Veri bilimi, müşteri segmentasyonu konusunda büyük bir katkı sağlar ki dijital pazarlama da en çok bundan yararlanır. Elde edilen veriler sayesinde pazarınızı yaş, cinsiyet, meslek, ilgi alanı gibi anlamlı bir şekilde kategorize edebilirsiniz. Bu da SEO ve e-posta ile birlikte hedef kitleyi daha sağlıklı bir şekilde tahmin etmenize olanak tanır.

Verileri elde ettikten sonra sizin için önemli olanları ayıklamak ve onlardan anlamlı bir sonuç çıkarmak zordur. Fakat veri bilimi bu noktada size çok yardımcı olur. Örneğin firmanız 15-25 yaş arasında ve öğrenci olan kişilere yönelik hizmetler veriyorsa, veri bilimi bu iki değişken arasında bir ilişki kurabilir. Böylece müşterileriniz için çok daha doğru kampanyalar yaparak satışlarınızı artırabilirsiniz.

Veri bilimi kullandığı yöntemlerle tüm geçmiş verilerinizi inceler. Bu şekilde içinde bulunduğunuz pazarı analiz etmenize olanak tanır. Bunun yanı sıra ürününüzü nerede ve ne zaman en çok satacağınızı ve bunun nedenini bilmenizi sağlar. Bunun sayesinde müşterilerinizin neye ihtiyaç duyduğunu bilebilir ve hedef kitleniz için daha doğru dijital pazarlama stratejileri geliştirebilirsiniz.

Dijital pazarlama konusunda çok dinamik ve esnek olmanız gerekir. Gerçek zamanlı verilere dayanarak otomatik stratejiler üretmek, pazarlamanın kalbini oluşturur. Yapay zeka ve makine öğrenimi sayesinde pazarlamacılar gerçek zamanlı iç görüleri esas alarak otomatik olarak içerikler üretebilirler. Ayrıca tahminleme sayesinde dinamik fiyatlandırma ve gerçek zamanlı kişiselleştirme sunulabilir.

Özetle veri bilimi hedef kitlenizi ve onların davranışlarını analiz ederek bu bilgiler ışığında dijital pazarlama çözümleri üretmenize yardımcı olur. Ayrıca potansiyel müşterilerinizi de saptayarak onlarla iletişime geçmenize de olanak tanır. Böylece hem yeni müşteriler kazanabilirsiniz hem de var olan müşterilerinizin size olan sadakatini artırabilir.

Bu Yazı Dikkatinizi Çekebilir: Müşteri Geri Bildirimleri

İlgili İçerikler

shopify-sevmek-icin-nedenler

Shopify: Sevmek için Nedenler

  Shopify Uygun Fiyatlı Ve Kullanımı Kolay Biz Shopify seviyoruz, eminiz siz de seveceksiniz. Sunucular ve pahalı geliştirme maliyetleri hakkında endişelenmenize gerek kalmadan online mağazasını

Devamını Oku »