Online İtibar Yönetiminde Yapılan 5 Yanlış

Onlıne itibar yönetimi

Online İtibar Yönetiminde Yapılan Yanlışlar

Birçok işletme, yerel pazarlama stratejilerinin önemli bir bileşeni olarak online itibar yönetimini benimser. 10 Tüketiciden 9’u İnternet’te iş aradığından, markanızın online itibarına odaklanmak hayatta kalmak için bir zorunluluktur.

Bununla birlikte, mevcut tüm makaleler, ipuçları ve araçlar göz önüne alındığında, birçok şirket online itibar yönetimi kampanyasını en basit halinde bile hala başarısız oluyor. Bu ise daha fazla müşteri yakalama ve satışları artırma şansını büyük ölçüde düşürüyor. Bu makalenin amacı, bu hatalardan bazılarını vurgulamak. Bu sayede işinizde bunları yapmaktan kaçınabilirsiniz.

Aşağıda seçtiğimiz 5 Online İtibar Yönetimi hatası özellikle belirtebileceklerimiz arasındadır.

1. Online İtibar İçin Kendi İşinize İnceleme Yazısı Yazmak

Kendi işini öven online bir inceleme yayınlamak bir işletme sahibi için kesinlikle kötü bir fikirdir. Tamam, bunu yapmanın çekici geldiğini anlıyoruz. Birçok yerel işletme için, online geri bildirim almak hayatta kalmak için bir zorunluluktur. Bütün yeni açılmış işletme sahiplerinin olduğu gibi, sizin de ana önceliğiniz müşterileri çekmektir. Bu müşteriler gelmediğinde, telefon çalmadığında ve online web formları doldurulmadığında, sert önlemler almak gereklidir. Fakat etik dışı olmasının yanında, kendi işletmenize yorum yazmanın başka üç büyük olumsuzluğu vardır.

  • Google, işletmenizin sahte yorumlar yayınladığını fark ederse, muhtemelen sizi yasaklayacaktır.
  • Sizin yaptığınız yorumlar aldatıcı bir reklam olarak sınıflandırılır ve işinize karşı yasal yaptırımlara yol açabilir.
  • Son olarak, birisi bir işletme sahibinin sahte bir inceleme yayınladığını fark ederse, sizi deşifre edebilir ve bu bir PR kabusuna neden olabilir.

 

2.İşletme Listelerinde Yerinizi Almamak

Online görünürlük tüm işletmeler için önemlidir ve bunun gerçekleşmesine yardımcı olabilecek yüzlerce online işletme listeleme sitesi vardır. Bununla birlikte, bilgilerinizin doğru olduğundan emin olmak için (ve bu şekilde kaldığından), işletmelerin listelerine sahip çıkmaları ve izlemeleri gerekir. Ne yazık ki, birçok işletme, markasının itibarını riske atabilecek bölgesel pazarlamanın bu önemli (ve ücretsiz) yönünü görmezden geliyor.

Çoğu online işletme listesini sistem, işletme sahibinin bilgisi olmadan otomatik olarak oluşturur. Ve bu listelerde yer alan bilgilerin yanlış olması çok da nadir rastlanan bir olay değildir. Ayrıca, birçok online listeleme sitesi genel halkın işletme listelerinde düzenleme yapmasına izin verir. Bu “kalabalık kaynak” yaklaşımı sayesinde bu siteler kıymetli ve son derece özel bilgi toplama şansı elde ediyor ama bu aynı zamanda yanlış iş listelerinin oluşmasına yol açabiliyor. Yanlış işletme listelerine sahip olmak, tüketicilerin markanıza olan güvenini kaybetmeleri için kesin bir yoldur.

 

3. Online Müşterilerle İletişim Kurmamak

Markanızın online varlığı ile ilgili tüm seçenekleri kontrol etmek harika bir fikir (web sitesi, sosyal medya hesapları, bulunulan online listeler, vb.) Ama bu eylemler müşteriler ile aktif bir şekilde iletişim kuramadığınızda çok bir anlam ifade etmiyor. İnsanlar işletmelerin müşterileri ile etkileşimini görmek ister. Bu onlara değer verdiğinizi gösterir.

