Daha İyi Bir SEO İçin Mutlaka Kullanmanız Gereken 10 Chrome Eklentisi Nedir?

chrome eklentileri

Tarayıcıları popüler hale getiren tonlarca kriter vardır. Bu kriterlerden biri de “kullanılması gereken Chrome eklentileri’dir”. Ancak Google Chrome uzantılarından bazıları, tartışmasız en kullanışlı pazarlama özelliklerine sahiptir. Chrome eklentileri, geleneksel masaüstü uygulamalarından daha az yer kaplar. Çok daha kolay bir şekilde güncellenirler ve genellikle daha az maliyetlidirler.

SEO stratejinizi geliştirmek istiyorsanız sıralamanızı yükseltmenize, performansınızı izlemenize ve ilerlemenizin metriklerini görüntülemenize yardımcı olabilecek birkaç Chrome SEO uzantısı vardır.

Hangi Chrome SEO Eklentileri, Nasıl Yardımcı Olur?

SEO uzantıları; anahtar kelime araştırması, sayfa içi SEO optimizasyonu, sıralama kontrolü ve diğer konularda size yardımcı olabilir. Profesyonellerin %26,8’i, sayfa içi SEO için en iyi Chrome uzantılarını kullanır. Yakın bir çoğunluk olarak %19.8’i ve %19.4’ü ise sırasıyla sıralama kontrolü ve teknik SEO için bunlardan faydalanır.

Kullanılması Gereken Chrome Eklentileri; Keyword Surfer

Araştırmacılar bu eklenti için “anahtar kelime arama verilerini doğrudan Google arayüzüne aktaran kullanışlı bir araç” ifadesini kullanmaktadır. Surfer, Google arama sonuçlarının altına aylık trafik ve anahtar kelime sayılarını da ekler. Ayrıca ilgili anahtar kelime fikirleri ile hacmini gösteren bir kenar çubuğu vardır.

İnsanların temel ürünler veya hizmetler dahilinde ne aradıkları hakkında hızlı veri istiyorsanız Keyword Surfer harika bir araçtır. Rakiplerinizi büyütmenin, anahtar kelime planlama stratejinizi genişletmenin ve anahtar kelime yoğunluğunu analiz etmenin hızlı bir yoludur. Surfer’ın SERP’teki istatistikleri olmadan Google, emin olun çok daha garip bir yer olacaktır. Üstelik tamamen ücretsizdir.

Kullanılması Gereken Chrome Eklentileri; Ayima Redirect Path

SEO’yu doğru bir şekilde gerçekleştirmenin önemli bir tarafı da yönlendirmeler hedef sayfaya yönlendirilirken tüm sayfaların gerektiği gibi açılmasını sağlamaktır. Ayima Redirect Path uzantısı bu amaçla kullanışlıdır.

Google optimizasyonunda, teknoloji ekiplerinin siz farkında olmadan sürekli değişiklikler yaptığını hepimiz biliyoruz. Ayima Redirect Path yalnızca bir yönlendirmenin düzgün çalışıp çalışmadığını hızlı bir şekilde kontrol etmeye yardımcı olmakla kalmaz; aynı zamanda yanlış uygulanmış, yönlendirilmiş veya kaçırmış olabileceğiniz zincirlemeleri belirlemenin gerçekten hızlı bir yoludur. Yönlendirme sorunlarının farkında olmazsanız sıralamanız, nedenini bilmeden düşüyor olabilir.

Kullanılması Gereken Chrome Eklentileri; META SEO Inspector

META SEO Inspector, bir URL’nin meta verileri hakkında bir bakışta bilgi almak için inanılmaz derecede kullanışlıdır. Tek bir tıklamayla etiketler, şema, başlık yapıları, meta açıklamalar ve resim alt metni gibi SEO için çok önemli olan bir dizi teknik bilgiyi görebilirsiniz. Ek olarak, çoğu uzantının sunmadığı bir özelliği mevcuttur.

Ekibinizle veya müşterilerinizle kolay paylaşım sağlamak için sonuçları dışa aktarmanız mümkündür. Dahası, ödeme veya abonelik gerektirmez ve kullanımı son derecede kolaydır. Dolayısıyla bir siteyi hızlı bir şekilde taramak için mükemmel bir seçimdir.

Kullanılması Gereken Chrome Eklentileri; Keywords Everywhere

Anahtar kelime araştırması yaparken istediğiniz sıralamaları daha hızlı alabilmeniz için zamandan tasarruf etmenize yardımcı olabilecek ücretsiz bir araçtır. Bu uzantıyla tonlarca web sitesindeki herhangi bir anahtar kelime için tıklama başına maliyeti kontrol edebilir, Google anahtar kelime arama hacminizi görebilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca, aynı META SEO Inspector uzantısında olduğu gibi kolay paylaşım veya kayıt tutma için ölçümlerinizi PDF veya Excel belgesi olarak da indirebilirsiniz.

Keywords Everywhere, web sitelerini analiz eder ve aylık aldıkları ortalama organik trafik ile toplam anahtar kelime sayısını listeler. Aynı zamanda makaleler için anahtar kelime araştırması yaparken hangi kelimelerin ve ifadelerin en popüler olduğunu belirler.

Fatrank

Fatrank, bir sıralama denetleyicisi uzantısıdır. İstediğiniz bir anahtar kelimeyi girerek herhangi bir web sitesi için ülkeye göre gerçek zamanlı sıralamaları kontrol etmenizi sağlar. İnsanlar ek olarak bu uzantıyı müşteri toplantıları ve rakip/müşteri site performansını gerçek zamanlı olarak takip etmek için kullanmaktadır. Üstelik Fatrank sayesinde bir anahtar kelime aramasında sıralanıp sıralanmadığınız hakkında net bilgi sahibi olabilirsiniz. Analiz sonucu ortaya çıkan listede eğer ilk 100 içerisinde yer alıyorsanız size tam konumunuzu verir.

 

İlginizi Çekebilir: Google ADS ve Dönüşüm Arttırma

İlgili İçerikler

Sosyal Medyayı Verimli Kullanmak

Sosyal Medyayı Verimli Kullanmak Nasıl Olur? Sosyal medyayı verimli kullanmak için bazı ipuçları şunlardır: Amaç belirleyin: Sosyal medyayı nasıl kullanmak istediğinizi belirleyin. İletişim kurmak, bilgi

Devamını Oku »