Mobil Ticareti Geliştiren Sektör Eğilimleri ve Kullanıcı Alışkanlıkları

mobil ticaret

Mobil ticareti geliştiren eğilimler ve alışkanlıklar, 2017’de küresel e-ticaret pazar payının %59’unu kontrol ederken 2021 yılında bu oran %73’tür. Son 6 ayda ise kullanıcıların %79’u mobil cihazlarını kullanarak online alışveriş yapmıştır.Her yıl mobil ticaretin işleyişini şekillendiren, pazarda malları tanıtan ve müşterilerle etkileşim kuran yeni trendler ortaya çıkmaktadır.

Mobil Ticaret Nedir?

E-ticaret kapsamında yer alan mobil ticaret; akıllı telefon, tablet veya diğer taşınabilir cihazları kullanarak ürün satın alma ve satma sürecidir. Bu sektördeki işlemler; moda ürünleri, iş yazılımları veya paketlenmiş tüketici ürünleri gibi mal veya hizmetlerin satın alınmasını içerebilir. Mobil ticaretin şekillenmesine katkıda bulunan en önemli faktör, kullanıcı alışkanlıklarıdır. Sektördeki eğilimler de buna göre belirlenir. Bu anlamda mobil ticarete yön veren davranış şekilleri ve stratejiler aşağıdaki gibidir.

Mobil Ticareti Geliştiren Eğilimler ve Alışkanlıklar; Tek Tıkla Sipariş

Çevrimiçi alışveriş; müşterilerin profilleri, adresleri ve ödeme şekilleri ile ilgili hayati bilgileri girmelerini gerektirir. Her satın alma işleminde aynı bilgileri tekrar tekrar girmek hayal kırıklığına neden olabilir ve bu da satın alma kararlarını etkiler. Sepeti terk etmelerin %18’inin nedeni ise karmaşık bir ödeme süreci olmasıdır.

Cihaz bazında alışveriş sepetini terk etme oranını incelersek mobil sitelerde %97, masaüstü sitelerde %68 ve mobil uygulamalarda sadece %20 civarındadır. Tatmin edici bir müşteri deneyimi oluşturmada kullanım kolaylığı esastır. Bir mobil ticaret uygulaması, kullanıcıların bilgilerini güvenli bir şekilde saklar. Bu uygulama aracılığıyla tek tıkla sipariş verme, sorunsuz alışverişin rahatlığını sunar. Böylece sadece bir tıklama ile satın alma döngüsünü tamamlar.

Herhangi bir e-ticaret işletmesi, daha iyi bir ödeme dizaynı oluşturarak dönüşümleri %35,26 oranında artırabilir. “Tek tıkla sipariş” işlemi bunu yapmanın kolay bir yoludur.

Akıllı Kişiselleştirme

Kişiselleştirilmiş pazarlama, müşterilerin elde tutulmasına yardımcı olur. Araştırmalar; müşterilerin %80’inin, özelleştirilmiş deneyimler sunan bir markadan satın almayı tercih ettiğini göstermektedir. Dikkatle planlanmış kişiselleştirme stratejileri, veri kullanım izni ile müşteri memnuniyetini daha yüksek seviyelere çıkarabilir.

Veriye dayalı kişiselleştirilmiş iletişim, müşterinin gerekli bilgileri en uygun zamanda almasını sağladığı için satış dönüşümlerini iyileştirir. Bir tüketici anketi, müşterilerin %72’sinin kişiselleştirilmiş iletilerle ilgilendiğini ve %90’ının davranışsal verileri isteyerek paylaşabileceğini ortaya koymaktadır.

Sosyal Ticarete Yönelim

2021 yılının başında yaklaşık 4,20 milyar aktif sosyal medya kullanıcısı vardı ve eldeki veriler istikrarlı bir şekilde artmaya devam etmekte. Bu kullanıcıların yaklaşık %99’u, platformlara bir mobil cihaz üzerinden erişmektedir. İşletmeler eskiden sadece marka bilinirliği oluşturmak ve olası satışları artırmak için sosyal medyayı kullanıyordu, ancak son zamanlarda sosyal medya üzerinden satış da yapabileceklerini fark ettiler.

Sosyal ticaret, bu platformların popülaritesi ve dönüşüm kolaylığı sebebiyle mükemmel bir potansiyele sahiptir. Facebook ve Instagram, artık alışveriş yapılabilir gönderiler sunmakta ve ürünlerinizi bu gönderilerde etiketlemektedir. Instagram’da alışveriş yapılabilir gönderiler üzerine yapılan bir araştırma; bu sektör eğilimi sayesinde trafikte %1416, gelirde ise %20’lik bir artış olduğunu ortaya koymuştur.

Mobil Ticareti Geliştiren Eğilimler ve Alışkanlıklar; Akıllı Arama ve Gezinme

Mobil cihazlar, sitede arama yapmak ve gezinmek için rahat olmayan küçük ekranlara sahiptir. Sunduğunuz çok çeşitli ürünler arasında sorunsuz arama ve gezinmeyi kolaylaştırmak için uygulamanızın iyi tasarlanmış bir kullanıcı arayüzüne sahip olduğundan emin olmanız gerekir. Müşteriler, mobil uygulamalardan ve sitelerden alışveriş yaparken ürünleri bulmak için arama çubuğunu kullanmayı tercih eder. Akıllı site araması, sonuçları arama terimleriyle sorunsuz bir şekilde eşleştirir.

Yapılan bir site arama analizi çalışmasına göre dönüşümlerin % 4,63’ü, aramayı kullanan ziyaretçilerden kaydedilmekte ve bunlar, gelirlerin yaklaşık %13,8’ine katkıda bulunmaktadır. İsteğe göre filtrelenen sonuçların hızlı bir şekilde görüntülenmesi, daha yüksek dönüşüm ve harika bir kullanıcı deneyimi sağlar.

 

İlginizi Çekebilir: E-Ticaret Yönetimi Nasıl Yapılır?

İlgili İçerikler

instagramda-reklam-verme-ipuclari

Instagram Reklam Optimizasyonu Elde Edin

Instagram Reklam Optimizasyonu mu elde etmek istiyorsunuz? Facebook ve Instagram’da aynı reklamları mı yayınlıyorsunuz? Reklamlarınızın neden Instagram’da bu kadar iyi performans göstermediğini hiç merak ettiniz mi? Peki, Instagram reklam optimizasyonu

Devamını Oku »