Faydalı Dijital Pazarlama Araçları

kpi-ve-faydali-dijital-pazarlama-araclari

KPI ve Faydalı Dijital Pazarlama Araçları

Genel bir not olarak, Anahtar Performans Göstergeleri (KPI) dijital pazarlama performansını izlemek ve takip etmek için kullanılan değerlerdir. Birçok yönden, KPI’ları ayarlamak (özellikle KPI’ları pazarlamak) işletmenizin başarısına giden yoldur.

Pazarlama KPI’ları neden önemlidir?

Pazarlama KPI’ları, pazarlama çabalarınızdan neyin işe yarayıp neyin yaramadığına dair bir pencere açar. Hedefler koymadan, herkesin bir görevi yerine getirmesi ve ne kadar başarılı olduklarını ölçmesi zordur. Pazarlama KPI’larını belirlemek, başarılarınızı ve düşüşlerinizi ölçmenin en iyi yoludur. Başarıya giden yolda, gelecekteki pazarlama çabalarınızı nasıl daha iyi oluşturabileceğinizi bilmek için pazarlama KPI’larınızı anlamaya zaman ayırmalısınız.

Ölçmeniz gereken Pazarlama KPI’ları

İlk etapta akılda tutulması gereken 9 pazarlama KPI’ları şunlardır:

1.Potansiyel müşteriler: Bu hem basit bir fikir ve hem de en iyi pazarlama KPI’larından biridir. Daha fazla potansiyel müşteri elde ettikçe daha fazla satış fırsatınız olur. Daha fazla satış fırsatıyla, satış büyümesi için daha yüksek bir şans elde edersiniz.

2.Bir Müşterinin Yaşam Boyu Değeri: Bir Müşterinin Yaşam Boyu Değeri (YBD), ilişkinizin ömrü boyunca müşterinizin işletmenize ne kadar faydalı olduğunu belirler. Bu pazarlama KPI’si, şirketinizin Yatırım Getirisini belirlemenin en iyi yoludur. Bu KPI’dan topladığınız bilgiler, gelecekteki iş hedeflerinizi oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Temel olarak, müşterinizin ilişkinizin ömrü boyunca ne kadar değerli olduğunu anlamak, ortalama müşterinizin ilişkiniz boyunca başlattığı tüm satışları bilmenizi gerektirir.

3.Satış Ekibi Cevap Verme Süresi: Bir potansiyel müşteri, zaman geçtikçe ilgisini kaybeder. Satış ekibiniz bir müşteri adayına ne kadar hızlı yanıt verirse, bunun kaliteli bir müşteri adayı olma olasılığı o kadar yüksek olur. Bu pazarlama KPI’si, satışınızın ekip performansını artırmanıza yardımcı olabilir.

4.Web Sitesi Trafiğinden Web Sitesine Potansiyel Satış Oranı: Kaç web sitesi ziyaretçisinin dönüşüm sağladığını ve potansiyel müşteri olduğunu bilmek önemlidir. Bu KPI, web sitenizin trafiğinin kalitesini ve web sitenizin dönüşüm oranını ölçmek için yararlıdır.

5.Sosyal Medyaya Erişim ve Katılım: Sosyal medya stratejiniz, pazarlama çalışmalarınızın merkezi bölümlerinden biridir. İçeriğinizi yayma ve mevcut ve gelecekteki müşterilerinizle etkileşim kurma fırsatı verir (ancak bunu zaten biliyorsunuz). Bu KPI’yı ölçmenin iyi bir yolu, Twitter’daki takipçiler ve Facebook’ta beğeniler vb. büyümenizi takip etmektir. Sosyal medya platformlarının sunduğu yerleşik izleme ve analiz araçlarıyla büyümenizi takip etmek artık çok kolay. Not: Tüm sosyal medya kuruluşları işinize uygun olmayacaktır, bu nedenle sizin ve müşterileriniz için gerçekten önemli olan platformları izlediğinizden emin olun.

6.E-posta Pazarlama Performansı: E-posta pazarlama stratejiniz, sizinle müşteriniz arasındaki yaşam çizgisidir. E-posta pazarlama stratejinizi analiz etmek en önemli pazarlama KPI’larından biridir. Stratejinizi analiz etmek, yayınlanma oranına, abonelikten çıkma oranına, açık ücrete, tıklama oranına, dönüşüm oranına ve paylaşıma dikkat etmeyi kapsar.

