SEO ile TO Arttırma Yöntemleri

seo-ile-to-arttirma

TO, neredeyse tüm pazarlama çabalarının etkinliğini ölçen önemli bir göstergedir. E-posta kampanyalarının, ücretli reklamların ve çok daha fazlasının performansını değerlendirmek için kullanılır. Özetle, kaç kişinin materyalinizle ilgilendiğini ve daha fazla bilgi edinmek istediğini gösterir. SEO’daki TO, web sitesi ziyaretlerinin sayısını organik bir arama sonucu olarak gösterimlere göre belirler. Bir sitenin etkinliğini ölçmenin ana yöntemlerinden biridir. SEO ile TO arttırma formülü ise aşağıdaki gibidir.

En Düşük TO Değerine Sahip Sayfaları Geliştirerek Başlayın

Herhangi bir değişikliği uygulamaya başlamadan önce mevcut sayfalarınızın nasıl performans gösterdiğini kontrol edin. Google Search Console’un sunduğu olanakları kullanın ve sonuçları dikkatlice analiz edin. Ardından, sitenizin ortalama TO’sunun altında kalan en düşük organik TO’ya sahip içeriği bulmaya çalışın.

  • “Performans” sekmesini ve ardından “Arama sonuçları”nı tıklayın.
  • “Sorgular” seçeneğini seçin.
  • “Ortalama TO”nun seçili olduğundan emin olun.
  • Tabloda, en düşük TO’ya sahip sayfaları ilk önce görmek için “TO”ya tıklayın.

Tüm sitenizin performansını etkileyeceğinden, başlangıçta bu sayfaları iyileştirmekle uğraşmanız daha mantıklı olacaktır.

Açıklayıcı URL’ler Kullanın

Sayfa URL’niz, SERP’lerde gösterilen ana bilgi parçalarından biridir. Bu nedenle, organik TO arttırma planınınıza yardımcı olması için optimize etmeniz gerekir. Çünkü düzgün yapılandırıldığı zaman kullanıcıların gitme olasılığının daha düşük olacağı güvenilir bir kaynak izlenimi verecektir. Eğer güncellemek isteyeceğiniz bir sayfa oluşturursanız URL’ye herhangi bir yıl veya sayı eklemeyin.

Örneğin, “2022 için En İyi 10 SEO Taktiği” başlıklı bir makale oluşturuyorsanız sadece 2022’ye özel yöntemler yerine en iyi SEO taktiklerini oluşturmak daha iyidir. Böylece, listeye yeni teknikler eklemeye ve gelecek yıl güncellemeye karar verdiğinizde URL’yi değiştirmenize gerek kalmaz.

Zengin Snippet’lere Göre Optimize Edin

Web sitenizin yapısını planlarken veya optimize ederken yalnızca konuma göre mümkün olan en iyi organik TO’yu elde etmeye değil; aynı zamanda arama sonuçlarında mümkün olan en yüksek gösterimi elde etmeye odaklanmaya çalışın.

Sağladığınız bilgi açısından zengin snippet’ler ne kadar fazlaysa kullanıcının SERP’deki sonuçlar arasında en değerli sayfaları bulması da o kadar kolay olacaktır. Zengin snippet’ler, standart olanlardan daha fazla veri içerdiği ve sıralama, adres ve tarih sağladığı için kullanıcıların dikkatini çeker. SERP’de dikkat çeken bir diğer görüntü ise cevap kutularıdır. Kullanıcılara aradıklarını web sitenizde bulacaklarını gösterir. Bu seçeneği elde etmek için içeriğinizi, arama ifadesinin konusuyla ilgili kritik soruları kısaca yanıtlayacak şekilde hazırlamanız gerekir.

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler Uygulayın

Başlıklarda ve başlık etiketlerinde uzun kuyruklu anahtar kelimelerin kullanılması, hedef kitlenin sitenizde aradıklarını bulmasını garanti eder. Unutmayın, SERP’deki alanınızdan en iyi şekilde yararlanmalı ve kullanıcılarınızın amacına uygun hale getirmelisiniz.

Bunun için anahtar kelimenizle ilgili en popüler ifadeleri ve soruları gösteren SEMrush, Ahrefs, Google Anahtar Kelime Planlayıcı, Keyword Tool, Ubersuggest ve Google Trends gibi araçları kullanabilirsiniz. Bu bilgilerle, potansiyel müşterilerinizden gelen en yaygın sorgularla eşleşen en çekici başlığı oluşturabilirsiniz.

Site Hızını Optimize Edin

Web siteniz hız için optimize edilmemişse insanlar bağlantınıza tıklayabilir ancak hızlı bir şekilde çıkar ve organik TO arttırma planınızı olumsuz etkiler. Bir perspektife oturtmak gerekirse mobil cihazlarda site hızında bir saniyeden üç saniyeye sıçrama, hemen çıkma oranlarını %32 artırabilmektedir. Yine, Ubersuggest gibi araçların kullanışlı olduğu yer burasıdır. Site hızınızı kontrol etmek için arama çubuğuna URL’nizi girin ve “Ara”yı tıklayın. Ardından, kenar çubuğunun sol tarafına gidin ve “Site denetimi”ni tıklayın. “Site Hızı”na ilerleyin, böylece mobil ve masaüstü için yükleme süresi gösterilecektir.

Başlık Formatını Basitleştirin

Başlık etiketiniz, SERP’lerde görüntülenen bilgilerin başka bir parçasıdır ve doğru şekilde biçimlendirmek için zaman ayırmanız gerekir. Bunu yapmanın en iyi yolu basit tutmaktır. Unutmayın, insanlar genellikle en alakalı sonucu arayan arama sonuçlarına göz gezdirir. Başlığınız basitse ve gönderinin ne hakkında olduğunu net bir şekilde açıklıyorsa daha fazla tıklama alırsınız. Ayrıca marka isminizi de en öne yazmamanız tavsiye edilir. İsmi başlığın önüne sıralamanın düşmesine neden olabilir. Başlığınızın net olduğundan emin olun. Başlık arama sonuçlarında görüntü olarak yarıda kesilse bile konunun zaten ilk birkaç kelimeyle ele alındığını unutmayın.

 

 

 

Bu yazı ilginizi çekebilir: En Yaygın SEO Hataları

İlgili İçerikler