Dijital Pazarlama Kapsamında Reklam Verenler En Çok Hangi Mecralarda Aktif Olmak İstiyor?

Dijital Pazarlama Kapsamında Reklam Verenler

Sosyal medya platformları artık sadece gençlerin veya ailelerin eğlenmesi değil, dijital pazarlama kapsamında reklam verenler için de oluşturulmuş mecralardır. Bu kanallar popülaritesini artırdıkça ve günlük sosyalleşmenin büyük bir parçası haline geldikçe iyice erişimlerini yükseltmiş ve önemli bir etki alanı haline gelmişlerdir. Dolayısıyla da dijital pazarlamacılar ve işletmeler için vazgeçilmez bir kaynak durumundalar. Günümüzde ise erişimin ve hatta e-ticaretin kritik bir parçası olarak görev alıyorlar.

2021 itibariyle Facebook, pazarlamacılar arasında en çok kullanılan sosyal medya platformudur. Küresel bir ankete göre sosyal medya pazarlamacılarının %93’ü, işlerini tanıtmak için bu ağı kullanır iken %78’i ise tanıtımlarını Instagram aracılığıyla yapmıştır. Twitter ise eski ve büyük sosyal medya sitelerinden biri olmasına rağmen Facebook ve Google’ın sahip olduğu pazarlama devleri haline gelememiştir.

Dijital Pazarlama Kapsamında Reklam Verenler İçin Facebook

Facebook, dünyada en çok rağbet gören sosyal medya platformlarından biridir. Sitedeki mevcut kitle, eskisinden daha yaşlı olsa da her zaman yeni hesaplar oluşturan kullanıcılar mevcut. Ayrıca, tüm işletmelerin yaklaşık %90’ının bir şekilde Facebook’u kullanması ile pazarlamacıların hedefinde olan en popüler sitedir.

Bu nedenle bir Facebook işletme sayfası, herhangi bir şirket ya da marka için çok önemlidir. En büyük sosyal medya platformlarından biri olarak her türlü işletmeye önemli pazarlama ve reklam fırsatları sunar. Ayrıca, marka görünürlüğünü artırmaya yardımcı olan içeriklerin pazarlaması için harika bir kanal işlevi görür.

Facebook ayrıca ücretli reklamcılık açısından en yüksek ROAS’a sahip isimdir. Diğer sosyal medya siteleriyle kıyaslandığında kullanıcıların Facebook özet akışlarında gördükleri reklamları tıklama olasılıkları daha yüksektir. Bu da reklam bütçenize yatırım yapmak için oldukça faydalı bir yer olduğu anlamına gelir.

Dijital Pazarlama Kapsamında Reklam Verenler İçin TikTok

Bu kısa biçimli video uygulaması, COVID-19 salgını sırasında birçok kullanıcının online izleyicilerle bağlantı kurmak için çokça zamanı olması nedeniyle hızlı bir büyüme gördü. 2020’nin ilk çeyreğinde TikTok’un hızlı yükselişi, 315 milyon yüklemeyle bir sosyal uygulama için tek bir çeyrekte en fazla indirme rekorunu kırdı.

Dijital pazarlamacılar, genç izleyiciler arasında yaratıcı beceriler ve işbirliği için önemli bir sosyal medya trendini yansıtması sebebiyle giderek TikTok’a daha fazla ilgi duymaktadır. Uygulamanın hızlı tempolu yapısı, günde ortalama 75 dakika harcama ile kullanıcıları nispeten uzun süreler boyunca etkileşimde tutar. Bu da pazarlamacılar için oldukça açık bir hedeftir.

Dijital Pazarlama Kapsamında Reklam Verenler İçin Instagram

Instagram, özellikle 40 yaşın altında olan kullanıcılar arasında oldukça popüler bir platformdur. Popülerliğini de tüketicilere ulaşırken işletmelere kaynak sağlamaya çalışmak için kullanmıştır. Instagram’ın, Facebook reklam ağının bir parçası olduğunu belirtmek önemlidir. Facebook’a reklam veren herkes, bunları Instagram’da da gösterme seçeneğine sahip olacaktır. Kullanıcı tabanı çok hızlı büyüdüğü için de şu anda ücretli reklam pazarlamacıları için en popüler sosyal medya sitelerinden biridir.

Ayrıca Instagram, kullanıcıların ürünler hakkında daha fazla bilgiyi kolayca ve hızlı bir şekilde öğrenebilmesi için işletme hesaplarının fotoğraflarını ve alışveriş etiketlerini doğrudan web sitelerine bağlama özelliğine sahiptir. Bu, onu dijital pazarlamadaki ücretli reklam hizmetleri için en rahat seçim haline getirmektedir. Etkileyici pazarlamayı (Influencer Marketing) deneyen işletmeler için de oldukça yararlıdır.

YouTube

YouTube, en sık kullanılan sosyal medya kaynaklarından biridir ve dünyanın bir numaralı video paylaşım platformudur. Bu da onu, video reklamcılığı için mükemmel bir yer haline getirir. Youtube, multi-medya reklam biçimlerini tercih eden dijital pazarlamacılar için büyük bir fırsatı temsil eder. Aslında bu alanda tartışmasız bir otoritesi mevcuttur.

Video reklam biçimleri için Youtube, şüphesiz en yararlı sosyal medya platformudur.  Bir satın alma işlemiyle ilgili bir Youtube videosu izleyen müşterilerin %80 kadarı, alışveriş sürecinin başında iken bu videoları izlediklerini belirtmiştir. Bu da platformun potansiyel müşterileri yakalamak için harika bir fırsat sunduğu anlamına gelir.

 

İlginizi Çekebilir: Google Analytics 360 Kullanma Rehberi

 

İlgili İçerikler