Facebook ve Instagram’daki tüm online incelemelere derhal yanıt vermek, Twitter’daki destek sorularını yanıtlamak veya yerel toplulukla konuşmaları teşvik etmek gibi örnekler, tüketiciler tarafından değer verilen etkileşim türleridir.

Ayrıca, müşteriler geri bildirim bıraktıklarında -olumlu veya olumsuz – bir yanıt beklerler. Olumlu eleştirilere cevap vermek zorunda olmadıklarını düşünen işletmeler büyük risk almaktadırlar. Cevap vermediğiniz incelemeler daha sonra tekrar karşınıza çıkabilir. Müşteriler bir cevap almazlarsa, geri dönmeyebilirler veya işinizi başkalarına tavsiye etmeyebilirler.

 

4. Online İtibar İçin Müşterilerden Geri Bildirim Bırakmalarını İstememek

Geri bildirim istemek, işletmeniz için elde etmesi kolay bir kazançtır. Ancak, birçok işletme hala bu fırsatı kaçırmakta. Yakın zamanda yapılan bir çalışma, tüketicilerin %70’inin kendilerinden istendiği taktirde bir inceleme bırakacaklarını gösterdi.

Bir inceleme oluşturma programı uygulamak, çalışanlarınıza müşterilerden geri bildirim istemelerini söylemek kadar kolay olabilir. Müşteriye bir e-posta veya kısa mesaj göndermek için bir yazılım sistemi kullanarak bunu bir adım daha ileri götürebilirsiniz. Hem müşteri sadakatini hem de online itibarınızı geliştirmede daha aktif bir rol almak için etkili bir yol olacaktır.

 

5. Müşterinin Sorununu Çözmemek

Eminiz ki Online bir incelemeye işletmenin çoğu kez: “Geri bildiriminiz için teşekkürler, yorumlarınızı çözmek için ilgili departmana gönderiyoruz.” şeklinde bir yanıt verdiğini gördünüz. Bu cevap ilk bakışta size iyi görünüyor değil mi? Ama çözüm nerede? Plan nedir? Bu işletmenin sorunun çözüldüğüne dair başka değerlendirmeleri var mıdır?

İncelemelere cevap verdiğinizde, sadece cevap vermeyin sorunu düzeltin. Müşteriyle çevrimdışı iletişim kurabilirsiniz veya direkt bir çözüm geliştirebilirsiniz. Kendinizi bu konudaki rakiplerden gerçekten ayırmak ister misiniz? Çözümü özetleyen bir takip yanıtı göndererek işleri bir adım daha ileri götürün. Müşteri geri bildirimlerine bu şekilde yanıt vererek, müşteriyi geri kazanabilirsiniz, potansiyel olarak çok sayıda yenisini de…

 

Bu Yazıdan Ne Öğrenebiliriz?

Ne yazık ki, bunlar online itibar yönetiminin başarısız olduğu birçok örnekten sadece birkaçı. Şaşırtıcı bir şekilde bu maliyetli online itibar hataları hala çok yaygın yapılmaktadır. Ama bu böyle devam etmek zorunda değil.
Online itibarınıza odaklanmanız, günümüzün dijital iş dünyasında bir zorunluluktur. Şu anda yaptığınız herhangi bir reklam programı kadar kazanç sağlar. Hatalardan kaçınmak için güvenilir bir online itibar yönetimi stratejisi oluşturun, çalışanlarınızla paylaşın ve uygulamak için zaman ayırın. Online itibar yönetimi programınızın yapmak için tasarlandığı şeyi yaptığından emin olmak için uzmanları aramaktan korkmayın. Online itibarınızı geliştirin ve satışları arttırın.
Thelega Business Solutions ile iletişime geçin. Aradığınız uzman yardımını biz size verelim. Online itibarınız bizimle güvende olsun.

 

İlgili İçerikler