7.Gelen Bağlantı Oluşturma: Birisi web sitenize bağlantı verdiğinde, verdiğiniz sektörde güçlü bir üne sahip olduğunuz anlamına gelir. Sitenize ne kadar çok kişi bağlantı verirse, arama sıralamalarınız o kadar iyi olur ve web sitenizin trafiği o kadar artar.

8.Açılış Sayfası Dönüşümleri: Web sitenizdeki açılış sayfaları insanları içeri çekmeli ve olası satışlara dönüştürmelidir. Açılış sayfalarınızın etkili olup olmadığını değerlendirmenin iyi bir yolu, bu açılış sayfalarını ziyaret eden kullanıcıların sayısını ve eylem çağrılarınızın (Call to Action) bunları dönüştürüp dönüştürmediğini analiz etmektir.

9.Blog Yazıları Ziyaretleri: Blog yazılarınızın ne kadar iyi performans gösterdiğini biliyorsanız, müşterilerinizin ne okumaktan ve ne zaman okumak istediklerinden haberdarsınız demektir. Bu, müşterinizin istekleri ve ihtiyaçları hakkında içerik oluşturmanıza olanak tanır.

Pazarlama KPI’larının İzlenmesi Dijital Pazarlama Başarınız için Neden Kritiktir?

Dijitalleşme artık işin geleceği değil, şimdiki bir zorunluluktur. Hayatta kalmak istiyorlarsa, işletmelerin üretim, satış ve pazarlama süreçlerinin hepsinde dijitalleşmelerinin zamanı geldi. Bu zorunluluk pazarlamacılar için de büyük bir fırsat sunuyor.

Teknolojideki en son yenilikleri kullanarak, belirlediğiniz pazarlama KPI’larını izleyebilir, kampanyalarınızın performansının ölçülebilir değerlerini alabilir, daha bilinçli kararlar verebilir, başarı oranlarınızı artırabilir ve Yatırım Getirinizi (Return of Investment) artırabilirsiniz.

Pazarlama KPI’larınızı düzenli olarak izlemeden, pazarlama çabalarınızın gerçekten ne kadar iyi sonuç verdiğini bilmenin bir yolu yoktur. Pazarlama KPI’larınızı takip etmeden, zamanınızı, çabalarınızı ve paranızı boşa harcayabilirsiniz.

Pazarlama KPI’ları İzlerken Kaçınılması Gereken Yaygın Hatalar

Pazarlama KPI’ları dijital pazarlamacının en iyi arkadaşıdır. Bunlar, tamamlandığını görmek istediğiniz hedeflerdir.

Dijital pazarlama dünyasındaki yaygın bir hata, pazarlama KPI’larını en baştan belirlememektir.

İkinci hata, hedefleri tanımlayamamaktan ya da çok genel bırakıyor olmaktan kaynaklanır. Pazarlama KPI’larınız ne kadar spesifik olursa, pazarlama KPI’larınızın karşılanıp karşılanmadığını anlamanız daha kolay olacaktır.

Kesinlikle kaçınmanız gereken 3 numaralı hata ise, pazarlama KPI’larınızın ilerlemesini izlemiyor oluşunuzdur. Gerçek dünyada nasıl başarılı olduklarını takip etmeden hedeflerinize ulaşıp ulaşmadığınızı nasıl anlayabilirsiniz?

Bu hatalardan kaçının ve işletmenizin büyümesini ve gelişmesini izleyin.

Her Dijital Pazarlamacının Bilmesi ve Kullanması Gereken En Önemli Araçlar

Google Analytics: Dünyanın en çok kullanılan analiz izleme aracı Google Analytics’in (temel sürümü) kullanımı ücretsizdir, tek bir gösterge tablosundan tüm büyük metriklerin net bir görünümünü sağlar ve size kolaylık sağlamak için raporlar oluşturur. Pazarlama KPI’larınızı izlemek hiç bu kadar kolay olmamıştı!

Youtube Analytics – YouTube Analytics ile YouTube’da yayınlanan video içeriğiniz hakkında bilgi sahibi olun. Aracın kullanışlı platformu, gerçek zamanlı olarak izleme süresi, trafik kaynakları, kitle demografisi, oynatma konumları ve daha fazlası dahil olmak üzere büyük video pazarlama KPI’larına ışık tutar.

Facebook Page Insights – Facebook Page Insights ile işletme sayfanızın nasıl çalıştığını görebilir ve pazarlama KPI’larınızı Facebook sonuçlarınızı optimize edecek şekilde ayarlayabilirsiniz. Gönderilerinizi kaç kişinin gördüğünü, insanların en çok hangileriyle etkileşime girdiğini, her bir gönderinin ne kadar iyi performans gösterdiğini, sayfanızda hangi işlemlerin yapıldığını ve daha fazlasını keşfedin.

