Başarılı Bir Dijital Pazarlama İçin Ne Yapılmalı?

Güçlü Bir Dijital Pazarlama

Güçlü bir dijital pazarlama paradigması, basit ve geçmişte test edilmiş dijital stratejilerden yenilikçi deneylere doğru evrilmektedir. İşletmelerin rekabet edebilmek için güçlü bir dijital pazarlama operasyonu oluşturmaları ve müşterinin tüm kararların merkezinde olduğu güçlü bir dijital pazarlama stratejisi geliştirmeleri gerekir. Bu, tüm müşteriler için kişiselleştirilmiş bir deneyim yaratmak adına pazarlama kanallarının ve teknolojinin entegrasyonunu gerektirir.

Hedef Belirleme ve Tanımlama

İlk planlama aşamasında bazı hedefler belirlemek önemlidir ve bunu yapmanın en iyi yollarından biri de aşağıdaki yaklaşımdan yararlanmaktır. Hedefleriniz şu özelliklerde olmalıdır:

 • Spesifik: Hedefinizi açıkça tanımlamalı ve neyi başarmayı amaçladığınızı ana hatlarıyla belirtmelisiniz.
 • Ölçülebilir: Hedefleriniz, stratejinizin etkinliğini ve başarısını belirlemek için izleyebileceğiniz ölçülerden oluşmalıdır.
 • Ulaşılabilir: Hedeflerinize ulaşmak için gerekli görevleri tamamlayabilmeniz çok önemlidir. Ulaşılabilir hedefler belirlemeli ve bunları mümkün kılmak için yeterli kaynağa, paraya ve zamana sahip olmalısınız.
 • Gerçekçi: Amacınız mutlaka gerçekçi olmalıdır.
 • Zamana bağlı: Hedeflerinize ulaşmak için belirli bir süre belirleyin. Bu noktada, başarılı olup olmadığınızı değerlendirmeniz ve bu hedefi sürdürmeye devam edip etmemeniz gerektiğini ölçmeniz gerekir.

Sektör Araştırması

Rakipleriniz, hedef kitleniz ve sektörünüz için pazar beklentilerini mutlaka kapsamlı bir şekilde araştırın. Bu, stratejinizdeki hedefleri ve kitleleri daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır.

 • Hedef kitlesi: Hedef kitlenizi, satın alma modellerini ve davranışlarını anlamak; onlarla başarılı bir şekilde iletişim kurmak ve etkileşimde bulunmak için çok önemlidir.
 • Rakipler: Aynı yaklaşımın sizde işe yarayıp yaramayacağına karar vermenize yardımcı olması için rakiplerinizin online faaliyetlerini anlamanız şarttır. Diğer şirketlerin kendilerini nasıl pazarladığını ve tanıttığını analiz ederek değerli bilgiler toplayabilir, bunları markanız için geçerli taktiklere dönüştürebilirsiniz.
 • Pazar beklentileri: Rakip analizi, size ortaya çıkan kalıpları ve sektör standartlarını da gösterecektir. Kullanıcıların taleplerini derinlemesine inceleyerek bu verileri artırın ve onları online olarak çekmek için ne yapmanız gerektiğine dair iyi bir fikre sahip olun.

Sosyal Medya

Sosyal medya; işletmelerin ürün farkındalığını artırmalarına, marka itibarını korumalarına, satışları artırmalarına, müşterilerle etkileşim ve ilişkiler kurmalarına yardımcı olur. İki tür sosyal medya pazarlaması vardır.

Organik: Ücretsiz olarak kullanılabilir. Gönderileriniz sayesinde takipçilerinize ve onların arkadaşlarına ulaşabilirsiniz.

Ücretli: Gösterimler veya tıklamalar için ödeme yapmanızı gerektirir. Meslek, gelir, ilgi alanları ve davranışa göre belirli bir kitleyi hedefleyerek herkese ulaşabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki ipuçlarına dikkat etmelisiniz.

 • İşletmeniz için doğru sosyal medya platformunu seçin.
 • Blog makaleleri, videolar, infografik haberler ve resimler gibi içerikler yayınlayarak düzenli olarak etkileşim kurun.

Kullanıcı Dostu Bir Web Sitesi

Web siteleri en önemli ve en güçlü dijital kanaldır. Yeni ve kullanıcı dostu bir web sitesine sahip olmak; markaların potansiyel ve mevcut müşterilerine daha iyi bir olumlu deneyim sunmalarını sağlar iken elde tutma oranını da artıracaktır. Bir markayla yaşanan ilk izlenimlerin ve etkileşimlerin olumlu olması oldukça önemlidir. Uygulamanız gereken adımlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Web sitenizi mobil uyumlu hale getirin.
 • Etkili eylem çağrısı (Call To Action) oluşturun.
 • Web sitesi hızını artırın.
 • HTTPS kullanın.
 • Müdahaleci reklamlardan kaçının.
 • Satış sürecini kolaylaştırmak için video, makale ve infografik çalışmalar gibi içerikler kullanın.

Etkili Bir Dönüşüm Hunisi Oluşturma

Etkili dijital pazarlama kampanyası, bir satış hunisi içeren kampanyadır. Temel olarak bir satış hunisi, bir potansiyel müşterinin herhangi bir işletmeden ürün veya hizmet satın almadan önceki ve sonraki satış sürecinde yer alan çeşitli adımlardan oluşur. Ana aşamalar; erişim, dönüşüm, kapanış ve elde tutmadır.

 • Erişim: Bu; Facebook reklamları, sitenizin açılış sayfasındaki online video reklamlar ve içerikler dahil olmak üzere çeşitli kanallar aracılığıyla hedef müşterilere ulaşmak şeklindedir. Marka bilinirliği ve katılımı da burada gerçekleşir.
 • Dönüşüm: Pazarlama araçlarınız potansiyel müşterinin dikkatini çekmeyi başarırsa sonunda bir ürün/hizmet satın alır veya sipariş verir.
 • Kapanış: Bu aşama; anketlerin, incelemelerin ve e-postaların kullanımını içerebilir.
 • Elde tutma: Müşterilerinizi elinizde tutmak istiyor olabilirsiniz. Bu nedenle diğerlerinin yanı sıra e-postalar, özel teklifler ve anketler gibi araçlar kullanabilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilir: En Popüler Pazarlama Otomasyonu Senaryoları

 

 

İlgili İçerikler

shopify-sevmek-icin-nedenler

Shopify: Sevmek için Nedenler

  Shopify Uygun Fiyatlı Ve Kullanımı Kolay Biz Shopify seviyoruz, eminiz siz de seveceksiniz. Sunucular ve pahalı geliştirme maliyetleri hakkında endişelenmenize gerek kalmadan online mağazasını

Devamını Oku »