CRM’iniz – CRM’iniz tüm müşterilerin temas noktalarını takip eder, bu nedenle yalnızca müşteri iletişimini değil, tüm işletmeyi kapsayan bir CRM kullandığınızdan emin olun. Gelecekteki pazarlama kararlarını bilgilendirecek ve pazarlama KPI’larınızı daha iyi tanımlamanıza yardımcı olacak karşılaştırmaları etkinleştirmek için etkileşimleri potansiyel müşteriler, fırsatlar, ödeme yapan müşteriler, MQL, SQL vb. Gruplara göre kategorilere ayırın.

E-posta Pazarlama Araçları – MailChimp, Constant Contact, ConvertKit ve diğerleri harika e-posta pazarlama hizmetleri sağlarken, e-posta pazarlama kampanyalarınızın önceden tanımlanmış pazarlama KPI’larınızın performansına da ışık tutar. İşletmenizin benzersiz ihtiyaçlarını karşılayan en uygun e-posta pazarlama aracınızı seçin.

Gelişmiş araçlar

Funnelytics – Funnelytics, dijital pazarlamacılar tarafından dijital pazarlamacılar için oluşturulmuştur. Dönüşüm hunilerini hızlı ve kolay bir şekilde eşler, böylece kampanyalarınızın nasıl performans gösterdiğini en iyi şekilde anlayabilirsiniz.

Hootsuite – Bir sosyal kanal yönetim platformu olarak tasarlanan Hootsuite, pazarlamacıların raporlama işlevlerinden yararlanmasını sağlayarak sosyal kampanyaların performansını ve Yatırım Getirisi sonuçlarını anlamayı son derece kolaylaştırır. Hootsuite, markanızın sosyal medyada bahsettiği konular hakkında fikir verir ve size pozitif, negatif veya tarafsız olduklarını söyler.

HotJar – HotJar ile kullanıcılarınızı görsel olarak anlayabilir, pazarlama KPI’larını izleyebilir ve izleyebilir ve daha iyi kararlar alabilirsiniz. HotJar, diğer birçok dijital pazarlama aracı ve uygulamasıyla entegre olduğundan, oluşturulan bilgileri eyleme dönüştürebilirsiniz. Onların ısı haritaları aracı kesinlikle kontrol etmeniz gereken bir şey.

Fullstory – Bir DVR gibi, Fullstory müşterinizin yolculuğunu tekrarlar, böylece kullanıcı deneyimlerini onların gözlerinden görebilir, onlar için işe yarayan ve yaramayan şeyleri belirleyebilir ve kampanyalarınızda gerekli değişiklikleri yapabilirsiniz.

Sonuç olarak

Dijital pazarlama KPI’larınızı tanımlamak ve izlemek, kampanyalarınız ve işinizin başarısı için kritik öneme sahiptir. Thelega ekibinin daha önce hiç olmadığı gibi pazarlama KPI hedeflerinizi gerçekleştirmenize nasıl yardımcı olabileceğini keşfedin; Bugün bize ulaşın!

Dijital pazarlama, işletmelerin satış yapmasının ve satışlarını artırmasının en popüler ve başarılı yollarından biridir. Ancak bir işletme çabalarının sonuç verdiğini nasıl bilebilir? Dijital pazarlama faaliyetlerinin operasyonel hedefleri karşıladığından nasıl emin olabilirler? Elbette pazarlama KPI hedeflerine bakarak…

 

Artık KPI hedeflerinize bir adım daha yaklaştığınıza göre, E-Ticaret ve SEO hakkındaki yazımızı okuyarak, işinizi daha da geliştirin.

Kaynak: https://www.mayple.com/blog/tools-for-marketing-kpis-success

İlgili İçerikler

Sosyal Medya Yönetimi

SOSYAL MEDYA YÖNETİMİ NEDİR? Sosyal medya yönetimi, bir marka veya kuruluşun sosyal medya platformlarındaki varlığını yönetme işlemidir. Bu işlem, markanın ürünlerini, hizmetlerini ve mesajlarını hedef

Devamını Oku »
e-ticaret-ve-seo-el-ele

E-Ticaret ve SEO El Ele

E-Ticaret ve SEO El Ele İnsanların giderek daha fazla teknoloji odaklı hale geldiği bir dünyada, E-ticaret, iş dünyasını şekillendiren reform araçlarından biri haline gelmiştir. Bir

Devamını Oku »